YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Bozdağ: AYM'ye Bireysel başvuru yeniden düzenlenecek
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, son dönemde tartışılan konulara açıklık getirdi. Bozdağ, AYM'ye bireysel başvuru hakkında yeniden bir düzenleme yapılabileceğini söyledi.
Bakan Bozdağ: AYM'ye Bireysel başvuru yeniden düzenlenecek
04 Mart 2016 / 15:28 Güncelleme: 04 Mart 2016 / 21:57

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün Anayasa Mahkemesi kararı ile tahliye edilmesi hakkında, "Hiç tereddütüm yok. Doğrudan Anayasa'yı çiğnemektir bu. Hukuk fakültesi mezunu olmaya gerek yok" dedi.

Bozdağ, "Devam eden dava var. Sanıkların iddianameye karşı savunmaları alınmamış. Deliller toplanmamış. Mahkeme işin esası hakkında değerlendirmeyi yapmamış. Anayasa Mahkemesi'ne baktığımız zaman işin başında yargılama başlamadan, yargılamayı bitirecek karar verdi" dedi.

Bireysel başvurunun yeniden düzenlenmesi hakkında görüşlerini açıklayan Bakan Bozdağ, "Hükümet programımız içinde, eylem programı içinde bireysel başvurunun artırılması konusunda taahhütümüz var. Adalet Bakanlığı bu çalışmayı yürütüyor. Önümüzdeki süreçte bireysel başvurunun uygulamalarını görmek, aksayan yönlerini görmek ve daha etkin işleyebilmesi için adımlar atmak taahhütümüzdür" ifadelerini kullandı.

Habertürk TV'de yeni anayasa yapım süreci hakkında muhalefet partilerini eleştiren Bakan Bozdağ "Muhalefet partileri 1982 Anayasası'nın ömrünü uzatmak için bahane aramaktadır" dedi.

...
 // Yahya RAMİ
Anayasa Mahkemesi'nin kararları TBMM'de Anayasa Komisyonunun ön onayının ardından TBMM'nin onayına sunulmalı ve TBMM'nin onayından sonra geçerli olabilmelidir! Ama ondan önce Anayasa Mahkemesini denetleyecek bir birim ya da Kurum belirlenmelidir!...
04 Mart 2016 Cuma 16:06
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler