YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli'den AK Parti koalisyonu için kesin karar
MHP lideri Devlet Bahçeli, verdiği röportajda koalisyon tartışmaları ile ilgili açıklamalarda bulundu.
Bahçeli'den AK Parti koalisyonu için kesin karar
08 Temmuz 2015 / 08:55 Güncelleme: 08 Temmuz 2015 / 09:49

Seçimler sonrası gözler Erdoğan'ın bu hafta vermesi beklenen hükümeti kurma göreviyle birlikte koalisyon görüşmelerine çevrilecek.

Kamuoyunda ilk başlarda çok yakın görünen AK Parti-MHP koalisyonu için MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin son çıkışlarıyla neredeyse imkansız hale geldiği görülüyor.

Hürriyet yazarı Ahmet Hakan'a röportaj veren Bahçeli, Davutoğlu'nun kendilerine teklifle gelmesi durumunda en ideal olan AK Parti-CHP koalisyonu olacağını söyleyeceğini belirtti.

Bahçeli ayrıca Davutoğlu'na 'Toplumsal yarılmayı AKP-CHP formülü çözer' diyeceğini de ekledi.

İşte Bahçeli röportajındaki koalisyon ile ilgili bölüm;

AHMET Davutoğlu partinize geldiğinde ne söyleyeceksiniz?

DEVLET BAHÇELİ: Bu zamana kadar ne söylediysek aynısını söyleyeceğiz. Diyeceğiz ki: Çözüm süreci bir çözülme sürecidir ve hemen bitirilmelidir. 17/25 Aralık'ın üzerine sonuna kadar gidilmelidir. Recep Tayyip Erdoğan Saray'dan çıkıp Çankaya fanusunun içine girmelidir.
*
Yani koalisyon şartlarınızı tekrarlayacaksınız?

DEVLET BAHÇELİ: Evet... Bunları söyleyeceğiz. Her şeyi söyleyeceğiz.
*
Başka ne diyeceksiniz?

DEVLET BAHÇELİ: Sizinle "çözüm süreci" konusunda hiçbir birlikteliğimiz yok diyeceğiz. Ayrıca 17/25 Aralık konusu var diyeceğiz. Saray'dan Çankaya'ya taşınma konusu var diyeceğiz. Bunların haricinde çok konu var diyeceğiz. Ardından da ekleyeceğiz: Beraber koalisyon kurup birbirimizi aldatmanın gereği yok diyeceğiz.

Koalisyon kurup birbirimizi karakol amiri gibi takip ettirmenin gereği yok diyeceğiz. Bu bakanlığı bu parti kontrol edecek, şu bakanlığı şu parti kontrol edecek... Böyle şey olabilir mi?
*
Bu sözlerinizle Ahmet Davutoğlu'na kapıyı kapatmış olacaksınız. Kendisine başka bir yol önerecek misiniz?

DEVLET BAHÇELİ: Elbette... Türkiye'yi düşünerek kendisine bir yol önereceğiz.
Toplumsal yarılmayı AKP-CHP formülü çözer

Hangi yol bu?

DEVLET BAHÇELİ: Bugün Türkiye'de kutuplaşma var. Recep Tayyip Erdoğan, kendi partisine taban bulabilmek için Türkiye'yi ciddi manada kutuplaştırmış, cepheleştirmiştir. Bugün Türkiye'nin en önemli meselesi bu sosyal yarılmadır. Bu ayrışma, tam manasıyla bir felakete dönüşmüştür. Yeniden kaynaşmanın sağlanması, nesiller alacaktır.
*
O denli büyük mü sorun? Kutuplaşma sorunu bu denli yükselmiş midir?

DEVLET BAHÇELİ: Tabii efendim. Bugün çok kişi birbiriyle alışveriş yapmıyor. Aynı yolda karşılaşanlar, kaldırım değiştiriyor. Herhangi bir gerginlik, herhangi bir çatışma olmasın diye insanlar karşı karşıya gelmek istemiyor.
*
Neden böyle oluyor?

DEVLET BAHÇELİ: Televizyonlarda Recep Tayyip Erdoğan'ın bıkma bilmez, usanma bilmez konuşmaları, her gün yepyeni bir stres kaynağı haline geliyor. Her konuşması yeni bir toplumsal depresyon kaynağı... Bunu düşünen yok. Bunun önlemini almayı akıl eden yok. Bir kişi de çıkıp "Sayın Cumhurbaşkanım veya Sayın Başbakanım... Lütfen biraz sakin olalım" demiyor. Böyle telkinde bulunan yok.
*
Böyle söyleyebilecek kimse kalmış mıdır acaba?

DEVLET BAHÇELİ: Ama etrafında bu kadar bilim insanı var.
*
Onlar herhangi bir uyarıda bulunabilirler mi?

DEVLET BAHÇELİ: Efendim, zaten sıkıntı burada. Aydınlar kalkıyorlar, mesela en son iki yüzü bir araya gelip bir bildiriye imza atmışlar. Fakat Türkiye'nin yarılmasını mesele etmiyorlar. Toplumsal yarılma en önemli mesele. Kaynaşma, kucaklaşma sağlanmalı. İnsanlar otobüs duraklarında hafif bir yer değişikliği yapsalar, kavga çıkıyor. Herkesin elinde silahtan ziyade bıçak var. Bir bıçak usulü çıktı. Öbür taraftan kadına şiddet almış başını gitmiş. Huzursuzluklar var. Bunları nasıl kaynaştıracaksınız? Bunlar önemli şeyler.
*
Davutoğlu'na bunları anlatacaksınız, ardından da ne diyeceksiniz?

DEVLET BAHÇELİ: Bu sorunları anlatacağız, ardından da tek başına iktidar olmadığına göre bu sorunları çözecek bir koalisyon kurulmalı diyeceğiz. Bunun için de en geçerli model AK Parti/CHP modelidir. Bu modeli hayata geçirin diyeceğiz.

Biz seçim gecesi söyledik: Bize düşen anamuhalefettir. Böyle bir koalisyon modeli ortaya çıkarsa... Biz Türkiye'nin yararına olan uygulamaları destekleriz, yararına olmayan uygulamalara da muhalefet ederiz. Yapıcı bir muhalefet oluruz.

bahçeli
 // devlet
Bu Devlet Bahçeli Ülkücüleri kedi yavrusuna çevirmek için özel yetiştirilmiş.
Soyu aşirete dayanan Osmanlıya İhanetten Dedesi asılan kişi...
08 Temmuz 2015 15:15
 // İzmirli
Mızıkçı Haraket Partisi genel mızıkçısı Devlet Bahçeli! Sende de hiç cesaret yokmuş, onu gördük, yıllar önce taban tabana ters olduğun DSPnin kucağına oturdun, şimdi vatansever AKPyi üfleyerek yemeye çalışıyorsun! Yazık, çok yazık!...
08 Temmuz 2015 13:51
 // N. Korkmaz
Bahceli 1999 yapdiginin Bir Benzerinin simdi yine Yapiyor Yani Gorevden Kaciyor. Yalnoz Ozaman Gorevi Altin Tepsi Icinde Ecevite Sunarken Bayburt Gelini Cok Sus Pusdu.Simdi Akp Ile Hukumet Kurma Teklifi Dahagelmeden Bu Kadar acaba Neden Saldirgan Tutum Sergiliyor Anlamakta Gucluk cekiyorum . Yoksa Hukumette Gorev Almakicn Kendine Guvenimi Yok.Yoksa Nasilolsa Boyle Salla Basi Almasi Hesabimi Nasilolsa Gelecek 4 sene Garanti ... Saygilarimla....
08 Temmuz 2015 13:00
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler