YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli ve Demirtaş’tan milli bayrama veto
Türkiye, Büyük Zafer’in 93. yılını coşkuyla kutladı. Devletin zirvesi ve siyasiler, önce Anıtkabir’de buluştu, ardından milli savunmamızın gözbebeği araçların geçişini izledi. Bu gurura ortak olmayan iki lider, MHP Genel Başkanı Bahçeli ve HDP Eş Başkanı
Bahçeli ve Demirtaş’tan milli bayrama veto
31 Ağustos 2015 / 01:00 Güncelleme: 31 Ağustos 2015 / 08:22

Anıtkabir’de 30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü dolayısıyla düzenlenen ilk tören Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Başkanı İsmet Yılmaz, Başbakan Ahmet Davutoğlu, Anayasa Mahkemesi Başkanı Zühtü Arslan, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Başbakan Yardımcıları Numan Kurtulmuş, Yalçın Akdoğan, Tuğrul Türkeş, yargı mensupları, geçici Bakanlar Kurulu üyeleri ve kuvvet komutanlarının Aslanlı Yol’dan yürüyüşüyle başladı.

Milli bayrama tavır

Devlet erkanının tam kadro katıldığı törende olmayan iki isim ise MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’tı. Ortak tavır sergileyen Bahçeli ve Demirtaş, milli bayrama iştirak etmedi. MHP ve HDP’den yetkili isimlerin de hiçbir törene katılmaması dikkati çekti. Sadece yeni kabinede yer alan HDP’li bakanların törende olduğu görüldü. Devlet geleneğini hiçe sayarak Anıtkabir ziyareti ve AKM’deki kutlamalarda yer almayan MHP ve HDP liderleri, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 30 Ağustos resepsiyonu davetine de icabet etmedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Atatürk’ün mozolesine, çelenk bırakmasının ve saygı duruşunda bulunulmasının ardından İstiklal Marşı okundu. Erdoğan ve beraberindekiler, daha sonra Misak-ı Milli Kulesi’ne geçti.

İstikbali koruyacağız

Erdoğan, burada Anıtkabir Özel Defteri’ni imzaladı ve deftere yazdığı metni okudu.  “Aziz Atatürk; Büyük Zafer’in 93. yıl dönümüne ulaştığımız bugün, bizlere emanetin  olan cumhuriyetimizi ilelebet payidar kılmak için var gücümüzle çalışmaya devam ediyoruz” ifadesini kullanan Erdoğan, özetle şunları kaydetti: “Anadolu’yu ebedi yurdumuz olarak muhafaza etme mücadelemiz bugün de sürüyor. Ülkemizin varlığına kasteden iç ve dış hiçbir güç, istiklalimizin ve istikbalimizin üzerine gölge düşüremeyecektir.”

Başkomutan karşıladı

Anıtkabir’deki törenin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Başkomutan sıfatıyla ilk kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde tebrikleri kabul etti. Tebrik sırasında Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisiyle uzak mesafeden tokalaşan askeri esprili şekilde ‘daha yakından tokalaşması’ konusunda uyardı.  Cumhurbaşkanı Erdoğan’a Anıtkabir’e gelişinde ve buradan ayrılışında vatandaşlar sevgi gösterilerinde bulundu.

Vali’den HDP’li başkana ince ayar

Siirt’te 30 Ağustos Zafer Bayramı Töreni kapsamında Atatürk Anıtı’na çelenkler konuldu. Siirt Valisi Mustafa Tutulmaz, HDP’li Siirt Belediye Başkanı Tuncer Bakırhan’ı temsilen törene katılan başkan yardımcısı Zekeriya Çığır’a “Belediye başkanı nerede?” diye sordu. Çığır’ın net bir cevap verememesi üzerine Tutulmaz, “Ne yapıyor, bölgeyi mi kurtarıyor, özerklik mi ilan edecekler?” ifadesini kullandı.

 // Vatansever S.
Ha BDP, ha MHP.! İkisi de Akp, Cumhurbaşkanı, , Türkiye düşmanı....
31 Ağustos 2015 15:04
Mevcudiyetlerini
 // uykucu
biribirilerine muhtac olarak surdurdukleri icin musterek hareketlerini normal karsilamak lazim......
31 Ağustos 2015 Pazartesi 08:18
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler