YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli'nin listesinde de sürprizler var
Bahçeli'nin listesinde de sürprizler var
19 Eylül 2015 03:20
MHP 1 Kasım seçimleri için hazırladığı milletvekili genel seçimi listesinde sürpriz yaptı. Partinin ağır toplarından Meral Akşener'in liste dışı kalması büyük yankı uyandırken MHP’den ihraç edilen Türkeş’in yerine ise Zühal Topçu aday gösterildi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 1 Kasım milletvekili genel seçimi listesinde sürpriz yaptı. İstanbul Milletvekili Meral Akşener başta olmak üzere altı milletvekilini liste dışı bırakan Bahçeli, iki vekili de seçilebilecek yerden daha alt sıralara çekti. 

Böylece MHP’den ihraç edilen Tuğrul Türkeş ve aday olmayacağını açıklayan Murat Başesgioğlu ile birlikte yeni listelerde 7 Haziran’da seçilen 6 vekil 1 Kasım listesinde yer almadı, 2 vekil de seçilemeyecek sıraya kaydırıldı. 

Milliyet'in haberine göre, 7 Haziran’da seçilen 80 vekilden 72’si listelerde yer bulurken, 70’inin seçilmesine garanti gözüyle bakılıyor. Bahçeli, önceki gün sabah ezanıyla birlikte MHP’nin 1 Kasım seçiminde aday olacak milletvekili aday listesini belirledi. Bahçeli çekirdek kadrosunu korurken, listeye aldığı genel başkan yardımcıları ve milletvekillerinin seçim bölgelerinde fazla oynama yapmadı. Başkanlık Divanı’nın tamamına, MYK üyelerinin ise çoğuna listesinde yer verdi.

Bahçeli, 7 Haziran’da milletvekili seçilen 80 isimden 72’sini korurken, listenin alt sıralarında yer alan isimlerin yüzde 70’ini değiştirdi. Bahçeli, 7 Haziran’da milletvekili çıkarılamayan Çankırı, Çorum, Kars, Iğdır, Bilecik, Malatya, Ordu gibi illerin listelerinde teşkilatların taleplerini de dikkate alarak ilk sıralar dahil radikal değişiklikler gerçekleştirdi. Bahçeli, büyükşehir ve büyük illerin ilk 3 veya 4 sıralarından sonra gelen isimlerde de önemli oynamalar yaptı.

AKŞENER SÜRPRİZİ

MHP listesinde en büyük sürpriz Akşener’in listeye girememesi oldu. Bahçeli, TBMM Başkanlığı için adı sık sık telafuz edilen Akşener’i bu duruma sessiz kaldığı için eleştirmiş ve TBMM Başkanvekilliği görevinden almıştı.

1 Kasım seçimi için adaylık başvurusu yapan ve listede yer alacağına kesin gözüyle bakılan Akşener kanadında ise hayal kırıklığı hakim. Kızgın ve kırgın olduğu öğrenilen Akşener bu durumu “Hayırlısı olsun. Genel Başkan’ın taktiridir. Ben olduğum yerdeyim” diye değerlendirdi.

TÜRKEŞ'İN YERİ TOPÇU'YA

Bahçeli, Seçim Hükümeti’nde Başbakan Yardımcılığı görevini kabul ettiği için MHP’den ihraç edilen ve dün Ak Parti’den aday olan Tuğrul Türkeş’in Ankara 1. Bölge 1. Sıradaki yerini de 2. sıradaki Zühal Topçu’ya emanet etti.

HABERAL BU KEZ SEÇİLECEK

7 Haziran seçimlerinde Ankara 1. Bölge 4. Sırada yer alan Mehmet Haberal’ın oğlu Erkan Haberal bu kez seçilebilecek sırada yer buldu. Bahçeli, Haberal’ı Topçu’dan boşalan Ankara 1. Bölge 2. Sıraya koydu. Bahçeli, milletvekili adayı olmayan İstanbul Milletvekili Murat Başesgioğlu’nun yerine ise Mehmet Kılıç adlı işadamını aday gösterdi.

72 VEKİL YERİNİ KORUDU

MHP’nin aday listesine göre, 7 Haziran’da milletvekili olan 80 kişiden 72’si yerini korudu. Bahçeli 2 vekili ise seçilmesi zor gözüken alt sıralara çekti. Bahçeli, Ankara 1. bölge 3. sıradan milletvekili seçilen Mustafa Erdem, Aydın Milletvekili Ali Uzunırmak, Hatay Milletvekili Şefik Çirkin, Karabük Milletvekili Durmuş Yalçın ve Manisa Milletvekili Zeynel Balkız’a listesinde yer vermedi. Söz konusu isimlerin teşkilatlarla sıkıntılar yaşadığı bildirildi. Böylece Türkeş, Başesgioğlu ve Akşener’le birlikte toplam sekiz vekil liste dışı kaldı.

ÇATLI'NIN KIZI LİSTEYE GİREMEDİ

Bir önceki genel seçimde Tunceli 1. sıradan aday olan eski Tunceli İl Jandarma Alay Komutanı emekli Albay NAMIK DURSUN, bu kez listeye giremedi. MHP’den milletvekili aday adaylığı başvurusunda bulunan Abdullah Çatlı’nın kızı Gökçen Çatlı, liste dışı kaldı.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler