YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli'den YSK'ya çağrı!
Bahçeli'den YSK'ya çağrı!
21 Eylül 2010 11:05
MHP lideri Devlet Bahçeli referandum sonrası MHP'nin durumunu değerlendirdi. Erken seçim çağrısını yineleyen Bahçeli, MHP'nin oy kaybettiği görüşünün doğru olmadığını savundu!

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Türkiye genelinde referandum analizleri yapılmadan bazı kamuoyu araştırma kuruluşlarının daha önceki açıklamaları doğrultusunda MHP'yi, referandumda 'hayır' oylarından dolayı Türk siyasi hayatında mahkum etmeleri çok doğru ve sağlıklı olmamıştır'' dedi.

Bahçeli, Sheraton Oteli'nde basın toplantısı düzenledi.

Referandumdan sonra partisine karşı ''aşırı eleştirilerde bulunulduğunu'' ifade eden Bahçeli, bu eleştirilere katılmadığını belirtti. Bahçeli, bu toplantıyı bilgi kirliliğini ortadan kaldırmak için düzenlediklerini kaydetti.

Bahçeli, toplantıya katılan basın mensuplarından da merak ettikleri konuları sormalarını istedi.

MHP lideri Bahçeli, bir basın mensubunun ''referandumda MHP'nin oy kaybettiği'' yönündeki eleştirilere ilişkin sorusunu yanıtlarken, partisinin ''sabırlı ve soğukkanlı'' olduğunu, ani değerlendirmelerde bulunmadığını, sonuçların geniş kapsamlı olarak ele alındığını vurguladı.

Bahçeli, bu hafta sonu Merkez Yönetim Kurulu ve il başkanlarının katılımıyla geniş kapsamlı bir referandum değerlendirme toplantısı yapacaklarını belirtti.

YSK'nın referandum yasaklarını 21.30'da kaldırmasının planlandığını ancak 19.30 gibi sonuçların açıklanmaya başladığını ve partisine ilişkin ''Doğu bölgelerinde oy alamadığı, İç Anadolu ve Karadeniz bölgelerinde oy kaybettiği, muhtemel bir genel seçimde ise barajı geçemeyeceği'' yönünde iddialarda bulunulduğunu anımsatan Bahçeli, hem referandum günü geç saatlere kadar hem de sonrasındaki günlerde partisine yönelik bir linç kampanyasının başlatıldığını söyledi.

Bahçeli, YSK'nın sonuçları tam olarak açıklamadığı bir sürede bu tür eleştirilerde bulunulmasının anlamlı olduğunu ifade etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın, açık hava toplantılarında, özellikle de İstanbul mitinginde ''referandumdaki oyların partilere değil, değişikliğe yönelik olduğunu'' belirterek, ''AK Parti'nin bir güven oylamasına muhatap olmadığı ve referandumun da bir AK Parti projesi olmadığı'' yönünde açıklamalarda bulunduğunu anımsatan Bahçeli, ''Başbakan ile çok sıkı fıkı olan bazı kişilerin'' ilk sonuçların ardından, oy pusulası üzerinden partisinin yüzde 6-7 oy oranına sahip olduğunu ileri sürmelerinin talihsizlik olduğunu bildirdi.

''Hayır'' pusulasının üzerine nereye oy vurulursa CHP'ye yazıldığı, nereye vurulursa MHP'ye yazıldığını anlamanın zor olduğunu ifade eden Bahçeli, değerlendirmelerin bilimsel olmadığını savundu.

YSK'ya çağrıda bulunan Bahçeli, kısa süre içerisinde köy ve mahalle bazında sandık sonuçlarının açıklanmasını istedi.

Bahçeli, bu sonuçların da bir önceki herhangi bir seçimle karşılaştırılması gerektiğini söyledi.

''Türkiye genelinde bu analizler yapılmadan bazı kamuoyu araştırma kuruluşlarının daha önceki açıklamaları doğrultusunda MHP'yi, referandumda 'hayır' oylarından dolayı Türk siyasi hayatında mahkum etmeleri çok doğru ve sağlıklı olmamıştır'' diye konuşan Bahçeli, partisinin ''bu yönüyle bir oy kaybına büyük oranda uğradığı kanaatinde olmadıklarını'' bildirdi.

Bahçeli, MHP'nin konumunun ne olduğunun yakından görülmesi için erken seçime gidilmesinin şart olduğunu, böylece MHP'nin Türk siyasi hayatında ne ölçüde yer aldığının görülebileceğini kaydetti. (A.A.)

niyet ettim mhp adına hayır oyu vermeye
 // ismailc
bahçeli hayır oyunun içinden bizim oyları nasıl tespit ediyorsunuz diyor. yazık daha olayı algılamamış. aslında hesabı da iyi ama;'' sağdaki sıfırı at, sola bilmem ne ekle...''.sayın bahçeli hayırdan değilde evetteki artıştan senin oyların tespit ediliyor. sen hani hayırcıydın unutunmu, senin reddettiğin ülkücülerde evetciydi ya işte oradan... hayırdan yola çıkalım o zaman; Mhp oy kaybetmedi hatta chp liler verdikleri hayır oyunu verirken ''niyet ettim m...
22 Eylül 2010 03:52
asosyal
 // engin öz
az sayıda malum medyayı çağırıp da beyanat veriyor. ysk sonucu kesin olarak açıklasa ne olur açıklamasa ne olur sonuçmu değişecek sanki nerde yaşıyor bu adam ya????...
21 Eylül 2010 15:52
ATEŞ BACAYI SARMIŞ !
 // BATUHAN
Kamuoyunun tespitleri doğru behçelinin jetonu düşmüş yalnız anı kurtarma peşinde lakin 6-7 tespiti içine ateşi düşürmüş 2011 seçimleri sonucuna kadar bu ateş bahçeliyi yakıp yokeder. Tek avantajı rakibi yok baykal gibi herhalde bunada bir kaset bulur arkasına bakmadan gönderirler başka türlü gitmez. Demokrasilerde iktidarın yaptığı yanlışı uyaran alternatif üreten etkili bir muhalefetin olmasını istiyoruz asalaklara ihtiyacımız yok paramız heba olmasın....
21 Eylül 2010 14:25
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler