YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli'den ağır sözler...
MHP lideri Devlet Bahçeli'nin de gündeminde MİT yasasıında yapılan değişiklik vardı. Bahçeli hem değişikliği eleştirdi hem de yasayı hemen onaylayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e yüklendi...
Bahçeli'den ağır sözler...
18 Şubat 2012 / 16:30 Güncelleme: 18 Şubat 2012 / 17:02

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu'nda yapılan değişiklikle ilgili olarak, ''Yasal değişiklik, AKP'nin hukuku katletmesinin adı ve tanımından başka bir anlama gelmemiştir'' değerlendirmesinde bulundu.

Bahçeli, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu düzenlemeyle MİT mensuplarının veya belirli bir görevi yerine getirmek amacıyla kamu görevlileri arasından başbakan tarafından görevlendirilenlerin, görevin niteliğinden doğan veya görevin ifası sırasında işledikleri iddia olunan suçlardan dolayı soruşturulabilmelerinin başbakanın iznine tabi kılındığını belirtti. 

Söz konusu iznin 5271 sayılı Kanun'a göre kurulan ağır ceza mahkemelerinin görev alanına giren suçları işleyen özel görevliler için de geçerli olacağını ifade eden Bahçeli, açıklamasında şunları kaydetti: 

''Bu kapsamda yapılan yasal değişiklik, AKP'nin hukuku katletmesinin adı ve tanımından başka bir anlama gelmemiştir. Üstünlerin, güçlülerin ve zalimlerin hukuku, böylelikle tescil edilmiş; adrese teslim düzenlemeler, önü ve arkası ayarlanmış teklifler, endişe verici şekilde hayat ve zemin bulmuştur.

Adalet ve Kalkınma Partisi tarafından işleyen bir soruşturma sürecini akamete uğratmak amacına matuf olduğu bilinen yasa önerisinin, yangından mal kaçırırcasına ve kısa zaman içerisinde kanunlaşması, hukuk devleti anlayışının aldığı en büyük ve ölümcül yaralardan birisi haline gelmiştir. Halen görevdeki MİT Müsteşarı'nı koruma ve kollama dürtüsüyle harekete geçen AKP zihniyeti, hukukun üstünlüğüne kurşun sıkan bu tavır ve icraatı nedeniyle inandırıcılığını da tamamen kaybetmiştir.''


-''Dikkatleri çeken önemli hususlardan birisi de...''


Bahçeli, bazı kamu görevlilerine özel görev verilmesi ve bundan kaynaklanan suçlardan muaf olabilmelerinin önünün açılmasının, ''sözde ileri demokrasinin ileri derecede otoriterleşen ve tiranlaşan yüzünü ifşa ettiğini'' ileri sürdü.

''Gizli kapaklı ilişki ağlarının, tezgah altı ve kayıt dışı faaliyetlerin güvenceye alındığı'' iddiasında bulunan Bahçeli, bunun hukuku felç edeceğini ve milli vicdanları infiale sokacağını savundu.

Bahçeli, açıklamasında şunları kaydetti:

''Konusu ve sınırları kanunla tayin edilmemiş bir görevden; ancak ve ancak cuntaların kontrolünde bulunan, paramiliter unsurların hakim olduğu ve toplu kıyımları gözünü kırpmadan yerine getiren vahşi diktatörlerin yönetimlerinde görmek mümkün olacaktır.

Bilinmelidir ki, kendi takdir ve keyfi doğrultusunda görevlendirdiği özel görevlileri kanatlarının altına alan Başbakan Erdoğan, bundan sonra işlenen suç ve cürümlere doğal olarak iştirak edecek ve kirli operasyonların azmettiricisi olarak anılacaktır.''

''Dikkatleri çeken önemli hususlardan birisi de Sayın Cumhurbaşkanı'nın MİT Kanunu''ndaki değişikliği onaylamadaki hızı ve acelesidir'' ifadesini kullanan Bahçeli, ''Esasen kişiyi hedef alan bir düzenlemenin anında imzalanması; Çankaya'nın noter işlevine ve siyasi saiklerle hareket ettiğine yeni bir ispat olmuştur'' iddiasında bulundu.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün ''Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkındaki Kanun'u ''yürüyen bir soruşturma kapsamında bulunan kişilere yönelik özel bir düzenleme olduğu iddiasıyla'' bir kez daha görüşülmesi için TBMM'ye geri gönderdiğini belirten Bahçeli, şöyle devam etti:

''Bugün ise Cumhurbaşkanlığı makamı, açıkça kişiyi baz alan ve direkt ilgilendiren bir yasal değişikliği hiçbir incelemeye tabi tutmadan, vicdan kantarına vurmadan ve adalet anlayışını inkar edercesine onaylamıştır. Üstelik 2937 sayılı Kanun'a eklenen geçici bir maddeyle de halen devam eden soruşturma ve kovuşturmalar hakkında da başbakanın izninin şart koşulması her şeyi gözler önüne sermiş ve netleştirmiştir. Sayın Cumhurbaşkanı, bugün bizzat kişiye özel olarak düzenlenen yasanın tasdik ve uygun bulma makamı haline gelmiştir.''

Hükümetin, karanlık bir yola girdiğini öne süren Bahçeli, şunları kaydetti:

''Adalete olan bağlılığın ve güveninin kaybolmasıyla, herkes kendi hukukunu oluşturma ve tesis etme çabası içine girebilecek ve yıkımın son aşaması da bu şekilde vasat bulacaktır. Bu itibarla tehlike çok büyüktür. Siyasal çoğunluğunu her şeyi üstünde gören AKP hükümeti, yanlıştan vazgeçmediği ve girdiği bulanık sudan çıkmadığı takdirde aziz milletimize derin hayal kırıklıkları ve sorunlar yaşatacaktır. Milliyetçi Hareket Partisi, hukuku çiğneyen ve adaletin kalbine hançer vuran iktidar partisiyle her düzeyde mücadele etmeye ve yaptığı kötülükleri aziz milletimize duyurmaya devam edecek ve bundan da asla geri adım atmayacaktır.''

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler