YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli: Türkiye'nin yeni Putin'i doğuyor
Bahçeli: Türkiye'nin yeni Putin'i doğuyor
08 Aralık 2015 10:41
MHP lideri Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında konuşuyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef alan MHP Lideri Bahçeli, ''Türkiye'nin yeni bir Putin'i yavaş yavaş doğmaktadır'' ifadesini kullandı.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin grup toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu. Bahçeli'nin hedefinde Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Başbakan Davutoğlu da vardı.

Bahçeli'nin konuşmasından satırbaşları şöyle:

TÜRKİYE SİYASETİ KISIR DÖNGÜ İÇİNDE YALPALIYOR

"Türkiye uzunca süredir eksen kaymasını bütün yönleriyle yaşamaktadır. Türkiye siyaseti kısır bir döngü içinde yalpalamaktadır. Kasten tetiklenen çatışmaların, derinleştirilmesi milli birliğimize zarar vermektedir. Siyaset kirlenmişliği savunmak değildir. Kavgayı baştacı yapmak hiç değildir.

SİYASET ANLAYIŞI TEMELDEN DEĞİŞMELİ

Tüm siyasi aktör ve kurumlar kendilerini gözden geçirecek cesareti gösterebilmelidir. Bize göre Türkiye'de siyaset anlayışı temelden değişmelidir. Siyaset alışkanlıkları artık çıkmaz sokaktadır. Aşırılıkları törpüleyerek, Türkiye'nin ortak paydasında birleşerek sorunlardan çıkabileceğimizi düşünüyorum. Demokratik rejim ve ortak değerler etrafında kenetlenerek bu badireleri aşabiliriz. Herkesin sorumlu ve duyarlı davranması gerekmektedir. Makam ve mevki hesabı yapmak hiç kimseye yarar sağlamayacaktır. Bu siyaset değildir, devlet adamlığı hiç değildir. İç ve dış politikada yaşanmadık rezillik yaşanmaktadır.

BAŞKANLIK İSTEĞİ FIRSATÇILIKTIR

Ülkemiz bu kadar ağır sorunlarla boğuşurken, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın başkanlık istemesi fırsatçılıktır, sorumsuzluktur. Cumhurbaşkanı ile başbakanın yetki ve görev sahaları anayasada belirtilmiş, bu konuda flu bir husus kalmamıştır. Anayasayı okudukları takdirde her şeyi öğrenebilirler. Türkiye'nin kapsayıcı, namuslu, milli yönetime ihtiyacı vardır.

TÜRKİYE UÇUŞA GEÇECEK PROPAGANDASI YAPILIYOR

Erdoğan'ın başkanlık talebi kronikleşmiştir. Erdoğan başkan olursa, cumhuriyetin ilke ve esasları yıkılırsa, Türkiye uçuşa geçecektir. Propagandası yapılan budur. Mesele Türkiye'yi değil, Erdoğan'ın geleceğini güvenceye almaktır. Erdoğan'ın kişisel tatminidir.

Başbakan Davutoğlu zor bir durumdadır. Manevra alanı daralmaktadır. Erdoğan'ın baskı ve dayatması karşısında Davutoğlu'nun direnç göstermesi mümkün olamamıştır. Davutoğlu, başkanlık tartışmalarına ilişkin olarak, sistem tercihini ortaya koyamamıştır. Davutoğlu yüzde 49,5 oy almış bir partinin başkanıdır. Vesayet altında olması milli iradeye büyük bir saygısızlıktır. Başbakan Türkiye'nin hangi sistemle yönetildiğini idrak edemiyorsa bu büyük bir sıkıntıdır.

TEK KARAR VEREN OLMAK İSTİYOR

Erdoğan, tek adam, tek bilen, tek karar veren olmak için yanıp tutuşmaktadır. Sözünün üstüne söz koyulmasına sinirlenmekte, saldırmaktadır. 2012 yılında Cumhuriyet Bayramı’nın olaysız ve sorunsuz kutlanması sonucunda, devreye giren Erdoğan’ın tavrı kardeşlikle bağdaşık bir tavır şüphesiz değildir. 

ALLAH'TAN KUZEY KORE'YE GİTMEMİŞTİR

Erdoğan devleti kendi aile şirketi gibi yönetmek istemektedir. Düşündürücü tarafı ise her gittiği ülkenin yönetim modeline hayranlık duymasıdır. ABD’ye gidip ABD’yi övmüştür, Fransa’ya gidip Fransa modelini konuşmaya başlamıştır. Allah’tan şu sıralar Kuzey Kore’ye gitmemiştir. Kabileler arası savaşlar yaşayan Afrika’ya yolu düşmemiştir.

TÜRKİYE'NİN YENİ SİSTEME DEĞİL MEVCUT SİSTEMİN DÜZELTİLMESİNE İHTİYACI VAR

Bize göre kuvvetler ayrılığı ilkesi demokratik hukuk devletini sigortasıdır. Yasama, yürütme ve yargının görev ve yetkilerinin en rasyonel şekilde dengelenmesi ve uyumlu şekilde icra edilmesi önem taşımaktadır. Bu nedenle Türkiye’nin yeni sisteme değil, düzeltilmesi gereken tarafların ele alınması gerekmektedir.

TÜRKİYE GERİYE Mİ GİDECEKTİR?

Erdoğan ve AKP’li yöneticilerin önerisi trajik bir kısımdır. Türkiye, partili Cumhurbaşkanı modelini 1960’dan önce yaşamıştır, ne getirdiği de hafızada kayıtlıdır. Türkiye , geriye mi gidecektir?  Yeni Türkiye, eskinin makyajlanmış hali mi olacaktır?

Hangi konforuna, hangi açgözlülüğüne yetmemektir. Bu milletin derdi, Erdoğan’a koltuk mu üretmektir? Hani Erdoğan başkan veya partili cumhurbaşkanı oldu, bundan sonra krallık talep etmeyeceğini nereden bileceğiz?

ERDOĞAN HER ŞEYİ İSTEYECEKTİR

Damadı bakan olduktan sonra oğlunun tahta geçmesi nasıl engellenecektir? Türkiye çukurdadır, çorak ve çölleşmiş siyasetin çemberindedir. Fırsat bulmuşken Erdoğan her şeyi isteyecek, her şeyi eline alarak demokrasiyi havaya uçuracaktır.

TÜRKİYE'NİN YENİ BİR PUTİN'İ YAVAŞ YAVAŞ DOĞMAKTADIR

Türkiye'nin yeni bir Putin'i yavaş yavaş doğmaktadır. Davutoğlu'nun Medvedev'e talip olması işin bir başka yanıdır.

ATEŞE KÖRÜKLE GİTME!

ABD'nin kışkırtmasıyla hareket eden Erdoğan, Rusya'ya 'sana ihtiyacımız yok,' diyor.Ateşe körükle gitmek kimsenin yararına değildir. Halk çile çekecek sonuçta..."

ASLA İZİN VERMEYECEĞİM

"Bu can bu tende olduğu müddetçe Türk düşmanlarına ve MHP üzerinde hesap yapan çevrelere asla ama asla izin vermeyecek, imkan tanımayacağım."

SURİYE SINIRI

ABD Savunma Bakanı, Türkiye'nin sınırlarını geçirgen görmekte, Türkiye'ye evödevi vermektedir. "Suriye sınırını kapatıyoruz" demek milli egemenlik haklarımıza saldırıdır. Bu nasıl bir iştir. Namus olarak gördüğümüz vatan sınırlarını korumaktan aciz isek, Türkmen kardeşlerimize nasıl yardım edeceğiz, Türkmenler yalnız bırakılmamalıdır. Dostumuz kalmamışken, çözülme ne zaman görülecektir. Hükümet neyle meşguldür. Dış politika cehalet kaldırmaz. 

Davutoğlu'na çağrı yapıyorum: Hükümet sizsiniz, yetki sizde. Cumhurbaşkanı ile görüşmenizde ülke gündemini istişare edin. Dış polikanın Erdoğan'ın günü birlik sözlerine bırakılması, hükümetin geriye atılması ciddi tehlikedir. Sayın Başbakan dış politikayı siz yürütünüz, Cumhurbaşkanı'nın sınırlarında kalmasını siz sağlayanız. 

 

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler