YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli'den 742. Vuslat Yıl Dönümü mesajı
Bahçeli'den 742. Vuslat Yıl Dönümü mesajı
17 Aralık 2015 17:13
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "Hazreti Mevlana halden hale giren, gönülden gönüle akan, dilden dile söylenen, kuşaktan kuşağa geçen büyük bir fikir ve şuur insanıdır" ifadesini kullandı.

Bahçeli, Mevlana'nın 742. vuslat yıl dönümü dolayısıyla bir mesaj yayımladı.

Bahçeli, mesajında Anadolu topraklarında sayısız arif, alim, tasavvuf ehli, ilim ve irfan kutbu büyüğün yetiştiğine dikkati çekti.

Hürmetle anılan bu kişilerin yaşadıkları devirlerin manevi zırhı, kardeşlik anıtı, insanlık övüncü, vicdan burcu olduklarını ve nesiller geçse de hafızalardan silinmediklerini aktaran Bahçeli, "Bunlardan birisi de 13. asırda Türk-İslam medeniyetinin üzerine güneş gibi doğan mutasavvıf, zahit, bilgin ve ihlas sahibi Mevlana Celaleddin-i Rumi'dir. Hazreti Mevlana halden hale giren, gönülden gönüle akan, dilden dile söylenen, kuşaktan kuşağa geçen büyük bir fikir ve şuur insanıdır. Akıl ile duyguyu buluşturması, tevekkül ile tecrübeyi kaynaştırması, irade ile ibadeti aşk yoluna, hakikat güzergahına sabitlemesi gıpta edilecek, örnek alınacak bir marifettir" değerlendirmesinde bulundu.

Mevlana'nın bir tasavvuf ustası, sevgi ve saygı sancağının yılmaz taşıyıcısı olduğuna işaret eden Bahçeli, şunları kaydetti:

"Onda ümitsizliğin tortusu yoktur. Onun kapısından karamsarlık ve çaresizlik girememiştir. Gerçekten de 'bizim dergahımız umutsuzluk dergahı değildir' seslenişi fazilet dolu, iman ve heyecan yüklü mücadele ruhunun, imrenilecek duruşunun özetidir. Sırtını Allah'a dayayan insan için elbette yalnızlık söz konusu değildir. Mevlana bu gerçeği hem idrak, hem tatbik, hem de ömrü boyunca kendisine rehber etmiştir.

Yaşarken ölmeyi bilen, Rabbine kavuşmayı vuslat olarak gören, vuslatını da düğün gecesi yani Şeb-i Arus olarak nitelendiren manevi bir şahsiyet için hiçbir zorluğun, hiçbir engelin kıymet-i harbiyesi olmayacaktır. Hazreti Mevlana işte bu derin kavrayışı hayranlık uyandıran manevi bir teslimiyetle başarmıştır."

Mevlana'nın "Sanmasınlar yıkıldık, sanmasınlar çöktük. Bir başka bahar için sadece yaprak döktük" sözünü anımsatan Bahçeli, onun durgunluğu, duraklamayı, yenilgiyi, bezginliği ve hatta acziyeti elinin tersiyle itmeyi bildiğini vurguladı.

"Ölümle düğünü inancının potasında eriten yüksek bir ahlakın, manevi aşkı yokluk deryasıyla özetleyen fazıl ve adanmış bir yüreğin gerek eserlerinden, gerekse de hayırla geçmiş hayatından çıkaracağımız çok dersler vardır" değerlendirmesinde bulunan Bahçeli, şunları kaydetti: 

"Hazreti Mevlana dostluğu ve muhabbeti teşvik, kin ve düşmanlığı telin etmiştir. Anadolu'nun toplumsal huzur ve dirliğine hayati destek ve katkılar vermiştir. Milli ve manevi değerlerimizin canlı bir şekilde geleceğe intikalinde muazzam fedakarlıklar göstermiştir. Sevgiyle kemale ermenin sırrını, aşkla sevgiliye ulaşmanın enfes lezzetini; insana, mahlukata ve eşyaya hoşgörüyle bakmanın tılsımını onda gördük, ondan öğrendik.

Hazreti Mevlana dünyevi ve nefsani arzulara tamah etmeden; sabır ve cesaret timsali olmayı hak etmiş ve de Türk-İslam asırlarına kılavuzluk yapmış bir tefekkür ummanıdır. Bu ummanda; hırs, riya, yalan, kibir, kıskançlık, fitne, dedikodu etkisiz kalmış, onun her derde şifa veren nasihatleriyle gerilemiştir. Bugün de ihtiyacımız olan tam manasıyla budur. Hazreti Mevlana bir gönül mimarıdır, bir sevda ve sadakat mihveridir. Daha çok bilinmesi, daha çok tanınması lazımdır. Hazreti Mevlana'yı 742. Vuslat yıl dönümünde rahmetle, minnetle, şükranla anıyorum."


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler