YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Binali Yıldırım'dan yeni yıl müjdesi
Bakan Binali Yıldırım'dan yeni yıl müjdesi
31 Aralık 2015 08:27
Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım; Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından yüklenici alacakları, kamulaştırma ve son 3 yılda ödenemeyen kamulaştırmasız el atma ile ilgili 7,1 milyar borcun ödeneceğini açıkladı

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, bu yıl ilk kez Karayolları Genel Müdürlüğü'nce (KGM) yüklenicilerin alacaklarının bir sonraki yıla bırakılmayacağını belirterek, "Yüklenici alacakları, kamulaştırma ve son 3 yılda ödenemeyen kamulaştırmasız el atma ile ilgili toplam 7 milyar 85 milyon lira tutarındaki tüm borçlar ödenecek" dedi.

Bakan Yıldırım, yaptığı açıklamada, son yıllarda KGM'nin yüklenicilerin hak edişleri, kamulaştırma ve kamulaştırmasız el atma ödeneklerini zamanında ödeyemediğini ve bir sonraki yıllara devrettiğini anımsatarak, ödemenin gecikmesinden etkilenen çok geniş bir kesimin olduğunu, bu durumun bazı mağduriyetlere yol açtığını söyledi.

Bu yıl ilk kez 7 milyar 85 milyon lira borcun 2016'ya devredilmeden ödeneceğini dile getiren Yıldırım, borçsuz yeni bir yıla başlayacak olan KGM'nin devam eden projeleri daha da hızlandıracağını ve birçok yeni dev projeyi hayata geçireceğini kaydetti.

Genel Müdürlüğün ilk kez bir sonraki yıla borç devretmeden bir yılı kapatacağını anlatan Yıldırım, "KGM'den alacaklı olan 4 bin 867 kişi uzun süredir bu ödeneklerin yapılmasını bekliyordu. Onları da bekleyen alacaklılar vardır. KGM'nin yüklenicileri, taşeronları, işçileri, kamulaştırma alacaklılarını da eklersek bu ödeneği bekleyenlerin sayısı yüz bin kişiyi geçiyor. Aldığımız bu ödeme kararıyla yeni yıla 100 bin kişi mutlu ve huzurlu girecek. Ayrıca sektöre de 7 milyar lirayı aşkın bir nakdin girmesiyle hareketlilik oluşacağına inanıyorum" diye konuştu.

3 YILLIK BORÇLAR ÖDENECEK 

Yıldırım, özellikle son 3 yıldır hiç ödenemeyen kamulaştırmasız el atmalarla ilgili borçların geniş kesimleri etkilediğini ve bugüne kadar biriken 620 milyon liranın ivedilikle ödeneceğini ifade ederek, ödenen paraların bir kuruşunun bile heba edilmediğini, bu paralarla çok büyük işler başarıldığını bildirdi.

Cumhuriyet tarihi boyunca 2003'e kadar yapılan tünel uzunluğunun 50 kilometre olduğunu belirten Yıldırım, şunları kaydetti: "Biz sadece bir yılda 57 kilometre tünel yaparak 80 yılda yapılandan daha fazlasını bir yılda yaptık. 2003-2015 arasında 191,3 kilometre uzunluğunda 177 tünel yapıldı. Bugün itibarıyla yollarımızda toplam 241,3 kilometre uzunluğunda 260 tünel hizmet veriyor. 301 kilometre uzunluğunda 106 tünelde ise çalışmalarımız devam ediyor. Bu ödediğimiz paralarla 564 kilometre bölünmüş yol, 961 kilometre tek yol, 12 bin 371 kilometre sathi kaplama, bin 167 kilometre BSK, 44 adet 57 kilometre uzunluğunda tünel, 156 adet 25 kilometre uzunluğunda köprü ve viyadük yaptık."
Bakan Yıldırım, 2016'nın ilk müjdesinin KGM alacaklıları için olduğuna işaret ederek, bu yıl ilk defa hak ediş devrinin yapılmayacağını söyledi.

2023 hedefleri doğrultusunda gelecek yıl yapılacak çok önemli işlerin olduğunu ifade eden Yıldırım, "KGM, 2016 yılına tüm borçlarını ödemiş, önünde hiçbir engel olmadan giriyor. Bu nedenle de 2016 yılının çok daha verimli geçeceğine inanıyorum" dedi.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler