YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Bayraktar: "Bizim safımız belli"
Bakan Bayraktar: "Bizim safımız belli"
02 Ekim 2013 22:43
Bakan Bayraktar, Elazığ'da 2010 yılında deprem yaşandığını hatırlattı. Bayraktar, o zamanda hızlıca bölgeye geldiklerini ve direkt konut yapmaya başladıklarını belirtti.

Bayraktar, “Konutları 6 ay gibi kısa bir sürede bitirmiştik. Elazığ’ın asıl kentsel dönüşüme çok ciddi şekilde ihtiyacı var. Bu doğrultuda biz Elazığ'da 19 hektara yakın bir alanda bakanlar kurulundan geçirerek riskli alan ilan ettik. Burada belki 4-5 bin konut yapılacak ve kentsel dönüşümü bununla tamamlayacağız” dedi.Kentsel dönüşüm çalışmalarının Türkiye'de birçok ilde yapılmaya devam ettiğini anlatan Bayraktar, şunları söyledi:“Burada şimdi evini yenileyecek olanlara biz, isterse belediyeye versin yaptırsın, isterse TOKİ yapsın, isterse bizzat kendisi yapsın, müteahhide versin yaptırsın, biz 18 ay süreyle kira yardımı yapıyoruz.

Kira almak istemezse ben evimi yapacağım, bankadan kredi kullanacağım derse, aldığı kredinin faizinin yüzde 4'ünü ödüyoruz. Ruhsatlarda kentsel şartlarda çok ciddi şekilde yardımcı oluyoruz. Elazığ’ın buna ihtiyacı var.”Kentsel dönüşüm çalışmalarında herkesin desteğine ihtiyaçları olduğunu vurgulayan Bayraktar, “Sivil toplum kuruluşlarımızın, üniversitemizin, bu işteki tüm aktörlerimizin desteğine ihtiyacımız var. Bu işte açgözlülük yapmak isteyenler var. Biz vatandaşımızın yuvasını yapmak için garip gurebaya ev yapmak için bu faaliyeti yürütüyoruz.

Deprem olduğu zaman can kaybı olmasın diye, insanımızın hayat hakkını öne alarak bu projeyi yürütmek istiyoruz” diye konuştu.Pazartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan demokratikleşme paketine de değinen Bakan Bayraktar, konuşmasını şöyle tamamladı:"Ülkemizde 11 yıldır yürüttüğümüz çalışmalarla Adalet ve Kalkınma Partisi olarak, AK Parti hükümetleri olarak hep demokrasiden yana olduk, açılımdan yana olduk, hürriyetlerden yana olduk.

Ve insanlarımızın kendi ana lisanında konuşma haklarının daha fazla öne alınması, askeri vesayetin azalması, diğer din özgürlüğünün, inanç özgürlüğünün arttırılması, demokratik hakların arttırılması, özgürlüklerin arttırılması için de hep adım atıyoruz. Pazartesi günü Sayın Başbakanımızın açıkladığı demokratikleşme paketiyle de bir adım daha atmış olduk. Bunları daha ileriye taşıyacağız. Ülkemizin gelişmesini, kalkınmasını temin etmek için, yatırımları arttırmak için bunları daha ileriye taşıyacağız."

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler