YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan Ala: "Ben bu Anayasayı tanımıyorum!"
İçişleri Bakanı Efkan Ala 1982 Anayasası ile ilgili olarak sert ifadeler kullandı.
Bakan Ala: "Ben bu Anayasayı tanımıyorum!"
03 Mart 2015 / 04:22 Güncelleme: 03 Mart 2015 / 04:38

NTV'de yer alan habere göre; İçişleri Bakanı Efkan Ala, kendisi hakkındaki gensoru önergesinin görüşüldüğü oturumda yaptığı konuşmada 82 Anayasası için sert ifadeler kullandı.

"Bu anayasayı tanımıyorum, anayasa derhal değişmeli."

Ala, Meclis Genel Kurulu'nda kendisi hakkında verilen gensoru önergesinin görüşüldüğü oturumda konuştu.Konuşmasında 82 Anayasası için sert ifadeler kullandı:

"Anayasa darbe anayasasıdır, doğru dürüst anayasa değildir. Anayasada diyor ki; milletindir egemenlik millet bu egemenliğini anayasal kurumlar eliyle kullanır, katılıyor musunuz? Milletvekili eliyle kullanır referandumla kullanır. Anayasaya evet, yemin ediyoruz uyuyoruz. Ama bu anayasanın kötü bir anayasa olduğunu söylememize engel bir durum yok olsa da tanımıyoruz."

"Anadil yasağı çözüme katkı sağlamaz"

Ala çözüm sürecine de değindi:

"Diyarbakır Cezaevi'nin zulmünü bilmeyen, bu meseleyi çözümde bir katkıda bulunamaz. İnsanların ana dillerini yasaklamayı kınayamayanlar burada bu meselenin çözümüne katkıda bulunamaz. O Saraçhane'de en önde yürüyordum, yine yürürüm. Protesto ediyordum çünkü benim dilim yasaklanıyordu. Benim dilim yasaklandığı zaman hangi tepkiyi koyuyorsam benim kardeşimin, o Kürtler de benim kardeşimdir, onların dili yasaklandığında aynı tepkiyi koyarım. Önemli bir mevzuyu konuşuyoruz. Biz devlet-i aliyye-i Osmaniyye'nin mirasçısıyız. Biz küçük düşünemeyiz"

"Oslo görüşmeleri MİT içerisinden sızdırıldı"

Oslo görüşmelerinin MİT içinden sızdırıldığını da söyleyen Efkan Ala, şunları söyledi:

"Oslo, devletin kendi biriminden sabote edilerek dışarıya sızdırıldı, Habur olayı oldu MİT mahkemeye çağrıldı. 7 Şubat darbesi oldu. Terör örgütü dedi ki; dışarıya çıkıyorum 8 Mayıs'ta 28 Mayıs'ta Gezi olayları başladı. Büyük provokasyon yeniden kesintiye uğradı. Sonra 17-25 Aralık sonra yeniden toparlandı. Bu sefer de 6-7 Ekim olayları meydana geldi."

Yapılan oylama sonucu Ala hakkındaki gensoru önergesinin gündeme alınması kabul edilmedi.

Bakan Ala, kararın ardından AK Partili milletvekilleriyle tokalaştı.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler