YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli, tavrını o ankete göre belirlemiş
MHP Genel Başkanı Bahçeli’nin koalisyon konusundaki katı tutumu ve Meclis Başkanlığı seçiminde etkili olduğu öne sürülen ilginç bir anket ortaya çıktı. MHP’nin yaptırdığı ankette partinin oyu olası erken seçimde yüzde 19 olarak gösterildi.
Bahçeli, tavrını o ankete göre belirlemiş
18 Temmuz 2015 / 09:10 Güncelleme: 18 Temmuz 2015 / 09:09

Koalisyon hükümeti için Davutoğlu’nun Ramazan Bayramı sonrasında ikinci tur görüşmelere başlaması beklenirken, kulislerde Bahçeli’nin koalisyona girmeme konusunda neden bu kadar katı tutum sergilediği merak ediliyor.

Bugüne kadar açıklanan anketlerde olası erken seçimde MHP’nin oylarının düşeceğine ilişkin veriler açıklanırken, Bahçeli’nin de 25-27 Haziran tarihlerinde bir anket yaptırdığı ortaya çıktı.

Her fırsatta kamuoyu araştırmalarının halkı yönlendirmek için kullanıldığını belirten Bahçeli, bu nedenle kendi yaptırdığı anket sonuçlarının açıklanmasını istemiyor. Ancak edinilen bilgiye göre Bahçeli’nin, Meclis Başkanlığı seçimi ve koalisyon görüşmelerinde izlediği stratejinin parametrelerinden birini de bu anketler oluşturuyor.

MHP’nin yaptırdığı ankette ilginç verilere ulaşıldı. Ankette, olası erken seçimde MHP’nin alacağı oy başta olmak üzere, koalisyon alternatifleri içinde MHP’nin kiminle hükümet kurabileceğine ilişkin sorulara da yanıt arandı.

Ankette bugüne kadar açıklanan diğer kamuoyu araştırmalarının tam aksine MHP’nin oyu olası erken seçimde yüzde 19 olarak çıktı.

HDP'li koalisyon

Ankette, seçmene, “CHP-MHP-HDP” koalisyon hükümetine destek verir misiniz? sorusu da yöneltildi.  Söz konusu koalisyona destek oranı yüzde 7’de kaldı. Böylece Bahçeli, CHP’nin Başbakanlık’ı bile teklif ettiği yüzde 60 Blok’a HDP faktörünün yanısıra halkın desteği çok düşük olduğu için yanaşmadı.

MHP anketinde de seçmen AK Parti ile koalisyona sıcak bakıyor. Koalisyon alternatifleri içinde en güçlü desteği AK Parti-MHP koalisyonu alırken, Ak Partili seçmenin ise yüzde 54’ü MHP ile koalisyonu istiyor.

"MHP tek başına iktidar olabilir"

MHP’li kaynaklar, olası erken seçimde MHP’nin oy kaybedeceği AK Parti’nin oyunun artacağı algısının bilinçli şekilde oluşturulmak istendiğini belirtirken, bunun tersi bir tablonun da yaşanabileceğini kaydettiler.

MHP Genel Başkanı Bahçeli bu konuda her fırsatta, ana muhalefet görevini üstlenmek isteyen MHP’nin erken veya zamanında yapılacak bir seçimle tek başına iktidara geleceğini dile getiriyor.

 

MİLLİYET

 // Rasim DUMAN
Sn.Bahceli ve MHP idarecilerinin, bizim farkedemedigimiz nasil bir "muazzam" icraatlari, millet ve memmleket icin fevkalade bir hayirlari, liyakatleri oldu ki, birden bire milletin teveccuhune mazhar oldular ?! Faraza, o % 19'u aldiniz diyelim, bu nisbet sizi iktidara getirmedigi gibi, ana muhalefet bile olamiyorsunuz?! Boyle "cuce" mantiklarla bir de devlet yonetmeye talip oluyorsunuz ; pes dogrusu!...
18 Temmuz 2015 09:55
Yanlış hesap
 // hasan
sayin bahceli %19 diyor ama yine hesabı yanlış yapıyor her zamanki gibi o hesap %9 olursa sasmayin baraj altında eriyip gitmek böyle bir fırsat varken birdaha goremessin gördüğün gorecegin bu aklını başına al fırsat kaçıyor acele et muhalefette kalmak saçma zaten beceremiyorum....
18 Temmuz 2015 09:41
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler