YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Ala'dan flaş açıklama
İçişleri Bakanı Efkan Ala, dün yapılan Ak Parti Kongresi'nde çok çarpıcı açıklamalarda bulundu. Ala, emniyete yapıldığı gibi yargıya da operasyonun yapılacağını duyurdu.
Bakan Ala'dan flaş açıklama
28 Ağustos 2014 / 08:00 Güncelleme: 28 Ağustos 2014 / 09:30

Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünde, Fatin Dağıstanlı ve Celal Kazdağlı'nın katılımıyla AK Parti Kongresi'nde gerçekleşen ve Kanal A'da yayınlanan programının konuklarından birisi de İçişleri Bakanı Efkan Ala oldu.

Bakan Ala, Ak Parti Kongresi'nin CHP'ninki gibi çekişme içerikli olmadığını söylerek sözlerine başladı. Bakan Ala, Paralel Yapı ile mücadele kapsamında yargıya da operasyon yapılacağını duyurdu.

CHP ile Ak Parti Kongreleri arasındaki farkları değerlendiren Bakan Ala şöyle konuştu:

"Türkiye'de 77 milyonun arzu ettiği bir kongre. Bunu neye dayanarak söylüyorum? Örneğin gelecek hafta CHP'nin kongresi olacak. Orada kendi sorunlarını çözmeye çalışacaklar. Oysa biz bu kongrede Türkiye'nin çözdüğümüz sorunların muhasebesini yaptık. Şimdiki durumumuzu gözden geçirdik. Çözeceğimiz problemlerin projelerini ortaya koyduk. Problem olarak tanımlanmamış ama Türkiye'nin mutlaka varması gereken hedefleri ortaya koyduk. Aradaki fark bu. Daha güzel anlaşılıyor. Onun için heyecanlı, kaliteli, vizyoner ve hesap veren bir kongre."

En çok da Paralel Yapı'nın vurgulandığı kongre

Bu tür kayıt dışı yapıları, paralel yapıları, anlamamış  iktidarlar, siyaset yapıcılar Türkiye'yi istikrarlı bir biçimde yönetemezler. nitekim önceden de yönetemediler. Bunlar doğrudan siyasal istikrara ve iradeye saldırıdır. Düşünün ki, gövdenin başını ortadan kaldırdığınızda ne olur? Biter... Yani o bakımdan Türkiye'nin en önemli siyasi varlığı siyasi istikrarıdır. Çünkü, Türkiye'yi 3 bin 500 dolarlardan, kaos ortamından alıp, 11 bin dolarlara getiren siyasi iktidarıdır. Darbe girişimlerine, planlarına rağmen. 17-25 Aralık darbe  girişimlerine rağmen. Peki yanı başımızdaki ülkelere bakın. Doğal kaynakları, petrolleri var ve iç savaş yaşıyorlar. Neden? Çünkü siyasi istikrarları yok. Peki petrolü de olan ama siyasetin çok aktif olmadığı İran'a bakın mesela orada da petrol doğal kaynak var ama siyasi istikrar değil de kurumsal istikrar olduğu için zenginlik ve refah üretemiyor.

Bir ülkeyi zenginleştiren, ülkenin refahını arttıran nedir? Bunun cevabı siyasi istikrardır. İstikrar tek başına olursa Mısır'daki gibi olur. Bizde de 1980'de yaşandı. Darbe oldu, istikrarı sağladık dediler. Bu işe yaramaz. Bu işe yaramaz. Çünkü siz o zaman despotik yapı kurarsınız. İnsan zihni üretmeyince olmaz. Bunun hepsini birlikte başaran siyasi istikrardır.

"İstikrara müdahale darbe girişimidir"

Peki siyasetin sağladığı istikrara müdahale nedir? Darbe girişimidir. Siyasetin yapacağı yanlışların hesap görüleceği yer meclistir. Meclis'te gensoru var, soru önergesi var vs. Meclis karar verecek. Ülkeyi rütbelilerden kurtarıyoruz, darbe girişiminde rütbeliler çıkıyor. Kravatlılardan kurtarıyoruz, kravatlılar çıkıyor. Biz buna mahkum değiliz. bu sistemi yeniden kuracağız ve bu paralel yapıyı bertaraf edip yolumuza devam edip, bu memleketteki kurumları da demokratikleştireceğiz ve yeni bir anayasa yapacağız.

Paralel Yapı ile mücadelede hangi noktadayız?

Önce bertaraf edildi mi? Önce bertaraf edildi. Kalkışma durduruldu, darbe engellendi. Arkasından soruşturma başlatıldı. Bazı düzenlemeler yapıldı. Çünkü o mekanizmaları ele geçirmişlerdi. Hem bir yandan Meclis, bir yandan da idare meseleye el koydu, meclis yasal bazı düzenlemeler yaptı ki yine yapacak. Bir yandan da bizler müfettişleri gönderdik. Yapan faillerin arasındaki irtibatı kopardık ve ondan sonra suçlar tespit edildi. Bu kadar yaygın yasa dışı dinleme olduğu, ahlaksız bir dinleme olduğu tevahürdü, söylentiydi. Ama elle tutulur şekilde suç olarak ortaya çıkarılması yapıldı.

İnanılmaz şekilde devletin her kurumu dinlenmiş. Genelkurmay'dan Cumhurbaşkanı'na kadar, Başbakanlıktan Bakanlıklara kadar bütün alevi önderleri, sivil toplum önderleri, aileleri, çocukları... Dilim söylemeye varmıyor. Siyasi partilerin hepsi dinlendi. Bunlar ortaya çıkarıldı. Bunlar suç unsuru olarak tespit edildi. Soruşturma başlatıldı, meslekten atıldılar. Bundan sonra kimse suçu gizleyemez.

Yargı'ya operasyon geliyor

Bu yapılanların aynısı Adliye'de, Yargı'da da olacak. Başbakan'ı örgüt uydurup onu oradan dinlersen, isim değiştirip dinlersen, CHP'yi dinlersen, aynı kişiler dinledi CHP'yi de, partilerin teşkilatlarını dinlersen suç işlemiş olursun. Bunlara karar verenler yargılanmayacak mı? Onun için zaten bu kadar telaşlılar.

Önemli olan aşamasını geçtik diyebilir miyiz?

Tabi önemli olan bunların deşifre olmasıydı. Yapı, suçlar deşifre oldu. Bundan sonra kimse bunu durduramaz. Bu memlekette bir suç ortaya çıktı mı bunu kim ört bas edebilir? Kimse edemez! Kendileri bile edemez. Onun için bunlar kendilerini, ilişkilerini deşifre ederek aslında işi kolaylaştırıyorlar.

Paralel Yapı'nın hemen ceza alması hukuk devletinde mümkün mü?

Bu yapının zaten sağlıklı bir argüman ileri sürmesi mümkün değildir. Onlar eski Ergenekon'dan kalma klişe cümleleri kullanıyorlar. Çünkü onlardan öğrendikleri kendilerine kalan bu. Hukuk içerisinde işinizi yaparsınız, devlet vaziyet alır ve sonuçlandırarak yoluna devam eder. Kaldı ki bir sürü gerçek oluyor da hangisini görüyorlar ki? Bir senedir kaos yaratıp, olmayan şeyleri olmuş gibi gösteriyorlar. Onlar adına da üzülmüyor değilim. Bu kadar düşmemelilerdi.  

Bunların polis teşkilatından tamamen temizlenmeleri mümkün mü?

Polis teşkilatı 270 bin kişi. Bunların sayısı orada yüzdeye bile girmez. İkinci bir durum ise; tamamı suça bulaşmış değil. Burada suç işlemiş ve suçla görevlendirilmiş olanlar var. Bunlar tespit ediliyor ve gereği yapılıyor.

Bu yapı memleket lehine çalışan  bir yapı değil. O kaynaklardan aldıkları da legal değil. Bu bizim ahlaki yapımıza aykırıdır. Bunlar haraçtır. Bunun adına himmet denmez. Bu yapı cemaat olmaktan öte sektöre sonra da örgütlenmeye dönüşmüş. Yani bunlar başladıkları yerde değiller.

 

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

bir vatandas olarak
 // gündüzbey
bu ülke´de encok istedigim diyalogcu sapiklarin devami olan paralelci munafik hainlerinin beyinlerine balyoz indirilmesidir ve en yakin zamanda tarih´in cöplügüne atilmalarindir....
28 Ağustos 2014 Perşembe 06:13
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler