YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli'den hodri meydan
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, idam tartışmalarını değerlendirdi.
Bahçeli'den hodri meydan
13 Kasım 2012 / 13:44 Güncelleme: 13 Kasım 2012 / 13:46

Partisinin ''Öcalan'ı ipten kurtarma operasyonuna tek başına ve sonuna kadar karşı çıktığını'' anımsatan Bahçeli, bu durumun 57. Hükümet ortakları ile bir yol ayrımına gelinmesinde başlıca etken olduğunu söyledi.

Bahçeli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Bundan sonra TBMM'de oluşturulan ''Gökyüzü Koalisyonu'' sonucu, MHP'nin tek başına karşı çıkmasına rağmen, idam cezası 9 Ağustos 2002’de kaldırılmıştır.

Başbakan Erdoğan ve AKP milletvekillerinin önemli bir kısmı da bu yönde karar ve tavır oluşturmuşlardır. Hatta Başbakan Erdoğan idamın kaldırılmasını sevinç içinde karşılamıştır. Dönemin Cumhurbaşkanının daveti üzerine 7 Haziran 2002 günü Çankaya Köşkü'nde yapılan zirve toplantısında AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın idam cezasının kaldırılmasını hararetle savunduğu hala hatırlarımızdadır.

Arkasından 3 Kasım 2002’de iktidara gelen AKP zihniyeti, idam cezasının tamamen kaldırılmasını içeren Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi sözleşmesinin 6 Nolu Protokolünü 15 Ocak 2003'te imzalamış ve bu protokol gereğince 7 Mayıs 2004'te 4771 Sayılı Kanundaki terör, savaş ve yakın savaş suçları cümlesini de çıkartarak terörist başının idamının önünü tamamen kapatmıştır. İmralı canisini ipten almak için yapılan şer ittifakı Meclis tutanaklarında ve tarihin şahitliğinde her yönüyle mevcuttur.''

Bahçeli, ''İmralı avukatlığına soyunarak idam cezasının kaldırılması için seferber olan Başbakan Erdoğan'ın şimdi idam cezasının geri getirilmesine değinmesi eğer yüzsüzlük değilse, yeni bir sinsiliğin ve kurnazlığın ilanı sayılmalıdır'' dedi.

Başbakan Erdoğan'dan idam cezasının geri getirilmesi  konusunda lazım gelen değişiklik teklifini bir an önce TBMM'ye vermesini isteyen Bahçeli, ''Milliyetçi Hareket Partisi, bu konuda dün olduğu gibi bugün de aynı kararlılığını koruyacak ve her desteği sonuna kadar vererek idam cezasının tekrar getirilmesini sağlayacaktır. Biz diyoruz ki; hodri meydan'' dedi. aa

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler