YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli’den Kürtçe yayına sert eleştiriler
Bahçeli’den Kürtçe yayına sert eleştiriler
03 Haziran 2008 14:45
Bahçeli’den Kürtçe yayına sert eleştiriler

MHP lideri Bahçeli, partisinin grup toplantısında hükümete yüklendi. Bahçeli, TRT’nin bir kanalında Kürtçe yayın yapılmasının PKK’ya jest anlamına geldiğini savundu.


Bahçeli, geçmiş iktidarlara döneminde de dinleme ve izlenin yapıldığını vurguladı. MHP Lideri Bahçeli, dünkü grup toplantısında dinlemeye yönelik bir açıklama yapmayınca, gazeteciler grup toplantısının sonunda konuyu soru olarak Bahçeli'ye yöneltti.


Bahçeli, Türkiye'de dinlemenin bir gerçek olduğuna işaret etti. Dinlemenin sadece AK Parti iktidarı döneminde değil, geçmiş iktidarlara dönemlerinde de benzer dinleme ve izlemelerle karşılaşıldığını söyledi. "Bu bir gerçek olarak görülmektedir" diyen Devlet Bahçeli, "Bunu şu parti bu parti ile ilişkilendirmek, bir partinin kapatılmasıyla ilişkilendirmek doğru değildir. Pati kapatılsa da kapatılmasa da, kapatma davası yeni açıldı. Dinleme ise çok eskiden beri var. " ifadesini kullandı. Bahçeli, dinlenmeye karşı aldığı tedbiri ise, "En iyi tedbir, en az konuşmaktır" diye açıkladı.


Devlet Bahçeli, dinleme yönelik iddialarını çok ciddi bir biçimde incelenmesi gerektiğini, TBMM'nin konunu üzerine ciddi ve kararlı bir şekilde gitmesi gerektiğin ifade ederek, " Muhalefet olarak CHP ve MHP, iktidar partisi olarak da AK Parti, Meclis Araştırma ve soruşturma önergesi vermişlerdir. Bu hafta özellikle Meclis Araştırması hemen oluşturulmalı ve çalışmaya başlanmalıdır. Üzerinde de çok ciddi bir şekilde durulmalıdır." dedi.


Sav'a tek söz söylemeyen Bahçeli, Babacan ve AK Parti'yi, inanç hortumcusu olarak niteledi


MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, dün yaptığı grup toplantısında CHP Genel Sekreteri Önder Sav'ın Hz Peygamberimiz ile ilgili sözleri hakkında bir yorum yapmazken, İçişleri Bakanı Ali Babacan'ın Avrupa Parlementosu'nda yaptığı 'Türkiye'de sadece azınlıklar değil, Müslüman çoğunluğun inançlarına bile baskı yapılıyor" sözlerini eleştirdi. Bahçeli, Babacan'ın bu sözlerini AK Parti'nin manevi değerleri siyaset piyasasına yeniden sürmesi olarak değerlendirdi. Bahçeli şöyle devam etti: "Dini duyguları kullanarak, manevi değer ticareti yapan 'inanç hortumcusu' AK Parti'nin inanç üzerinden siyaset yapma alışkanlığının tedavi kabul etmez bir marazi hastalık halini aldığının inkârı ve delilidir."


"Başbakan, PKK'nın dağ kadrolarına jest yapmıştır"


Bahçeli'nin grup konuşmasında üzerinde durduğu bir başka konu ise TRT'nin Arapça, Farsça ve Kürtçe yayını hakkında oldu. Başabakan'ın hiçbir yasal düzenleme yapılmadan TRT'nin 24 saat ana dilde yayın yapacağını Diyarbakır'dan açıklamasını sert bir dille eleştirdi. Bahçeli, bu girişimle Türkçe dışındaki bir dilin resmileştirildiğini savundu. Daha da ileri giden MHP lideri, Başbakan'ın bu tavrını, 'Önce devlet adım atsın' diyen PKK'nın dağ kadrolarını yapılmış siyasi bir jest olarak gördüğünü kaydetti. Bahçeli, " Türkçeden başka dillerde, TRT'den yapılacak tam gün yayın anlayışı, PKK terör örgütünün dağ kadrosunun silahlı baskısına ve yenirdeki uzantılarının ise siyasal taleplerine karşı tam bir teslimiyetin ifadesidir. Verilen tavizler burada da son bulmayacak, önümüzdeki dönemde ana dilde eğitime ve oradan da ayrı dil konuşanların, aynı devlet kurmak için ayrılma taleplerine kadar gidecektir." dedi.


Bahçeli, Başbakan'ın açıkladığı GAP Eylem Planını hem eleştirdi, hem destekledi. Hükümetin GAP planını 5 Kasım'daki Beyaz Saray'da yapılan Bush-Erdoğan görüşmesiyle ilişkilendiren Bahçeli, görüşmenin perde arkasının aydınlanmaya başladığını kaydederek şöyle konuştu: "Sözde ekonomik yatırım ve yardım ile maskelenmiş bir siyasal açılım projesi, bir türlü bitirilemeyen PKK terör örgütünün kandil kadroları ile onun siyasi temsilcilerinin önüne konulmuştur. Onların yeterli görmesi ile uygulaması mümkün olacaktır. Eğer yeterli görülmezse, terör artacaktır."


Bahçeli, bölgeye yapılan yatırımları can-ı gönülden desteklediklerini de belirtti. Bahçeli, bu tür yatırımların Karadeniz, Akdeniz, Ege, Marmara, Doğu Anadolu ve İç Anadolu'ya da kaydırılmasını istedi.


Başbakan'ın yol arkadaşları arasında esnaf, çiftçi ve memur yoktur


Bahçeli konuşmasının büyük bir kısmını esnafın sorunlarına ayırdı. Esnafın siftah yapmadan kepenk kapattığına işaret eden Devlet Bahçeli, esnafın kendi makul talihine terk edildiğini savundu. Başbakan'ın beraber yürüdüğü yol arkadaşları arasında esnaf, sanatkâr, çiftçi, emekli ve memurun bulunmadığına dikkat çeken Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan'a bir de çağrı da bulundu: "Buradan başbakan Erdoğan'a diyorum ki; Ferhat gibi dağları delmekle uğraşacağınıza, vatandaşımızın dayanılmaz hale gelen feryadını işitin."


Türkiye'nin sahipsiz olmadığına da vurgu yapan MHP Lideri, "MHP her hal ve şartta, milletimizin ağır sorunlarına vakıftır. Çözüme hazırdır. Bu kararımızı, kararlılığımızı ve milletimize olan inancımızı huzurunuzda bir kez daha vurguluyorum." sözleriyle iktidara talip olduğu mesajını verdi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler