YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Atalay: Olay provakasyon
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, Bursaspor-Diyarbakırspor maçında yaşanan olayları yorumladı.
Bakan Atalay: Olay provakasyon
01 Ekim 2009 / 12:16 Güncelleme: 01 Ekim 2009 / 12:19

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, bazı DTP milletvekillerinin polis zoruyla mahkemeye götürülmesi kararına ilişkin ''Götürülmeyecekler mi? Böyle görüntüleri tekrar yaşamayacaklar mı?'' sorusunu, ''Arkadaşlar söylemiştim, dileğimiz o'' diye yanıtladı.

Atalay, AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurulu toplantısına gelişinde gazetecilerin çeşitli konulardaki sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin DTP milletvekillerinin polis zoruyla mahkemeye götürülmesi kararını anımsatarak, bundan sonra sürecin nasıl işleyeceği ve polis zoruyla mahkemeye götürülmelerinin söz konusu olup olmayacağı sorusunu Atalay, ''Geçen yasama yılı içinde bu olay ilk meydana geldiğinde düşüncemi söylemiştim. Ekleyecek bir şey yok'' diye yanıtladı.

''Götürülmeyecekler mi? Böyle görüntüleri tekrar yaşamayacaklar mı?'' sorusu üzerine Atalay, ''Arkadaşlar, söylemiştim dileğimiz o'' dedi.

Beşir Atalay, demokratik açılımla ilgili TBMM Genel Kurulu'nda yapılacak açık oturumun tarihinin belirlenip belirlenmediğinin sorulması üzerine şunları söyledi:

''O henüz netleşmedi ama size iki konuda bu vesileyle bilgi vereyim. Onun netleşmesi, partilerin, Meclisin programına bağlı, bizim dışımızda bir şey.

Bursa'da bir maç olayı oldu. Onun üzerinde yoğun çalışıyoruz. Oraya bazı pankartlarla hazırlıklı gelinmiş. Yani bu provokatif hazırlığı kimlerin yaptığı, yaptırdığı, tahrik ettiği konusunda valilik şu anda bir çalışma yaptırıyor. Gerekirse biz de buradan takviye edeceğiz. Bursa Valisi de dün bazı açıklamalar yaptı. Önemli görüyoruz bunu. Provoke amacı taşıyan hareketlerdir bunlar. Onun üzerinde çok yoğun, derinlemesine çalışma yaptırıyoruz. Bundan sonra böyle bir şey olmayacak. Bunu Bursa'ya mal etmek de anlamsız. Bu, küçük bir grubun yaptığı provokasyondur.

Diğer önemli bir konu da Kayseri'deki çocukların kaybolmasıdır. Onun üzerinde hem Valilik hem bütün güvenlik birimleri çok yoğun bir çalışma yapıyor. Sadece Kayseri'de değil, ülke genelinde çalışmalar sürüyor. Kayseri çevresinde hem emniyet hem jandarma çalışmalarını sürdürüyor. Biz ayrıca, olaydan sonra buradan iki ayrı uzman ekip gönderdik. Teknolojinin daha iyi kullanılması, gelişmelerin daha iyi analiz edilmesi açısından bu konuda uzman arkadaşlarımızı gönderdik. Ulaşım araçları, meydanlar, bu konuda çağrışım yapan her olay inceleniyor. Bütün gücümüzü harcıyoruz.''

Atalay, ''olayın organ mafyasıyla bağlantısı olup olamayacağı'' ihtimaline ilişkin soruya, ''Her ihtimal üzerinde duruluyor. Sağlık Bakanlığı ile de irtibat içindeyiz'' karşılığını verdi.

Atalay, ''Organ mafyası şüphesi var mı?'' sorusunu, ''Hayır, öyle bir iz yok ama değerlendiriliyor'' diye yanıtladı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler