YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli seçim tarihi verdi!
MHP lideri Devlet Bahçeli bir dizi etkinliğe katılmak üzere gittiği Mersin'de partililere seslendi. TOKİ'nin propaganda aracına dönüştürüldüğünü savunan Bahçeli, seçim için en uygun tarihi de söyledi...
Bahçeli seçim tarihi verdi!
19 Şubat 2011 / 10:17 Güncelleme: 19 Şubat 2011 / 10:17

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''1 Ağustos 2009 tarihi çok önemlidir. Sayın İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı Allah'ın izniyle Yüce Divan'a gönderilecek'' dedi.

Bahçeli, bir dizi etkinliğe katılmak üzere geldiği Mersin'de, partisinin il teşkilatını ziyaret etti. Burada partililere hitap eden Bahçeli, yaklaşan genel seçimler öncesinde kentte başarılı olan belde ve ilçe belediyelerini ziyaret ederek fikir alışverişinde bulunmak üzere Mersin'e geldiğini söyledi.

Seçim tarihinin iyi belirlenmesi gerektiğini anlatan Bahçeli, kendilerinin seçimin 12 Haziran 2011'de yapılmasını önerdiklerini hatırlatarak, şöyle konuştu:

''Adalet ve Kalkınma Partisi eğer bu tarihi uygun bulmuyorsa, 5 Haziran olabilir. Buna da uygun değil diyorsa 29 Mayıs'a da olur deriz. Ancak seçimlerin geçmiş dönemde olduğu gibi 22 Temmuz'da olması mümkün değil. Çünkü bu tarih, hafta içine denk gelir. Seçimlerin pazar günleri yapılması daha doğru olur. Bu kapsamda bize göre seçim tarihi 12 Hazirandır. Temmuz ayında okulların tatil olması, tarım sezonunun başlamış olması, seçime katılımı aşağı çekebilir. Hal böyle olunca seçimlerin verimli, etkin, sağlıklı ve yüksek katılımlı halde yapılabilmesi için tarihe dikkat edilmesinde büyük bir yarar vardır.''

Temel sorunların çözümü ve iktidar değişikliği için demokrasinin teminatı olan seçimlerin vazgeçilmez bir unsur olduğunu dile getiren Bahçeli, seçimlerin sağlıklı yapılabilmesi için iktidardan muhalefete kadar her kesimin dikkatli olmasını istedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın başarıları ''kendi hanesine'' yazdığını, başarısızlıklarında ise ''milletin sırtından kendisini masum hale getirdiğini'' öne süren Bahçeli, şöyle devam etti:

''(Ne yapalım bizi millet getirdi, sizi de millet getirirse getirsin) diyor. Hal böyle olunca millet getirmişse, millet götürmesini de bilmeli. Demek ki bu seçimlerde iktidar değişikliği Türkiye için zaruri olmuştur. İktidar değişikliğini yapabilmek için millet iradesiyle gelenler millet iradesiyle gönderilmelidir. Hiç bir zaman da (bizim başımıza şu gelmişti) diyerek televizyonlarda tekrar ağlama gerekçesi bulamamalıdır. (Madem seni millet olarak getirdik, al işte şimdi seni millet olarak yolcu ediyoruz) demek lazım. İşte bu yıl yapılacaksa seçim, iktidar değişikliğini elzem kılan bir seçimdir.''

Yapılacak seçimleri, ''bir yol ayrımı'', ''kavşak'' ve ''kader anı'' olarak nitelendiren Bahçeli, ''Daha güçlü bir iktidarı ortaya koymanın zamanı geldi. O yüzden bu seçimlere tüm siyasi partiler çok iyi hazırlanmalıdır. Adalet ve Kalkınma Partisi'nin devletin tüm imkanlarını kullanıp medyanın bir bölümünü baskı altına alarak, bir bölümünü yandaşı haline getirerek, kararmış bir AK Parti'yi aklama gayretlerine fırsat verdirmemek lazım'' dedi.

Partisinin ''ülke genelinde oynanan oyunlardan haberdar olduğunu'' dile getiren Bahçeli, şöyle konuştu:

''Türkiye'yi 8 yılı aşkın süredir yönetiyorlar. Bu süre içerisinde Türkiye büyük bir tahribat almıştır. Bin yıllık kardeşlik sorgulanır hale gelmiştir. Milli devlet ve üniter yapımız açık şekilde tehdit altındadır. Türkiye'de, 1 Ağustos 2009 tarihinden itibaren Kandil'de Güneydoğu'nun dağlarında PKK bölücü terör örgütünün siyasallaşması için bir devlet politikası belirlenerek gaflete düşülmüştür. Allah nasip eder, bu millet teveccüh gösterir, biz de iktidar olduğumuzda 1 Ağustos 2009'un arkasını önünü inceleyerek, bölünmeyi devlet politikası haline getirenlerden hesap sormazsak, bu millete görevimizi yerine getirmemiş oluruz. Onun için 1 Ağustos 2009 tarihi çok önemlidir. Sayın İçişleri Bakanı, Adalet Bakanı Allah'ın izni ile yüce divana gönderilecek.'' 
 
''TOKİ PROPAGANDA ARACINA DÖNÜŞTÜRÜLDÜ''
 
TOKİ'nin ''Başbakan'ın propaganda aracı haline dönüştürüldüğünü'' öne süren Bahçeli, şunları kaydetti:

''Ayrıca TOKİ'nin hesaplarını da gözden geçirmeliyiz. TOKİ hangi olanaklara sahiptir  Burada hangi konutlar nasıl yapılmış, kimlere peşkeş çekilmiştir  Yine Allah nasip ederse bunların hepsinin cevabı aranacak. Bugünkü AKP iktidarının 8 yıllık döneminde at arabası dahi olmayanlar, şimdi nasıl ciplerle geziyor  Bunun kaynağı nerededir  AKP'ye oy veren gariban hala gariban, ama AKP'yi yöneten kim varsa, milyarder. Bunun da hesabını soracağız.

Biraz mizah olarak ifade ediyorum, yanlış anlaşılmasın. Bugün Türkiye'de ne kadar deterjan varsa, Omo'su, Alo'su, Persil'i şunu bunu... Bunların alayını alacağız, birbirine karıştıracağız ve AKP'yi içine koyup, 8 yıldaki kirliliği temizleyeceğiz. Bu söylediklerim iktidar olduğumuz halde hayata geçirileceğine göre, iktidarımız için mücadeleye devam etmeliyiz.''

Konuşmasına okunan ezan nedeniyle ara veren Bahçeli, ''Çıtayı yüzde 40'ın üzerinde görelim ki, yüzde 40 ile iktidar olanlara yüzde 40 ile cevap verelim. Bunlar 8 yılda bu kadar büyük tahribatı yaptı. Büyük tahribatı onaracak Türkiye'de yeniden toparlayacak bir iktidar dönemine mutlaka ihtiyaç var. Öncelikle bunu temin etmek lazım'' diye konuştu. 
 
3 DÖNEM İKTİDAR İSTEDİ

 
''Akdeniz'in enginliğinden, Toroslar'ın dik başlılığından Türkiye'ye sesleniyorum, 12 yıllık bir dönem için iktidara talibiz'' diyerek konuşmasını sürdüren Bahçeli, şunları kaydetti:

''Birinci dönem, toparlanma, onarım, hesap sorma ile Türkiye'yi şeffaf dürüst ve ilkeli bir ülke haline getirme dönemidir. İkinci dönem gelişme, büyüme ve bütünleşme dönemidir. 36 etniği, Türk-Kürt kardeşliğini, Alevi-Sünni ayrımını yeniden bütünleştirip bu milleti tekrar hoşgörüye kavuşturacak dönemi başlatacağız. Bunun ikisiyle beraberde Allah nasip ederse, 2023 yılında da Türkiye'yi lider bir ülke haline getireceğiz. İşte böyle bir döneme MHP taliptir. 40 yıllık deneyim buna müsaittir. Hazırlıklar bunun için yapılmıştır. Eksik olan yüzde 40'a tekabül eden bir millet teveccühüdür. Onun için buna yönelik hareket etmeliyiz.'' (AA)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler