23 Haziran 2018 Cumartesi
 • Altın190,976
 • BIST95.852
 • Dolar4,6622
 • Euro5,4311
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,1791
 • İstanbul22 °C
 • Ankara26 °C
 • İzmir30 °C
 • Konya25 °C
 • Adana28 °C
 • Antalya28 °C
 • Diyarbakır34 °C
 • Bursa27 °C
 • Kayseri26 °C
 • Kocaeli21 °C
 • Şanlıurfa36 °C
 • Gaziantep30 °C
 • İçel29 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli'ye yanıt verdi
Başbakan Ahmet Davutoğlu, Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması ile Başkanlık koltuğuna geçtiğini hatırlatTI.
Bahçeli'ye yanıt verdi
09 Kasım 2014 / 15:49 Güncelleme: 09 Kasım 2014 / 16:02

Herkes, AK Parti de acaba bir hareketlilik olur mu? diye beklerken, o hareketlilik, türbülans, CHP'de oldu. Tek bi bir huzursuzluk olmadı. Tek bir ihtilaf yaşanmadan Ak Parti yoluna devam ediyor" dedi.

Başbakan Ahmet Davutoğlu AK Parti Bahçelievler İlçe Kongresi'ne katıldı. Başbakan Davutoğlu, yaptığı konuşmada çocukluğunun geçtiği Bahçelievler'deki anılarını anlattı. 1969 yılında 'çamur deryası' içinde okula çizme ile gittiklerini anlatan Davutoğlu, 3 yıl önce vefat eden İlkokul öğretmeni Müzeyyen Kızanlıklı'yı andı.

Öğretmeninin kendisinden 'Türkiye'de demokrasi ve seçimler' konulu bir oyun yazmasını istediğini anlatan Davutoğlu “O müsamerede benim Başbakan rolünü oynamamı istedi. Hala o günü hatırlarım.

Çizmelerle evden okula yürüyene kadar çizmelerim çamur içinde kaldı. Seçimi kazanmış başbakan olarak müsamerede çamurlu çizmelerle konuşma yaptım. Bir müddet bana 'çamurlu başbakan' diye isim taktılar" dedi.

Tek bir ihtilaf yaşanmadan Ak Parti yoluna devam ediyor

2015 seçimlerinde Bahçelievler'den yüzde 60'ın üzerinde oy almayı hedeflediklerini söyleyen Davutoğlu “Bahçelievler'in bağrından çıktığımıza göre önümüzdeki seçimlerde oy oranının yüzde 60'ın üzerine çıkmasını bekliyorum" diye konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması ile Başkanlık koltuğuna geçtiğini hatırlatan Davutoğlu “Başka bir partide olsaydı sancılarla dolu olacak bu süreç, Ak Parti'de karşılıklı saygıyla, tam bir kardeşlik bilinciyle yaşandı.

İşte Ak Parti farkı bu. Herkes, AK Parti de acaba bir hareketlilik olur mu? diye beklerken, o hareketlilik, türbülans, CHP'de oldu. Diğer partiler durumu takip edeyim, durumu anlayayım telaşı içindeyken, , AK Parti seçimlere gitmeden önce Genel Kongre'yi vaktinde yapma kararı aldı. Bunun içinde İlçe kongrelerimize başladık. Tek bi bir huzursuzluk olmadı. Tek bir ihtilaf yaşanmadan Ak Parti yoluna devam ediyor" dedi.

Davutoğlu'ndan Bahçeli'ye

Başbakan Ahmet Davutoğlu Hacıbektaş'ta yaptığı " Dersim modern bir Kerbela'ydı" açıklamasına tepki gösteren ve kendisini özür dilemeye çağıran MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'ye cevap verdi.

Davutoğlu, " Tek parti döneminin zulümlerini sahiplenmek sizin için zillettir. Gerekiyorsa CHP sahip çıksın, siz sahip çıkmayın. Yoksa en çok rahmetli Türkeş'e ızdırap verirsiniz"dedi. 

Bahçeli'ye yanıt

İstanbul'da Aksaray-Yenikapı Metro İstasyonunun açılış töreninde konuşan Başbakan Ahmet Davutoğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Dersim için özür dilediğini hatırlatarak, " Sayın Bahçeli benim özür dilememi istemiş.

Cumhurbaşkanımız Dersim'den özür dilediği için, ben de onu Hacı Bektaş'ta dediğim için yanlış yaptığımı söylüyor. Buradan Sayın Bahçeli'ye ve arkadaşlarına söylüyorum. Tek parti döneminin zulümlerini sahiplenmek sizin için zillettir.

Tek parti dönemine sahip çıkmak gerekiyorsa CHP çıksın, siz sahip çıkmayın.1937'te Dersim katliamını yapanlar, 1944'te başta Alparslan Türkeş olmak üzere, bugün MHP'nin ideolojik arka planını oluşturan insanları tabutluklara soktular"dedi.

Tabutluklar hatırlatması

MHP'nin ideolojik öncülerini tabutluklara sokanlardan birinin Kazım Alöç olduğunu söyleyen Davutoğlu," Kazım Alöç Sayın Bahçeli. Git ve oku Kazım Alöç'ün okuduğu iddianameyi. Diyor ki, 'bunların, Türkeş'in de diğerlerinin de vatana ihanetleri sabittir.

Bu vatan hainlerini herhalde Pera Palas'ta ağırlayacak değildik, tabi ki zulüm yapılacaktır. Onların hak ettiği zulümdür'.Ey Bahçeli ister zulüm Dersim'de yapılsın isterse senin ideolojik öncülerine, hepsine sahip çıkarız" diye konuştu.

O sadece kendi mahallesinde konuşur

Konuşmasında CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na da eleştirilerde bulunan Davutoğlu, " Benden Kılıçdaroğlu'na bir mesaj var buradan. Bir gün gel de, İstanbul'un Üsküdar'ı ile Yenikapı'sı arasında Marmaray'ını kullan sonra teşekkürü ifa et. Ama binmez, o sadece kendi mahallesinde konuşur. Başka mahallelere gidemez" dedi.

Turkine atlatan açılış

Aksaray - Yenikapı arasındaki 700 metre uzunluğundaki bağlantı metrosunun açılışı Başbakan Ahmet Davutoğlu tarafından Vatan Caddesi'nin Aksaray girişinde yapıldı. Konuşmaların ardından metronun açılış kurdelesi Davutoğlu ve kendisine eşlik eden protokol üyeleri tarafından kesildi.

Başbakan kartla, bir çok kişi kaçak bindi

İlk seferi başlatmak için Davutoğlu, metroya yöneldi. Başbakanın İstanbul kartı vardı. Kartını okutup turnikeden geçti. Ancak protokolün arkasındaki kalabalık aynı hazırlıkta değildi. Onlarca kişi turnikelerden atlayarak geçti.

İlk deneme seferinde vatman koltuğunda Davutoğlu oturdu. Davutoğlu'nun kullandığı metro kısa sürede Aksaray'dan Yenikapı'ya ulaştı. 

Entegre oldu

Bu yeni hatla Kartal'dan metroya binen bir yolcu, Marmaray'a aktarma yaparak Yenikapı'ya ulaşabilecek. Ayrıca Aksaray-Havalimanı-Başakşehir hattına aktarma yapabilecek. Aynı hattan Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosuna da geçiş olacak.

Ulaşım kısaldı

Aksaray -Yenikapı hattı ile Kartal ile Yeşilköy Atatürk Havalimanı arası 81 dakikaya inecek. Bağlantıyla birlikte Topkapı-Sultançiftliği ve Otogar-Başakşehir metro hatları ile Merter-Bağcılar tramvay hattı da Marmaray ile entegre hale getirildi.

 

DHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler