YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli'den yeni seçim hesabı
Daha önce yaptığı seçim hesaplarıyla kendinden söz ettiren MHP Lideri Devlet Bahçeli bu kez yeni bir hesapla gündeme geldi. Bahçeli Malatya'da yaptığı konuşmada iktidarın şifresini verdi...
Bahçeli'den yeni seçim hesabı
29 Kasım 2014 / 10:30 Güncelleme: 29 Kasım 2014 / 10:47

Tunceli ziyaretine giderken Malatya'ya uğrayan MHP Lideri Devlet Bahçeli, bir düğün salonunda partililerle bir araya geldi. Bahçeli, 30 Mart yerel seçimlerinin geleceğe yönelik umutlar verdiğini dile getirerek, şöyle devam etti:

"Bu seçimlerde Adalet ve Kalkınma Partisi az da olsa bir oy kaybına uğramış fakat en fazla belediye başkanı çıkartan parti konumunda da bulunmuştur. Bu seçimlerde Milliyetçi Hareket Partisi eğer kolektif olarak değerlendirilirse 17,76 oy oranıyla 8 milyona yaklaşan oyuyla en başarılı parti konumuna gelmiştir. Fakat bu yeterli değildir. Bu yeterli olmadığı için de halihazırda ülke Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından yönetilmektedir. Bunu yeterli hale getirdiğimiz an Adalet ve Kalkınma Partisi'nden kurtuluş günü olacaktır."

AK Parti 276'ya iniyor 

Bahçeli, 30 Marta yerel seçim sonuçlarına bakıldığında AK Parti'nin oy oranında düşme olduğunun gözlenebileceğini belirterek, şöyle konuştu:

"Söz gelimi 30 Mart seçimlerini veri olarak kabul ettiğinizde, mevcut seçim sistemi aynı şekilde uygulandığında Adalet ve Kalkınma Partisi'nin almış olduğu oy oranı bugün için çıkartabileceği milletvekili sayısını 276'ya indirmektedir.

Aynı mantığı Milliyetçi Hareket Partisi'nin aldığı oy açısından dikkate aldığınız zaman yani 30 Mart seçim sonuçlarını veri kabul ettiğimizde aynı seçimleri şimdiki seçimlerle alınan oy gibi kabul ettiğiniz vakit bir başka deyişle 17,76 oy oranıyla şimdiki seçim sistemini de Milliyetçi Hareket Partisi bugün seçim olsa kaç milletvekili çıkartır dediğinizde Milliyetçi Hareket Partisi'nin çıkaracağı milletvekili sayısı 97 milletvekili olmaktadır.

Demek ki Adalet ve Kalkınma Partisi'nin 312'den 276'ya düştüğüne şahit oluyoruz. Buna karşın 52 milletvekili olan Milliyetçi Hareket Partisi'nin 97 milletvekilliğini çıkarma ihtimali söz konusu oluyor. Demek iki milletvekili kaybı olsa Adalet ve Kalkınma Partisi'nin tek başına iktidar olma şansı ortadan kalkıyor demektir. Neden? Çünkü Anayasamızda tek başına iktidar olabilmek en az 276 milletvekilini zorunlu kılmaktadır.

Eğer 30 Mart seçimlerinde aldığı oy oranıyla bu kadar milletvekili kaybeden fakat aldığı oyla 52'den 97'ye çıkan Milliyetçi Hareket Partisi'ni mukayese ettiğinizde küçücük bir çabanızla Adalet ve Kalkınma Partisi'ni iki milletvekili kayba uğratmış olsanız, o iktidardan gider. O zaman 52 milletvekilinden 97 milletvekilliğine çıkartan bir Milliyetçi Hareket Partisi biraz daha gayret göstermiş olsa, söz gelimi 7 Haziran 2015 günü yapılacak olan 25. dönem milletvekililiği seçimlerinde 17,76'nın çok çok üstünde bir sonuç elde etmiş olsa soruyorum size iktidar kapısı gözükmez mi?"

Bahçeli, MHP'nin iktidar olmasının anahtarının Malatya'dan geçtiğini ancak her seçim büyük umutlar vadeden seçim günü bekleneni veremeyen illerin başında da yine Malatya'nın geldiğini söyledi.

Niye pısırık oluyorsunuz?

Malatya'nın MHP açısından önemli olduğunu vurgulayan Bahçeli, şunları kaydetti:

"Malatya'nın ayağa kalkması lazım. Malatya'nın güçlenmesi lazım. Malatya'nın iktidar kapısını göstermesi lazım ama bunu neden başaramıyorsunuz. Her geçişimizde ortaya koymuş olduğunuz küçücük ziyaretlerde dahi yüksek bir moral performansı olan Malatya seçimler döneminde niye pısırık oluyor, niye geri kalıyor. Türkiye'nin karşı karşıya kaldığı şartlarını dikkate aldığınızda Malatya ve buna benzer birkaç ilimizin sıçrama yapması lazım."

......
 // vatandas
senin hesabini sevsinler bahceli senin iktidar oldugun gunleriee gorduk ulkeyi iflas ettirdin erken secimle tozla buz oldun malatya kendi secimini iyi yapiyor korkma halk pisirik degil sen korkaksin sen...
29 Kasım 2014 17:42
...
 // Yahya RAMİ
Sayın Bahçeli'nin ilkokuldaki Matematik öğretmeni ile Lisedeki Mantık dersi öğretmenini hürmetle (!?) ve takdirle (!?) yadetmemek elde değil!... (Belki de o dersleri hep boş geçmiş olabilir...)...
29 Kasım 2014 Cumartesi 13:30
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler