YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan açıklık getirdi
Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 'basında yer alan vergi iade sisteminin yeniden uygulamaya konulacağı' iddiaları üzerine açıklama yaptı.
Bakan açıklık getirdi
17 Temmuz 2010 / 22:48 Güncelleme: 17 Temmuz 2010 / 23:09

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, anayasa paketinin doğrudan iş ve aşla ilgili olduğunu söyledi. 

İncelemelerde bulunmak üzere Kütahya'ya gelen Bakan Şimşek ilk olarak Vali Şükrü Kocatepe'yi ziyaret etti. Burada gazetecilerin sorularını cevaplandıran Bakan Şimşek, 12 Eylül'de oylanacak olan anayasa paketinin daha özgürlükçü bir Türkiye için olduğunu belirtti. Bakan Şimşek, şöyle konuştu: "Ben anayasa paketini, Türkiye'yi daha özgürlükçü, daha demokratik, aynı zamanda milli iradenin yargıya ve diğer tüm kurumlara daha iyi şekilde yansıyacağı, temel hak ve özgürlüklerin demokratik standartların, batı standartlarına çıkacağı bir düzenleme olarak görüyorum. Ülke kurumlarının üzerinde hiçbir vesayetin olmayacağı bir düzenleme. Aslında özgürlükçü ülkeler refah seviyesinin da arttığı ülkelerdir. Milli gelirleri kişi başına 20-25 bin dolarların üzerine çıkmış ülkeler arasında, demokratik ve özgürlükçü olmamış bir ülke bulamazsınız. Dolasıyla anayasa paketi doğrudan doğruya iş ve aşla ilgilidir, istikrarla ilişkililidir, özgürlük ve demokratikleşmeyle ilgilidir" dedi. 

Bakan Şimşek, bir gazetecinin emeklileri ilgilendiren 'intibak yasası' ile ilgili sorusuna, "Biz emeklilerimizin durumunu çok ciddi şekilde iyileştirdik. Hükümet olarak her zaman dar gelirlinin ve emeklinin yanındayız. Bilindiği gibi, bu yılın başında yüzde 24'e varan iyileştirme yaptık. Ama memleketin imkanları da sınırlı. Bahsettiğiniz intibak yasası Anayasa Mahkemesi sürecinde. Onunla ilgili bir yorum yapmak söz konusu olamaz" şeklinde cevap verdi. 

Bakan Şimşek, valiliği ziyaretinin ardından Belediye Başkanlığı'na geçti. Burada Belediye Başkan Vekili Nejat Özturan tarafından törenle karşılanan Bakan Şimşek, zabıta ekibinden oluşan tören mangasını selamladı. Bakan Şimşek'e belediyenin yatırımlarıyla ilgili Başkan Vekili Nejat Özturan tarafından brifing verildi.  
 
  "VERGİ İDADESİ SİTEMİNİN GERİ GELMESİ GİBİ  BİR KONU GÜNDEMİMİZDE YOK" 

Belediyede Bakan Şimşek'e bir basın mensubu, 'basında yer alan vergi iade sisteminin yeniden uygulamaya konulacağı haberlerini' hatırlatması üzerine, "Biz zaten asgari geçim indirimi yolu ile ücretleri önemli ölçüde gelir vergisi kapsamı dışına taşıdık. Mesela Türkiye'de çalışanların büyük bir kısmı asgari ücretle çalışıyor. Evli olmayan birisinin dahi gelir vergisi olarak ödemesi yüzde 5 civarındadır. Evli ve 4 çocuğu olan da gelir vergisi anlamında sıfırdır. Gündemizde böyle bir şey  yok" şeklinde konuştu. 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, belediyeden sonra yürüyerek AK Parti İl Başkanlığı'na geçerken vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Bakan Şimşek, cadde boyunca esnafı ziyaret ederek işleriyle ilgili bilgi alışverişinde bulundu.  

Şimşek'in AK parti İl Başkanlığı'ndaki toplantısı basına kapalı olarak gerçekleştirildi. 

Bakan Şimşek, daha sonra Kütahya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (KÜTSO) kentin sanayici ve işadamlarıyla bir araya geldi.

Bakan Şimşek son olarak Kütahya-Eskişehir kara yolu üzerinde faaliyet gösteren porselen fabrikalarını ziyaret ederek bilgi alışverişinde bulundu. İHA
 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler