YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli: 'Tezkereye evet dememizin nedeni...'
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, tezkereye neden 'evet' dedikleri ile ilgili olarak bir açıklama yaptı.
Bahçeli: 'Tezkereye evet dememizin nedeni...'
06 Ekim 2014 / 21:05 Güncelleme: 06 Ekim 2014 / 21:09

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 'Tezkereye evet dediysek, muhtemel saldırı ve tahriklere karşı Türk askerinin elini kolaylaştırmak içindir' dedi.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “IŞİD’i doğuran, besleyen ve teşvik eden sebepler zinciri doğru ve detaylı analiz edilmeden atılacak her adım boşlukta kalacaktır” dedi.

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Kurban Bayramı’nın 3. gününde MHP İstanbul İl Başkanlığı’nın organize ettiği bayramlaşma törenine katıldı. Abdi İpekçi Spor Salonu’nda düzenlenen törene MHP İstanbul Milletvekilleri Engin Alan, Celal Adan, Meral Akşener, diğer milletvekilleri, parti meclisi üyelerinden oluşan heyet ve çok sayıda vatandaşlar katıldı. Törende herkesin Kurban Bayramı’nı kutlayarak konuşmasına başlayan Devlet Bahçeli, Türkiye’nin, ateşle çevrili bir coğrafyanın ortasında olduğunu söyledi.

Suriye sınırında yaşanan gelişmeleri ele alan Bahçeli, “Yaşadığımız onca hadise ve şahit olduğumuz onca kanlı vaka küresel operasyonların bölgemizdeki yeni tezgâhıdır. Sahnelenen acıdır, gösterime giren vahşettir, ısrarla gündemde tutulan parçalanma ve bölünme projesidir. Silahlı terör çeteleri, yüce dinimizi istismar eden ölüm taburları bu amaçla geleceğimizi perdeleme amacındadır. Yeraltı ve yerüstü kaynaklar kurumadan gözyaşı dinmeyecek, acılar durulmayacaktır.

Terörizm, içinde bulunduğumuz bereketli toprakları sömürmenin, sınırları değiştirmenin, insanları birbirine düşürmenin, huzuru biçmenin bahanesi olarak kullanılmaktadır.Küresel güçler tarafından önce şiddet çıkartılıp, sonra da şiddetle mücadele ediyor görüntüsü altında olmadık oyunlar tertip edilmektedir. IŞİD maşası, PKK ve PYD caniliği bu kapsamda ele alınmalıdır” diye konuştu.

Bahçeli, yaşananların bugüne bağlanılmaması gerekildiğini Anadolu’nun fethine kadar giden tarihlere uzandığını da söyleyerek konuşmasında sık sık Milliyetçilik vurgusu yaptı.

"Doğru ve detaylı analiz edilmezse her adım boşlukta kalacaktır"

“Türkiye; çok riskli, çok sıkıntılı ve çok aktörlü vahim bir dönemin, çözülmesi zaman alacak çok değişkenli bir denklemin ortasındadır” diyen Bahçeli, “Sınır güvenliğimizin denetim ve dengesi bıçak sırtındadır. Türk milleti ve komşu ülkeler barbarların, barış ve insanlık katillerinin hedefindedir. IŞİD terör örgütü, Suriye’nin Rakka ve Halep şehirlerinden Irak’ın Tıkrit ve Samarra kentlerine kadar uzanan geniş bir alan boyunca kan dökmektedir. Irak’ın üçte birlik bölümü, Suriye’nin önemli yerleşim birimleri IŞİD’in eline geçmiştir.

IŞİD’i doğuran, besleyen ve teşvik eden sebepler zinciri doğru ve detaylı analiz edilmeden atılacak her adım boşlukta kalacaktır. Bu itibarla IŞİD ve benzeri örgütlerin kaynak ve zemini kurutulmadan, militan ve lojistik kanalları kesilmeden bu terör yuvalarına karşı yapılan ve yapılması düşünülen her saldırı ters tepecektir. Hatta, hava harekatı destekli kara operasyonu bölgenin sosyolojik, kültürel ve siyasal yapısını tümden bozabilecek, Ortadoğu’yu cehenneme çevirecektir” şeklinde konuştu.

Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun “TSK’nın Kobani’ye girmesi halinde Türkmenler de haykırsa, bizi niye kurtarmıyorsunuz diye, oraya da mı girelim?" sorusunu hatırlatan Bahçeli, gerekirse oraya da girilmesi gerekileceğini söyledi.
ABD Başkan Yardımcısı Joe Biden’ın sözlerini hatırlatan Bahçeli, “Erdoğan’ı zora sokan IŞİD itirafları, arkasından da u dönüşü yapması geçmişteki kirli ilişkiler üzerinden bir tehdit ağı kurulduğuna işarettir” ifadelerini kullandı.

"IŞİD ne kadar büyük bir tehlikeyse; PYD-PKK da o kadar melanettir"

Türkiye için IŞİD ve PKK-PYD öncelikli tehdit olduğunu belirten MHP Lideri Devlet Bahçeli, “Bu katil örgütler arasında kategorik bir ayrım yapmak akılsızlık olduğu kadar millete düşmanlıktır. Türkiye terör örgütlerinden birini diğerine tercih edemeyecektir. İyi ve kötü terör tasnifi insanlığın evrensel değerlerinin inkarıdır. IŞİD ne kadar büyük bir tehlikeyse; PYD-PKK da o kadar melanettir. Ve yılanın başı yuvasında ezilmelidir. Aksi durumda aziz ülkemiz paramparça olabilecek, iç savaş şartları alabildiğine yeşerecektir” şeklinde konuştu.

"Tezkereye 'evet' dediysek Türk askerinin elini kolaylaştırmak içindir"

Milliyetçi Hareket Partisi olarak Türkiye’nin güvenliği, tarihi hak ve çıkarları için sorumluluk almaya her zaman hazır olduklarını vurgulayan Devlet Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu maksatla 2 Ekim günü TBMM’de kabul edilen Tezkereye gönül huzuruyla destek verdik ve Türk milletinden yana tercihimizi kullandık. Bu Tezkere kararımız AKP’ye verilmiş bir destek değildir. Bu Tezkere kararımız AKP’nin politikalarını meşrulaştırma çabası hiç değildir. Tezkereye evet dediysek, muhtemel saldırı ve tahriklere karşı Türk askerinin elini kolaylaştırmak içindir. Tezkereye 'evet' dememizdeki amaç, Türk milletinin olası kayıp ve mütecaviz dalgaya karşı güvenceye kavuşturmaktır. Tezkereye 'evet' dememizdeki gaye, Süleyman Şah Saygı Karakolu’ndaki Mehmetçiklerimizin yalnız bırakılmamasıdır. Tezkereye 'evet' dememizdeki hedefi Türkiye’nin bekasını gözetmek, sınırlarımızı emniyete almaktır.”

Öte yandan tören öncesi türkücü Mustafa Yıldızdoğan da spor salonunu dolduran binlerce kişiye konser verdi.

 

İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler