YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bakan açıkladı: Ruslar o projeyi istiyor
Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Çin’le görüşülen TSK’ya füze savunma sistemi alınması konusuyla, Rusya Devlet Başkanı Putin’in de ilgilendiğini söyledi.
Bakan açıkladı: Ruslar o projeyi istiyor
13 Ağustos 2016 / 07:41 Güncelleme: 13 Ağustos 2016 / 12:04

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmesinde, savunma sanayii alanında işbirliği üzerinde de duruldu. Moskova’nın, özellikle Türkiye’nin “milli” olarak geliştirmeyi kararlaştırdığı hava savunma sistemi projesiyle ilgilendiği belirtiliyor.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD ve Avrupa’nın teknoloji transferine yanaşmaması nedeniyle, NATO ülkeleri dışındaki üreticilerle temas kurulmasının doğal olduğunu söyledi. 

Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) füze savunma sistemi alınmasına yönelik ihalede ilk sırayı Çin firması CPMIEC alırken, ABD’den Raytheon ikinci, Avrupa ortaklığı EUROSAM üçüncü gelmiş, Rusya’dan Rosoboronexport son sırada yer almıştı. 

Bu aşamada Rus firmasıyla görüşmeler tamamen kesilmişti. ABD, Avrupa ve Çin ile görüşmeler sürdürülmüştü. Son aşamada Çin firması ile sözleşme görüşmeleri için masaya oturulmuştu. 

Çin ile yürütülen görüşmeler NATO ülkelerinin de etkisiyle sonuçsuz kalınca, Ankara bu kez hava savunma sisteminin dışarıdan destek alınarak yerli olarak geliştirilmesini kararlaştırmıştı.

Bakan Çavuşoğlu, Almanya ve diğer Batı ülkelerinin teknoloji transferiyle üretim yapma teklifine de yanaşmadığını söyledi.

BATI DIŞINDA ARAYIŞ ZORUNLU

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Erdoğan- Putin görüşmesinde gündeme gelen savunma sanayi alanında işbirliği konusunda şunları söyledi. “Türkiye terör tehdidi altındayken, DAEŞ saldırıyor, PKK saldırıyor, Suriye’den tehdit var. 

Bu kadar tehdide rağmen NATO’nun aldığı kararlar var. Uygulamaya bak, yok. Aynı şekilde, Almanya ve bazı Batı ülkeleri biliyorsunuz Türkiye’deki bataryalarını çektiler. 

Tam böyle terör başladığı zamanda, tehdidin en çok arttığı dönemde çektiler.”

artık ezikliği ya da kibarlığı bırakın.
 // hursit dilaver
bu işi bir an önce halledin.ÜLKENİN İŞGALİNE GİREBİLİR BUNLAR.suriyede, incirlikte ve iskenderun körfezinde 45 devlet bekliyor.bunlar İŞİD için mi bekliyor. hayır. TÜRKİYEYİ İŞGAL, KÜRT KORİDORU,BARZANİYİ DEVİRME.ÜLKE SINIRLARINDA ERMENİSTAN VE KÜRDİSTAN İLE BOGAZLARA ÖZEL STATÜ..(türkiyeden ayrılmış olacak).AB ve ABD zaten çin ya da rus tekniğini ve silahını istemez. kendi de vermez,hatta geri alır. GEREKİRSE RUSLARLA YA DA ÇİNLE ANLAŞIN. bu saatten sonra batıdan ve ABDden düşmanlıktan olur....
13 Ağustos 2016 Cumartesi 15:09
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler