YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli kürsüde 'Kurt Adam' oluyor!
Hüseyin Çelik, AK Parti Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısında, muhalefet partilerinin genel başkanlarının dünkü TBMM Grup konuşmalarında, iktidara yönelik yaptıkları eleştirilerine cevap verdi.
Bahçeli kürsüde 'Kurt Adam' oluyor!
23 Ocak 2013 / 17:24 Güncelleme: 23 Ocak 2013 / 17:29

 

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun, ''İktidar bilimi bitirdi'' sözlerini hatırlatan Çelik, 10 yıl önce Türkiye'de 76 üniversite varken bugün 168 üniversitenin bulunduğunu, dünya bilimine katkı açısından da 10 yıl önce 23'üncü sırada yer alan Türkiye'nin bugün 17'inci sıraya yükseldiğini, yayımlanan bilimsel makale sayısının da 28 bine çıktığını kaydetti.
 
Çelik, ''Rakamlar, sayısal verilerle birlikte niteliğin de arttığını gösterirken, master, doktora yapan kişi sayısı artarken, Türkiye kendi uydusunu dizayn edip uzaya gönderirken, Türkiye savunma sanayinde kendi tanklarını yaparken siz, 'batıyoruz, bilim adına hiçbir gelişme yok' diyeceksiniz. Allah aşkına size kim inanır, bunları yaptığınız zaman'' dedi.
 
Yatırım miktarı 14,9 milyar dolardan 119,3 milyar dolara çıktı
 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, ''üretim dışlandı'' ifadesinin gerçeği yansıtmadığını ifade eden Hüseyin Çelik, ''Üretimi dışlayan bir Türkiye, 2002'de 36 milyar dolar ihracat yaparken bugün 152 milyar dolar nasıl ihracat yapabilir. İhraç ettiğimiz malların yüzde 95-96'sı sanayi mamulüdür, nohut mercimek, fasülye değil'' diye konuştu.
 
Çelik, Kılıçdaroğlu'nun, Türkiye'nin imalat sanayisine kredi veremez hale geldiğini savunduğunu hatırlatarak, ''Daha bu sabah itibarıyla BDDK'dan aldığım rakamlara göre 2002'de vatandaş yüzde 70 ile yüzde 75 ile faizin olduğu bir ülkede kimse kredi alır mı  Kardeş kardeşe TL üzerinden borç vermiyordu. 2002'deki toplam kredi miktarı 48 milyar TL. Bugün ise bu rakam 726 milyar TL'ye çıkmış. 16 kart artış var'' dedi.
 
Sanayi sektöründe verilen kredi miktarında 8 katlık artış olduğunu vurgulayan Hüseyin Çelik, ''Bireysel kredilerde yüzde 39'luk artış var. Siz KOBİ'lere verilen krediyi, kredi kabul etmiyor musunuz Sayın Genel Başkan. 1980-2002 arasındaki 22 yılda Türkiye'ye gelen yatırım miktarı 14,9 milyar dolardır. AK Parti'nin iktidarda olduğu 10 yılda Türkiye'ye 119,3 milyar dolar doğrudan yatırım sermayesi geldi'' ifadelerini kullandı.
 
''Kamu net borç stoku, yüzde 61,5'ti, şimdi yüzde 20 seviyesinde''
 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun, faiz ödemeleri konusundaki açıklamalarına da değinen AK Parti Sözcüsü Çelik, 2002'de yüzde 62 seviyesinde olan borçlanma faizinin bugün 10 kattan fazla düştüğünü belirtti. 2002 öncesinde toplanan tüm vergilerin faiz ödemelerine gittiğini ancak son yıllarda durumun değiştiğini dile getiren Çelik, ''Milli gelirimizin yüzde 15'inden fazlasını faize ödüyorduk. Bugün topladığımız her 100 TL'nin 15 TL'sini veriyoruz. 2002'de ise 86 TL'sini veriyorduk. Kamu borç stoku verilerine göre ise 2002'deki her 100 TL'lik milli gelirimizin 74 TL'si borçtu, şimdi ise her 100 TL milli gelirimizin 36 TL'si borç. Kamu net borç stoku, yüzde 61,5'ti, şimdi yüzde 20 seviyesinde. Tablo bu kadar açık. Birbirimize muhalefet edelim ama rakamları çarpıtmayın'' diye konuştu. 
 
Çelik, işsizlik konusunda da ''Biz işsizliği bitirdiğimizi iddia etmiyoruz. İşsizlik yüzde 9,1 şu anda Türkiye'de. Bütün dünyada ekonomik kriz var. İşsizlik gittikçe yükseliyor. Fransa, Yunanistan, Macaristan, İtalya, Slovenya, Bulgaristan, Çek Cumhuriyeti, İspanya, İrlanda, Litvanya gibi pek çok Avrupa ülkesinde işsizlik Türkiye'dekinden çok daha yüksektir. Türkiye'de son 1 yılda 1 milyon kişiye ilave istihdam oluştu. İşsizliğin Avro Bölgesi ortalaması yüzde 11,8'dir'' değerlendirmesinde bulundu.
 
''CHP'nin köklerinde gerçekten anaların gözyaşı var''
 
CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun ekonomik göstergelerle ilgili değerlendirmelerine tepki gösteren Çelik, ''Sayın Kılıçdaroğlu, dün Grup toplantısında büyük bir ekonomi dehası gibi esip savuruyor ama kusura bakma sen alemi sersem, herkesi kör falan mı zannediyorsun Sayın Genel Başkan'' dedi.
 
Son yapılan kamuoyu araştırmalarına göre vatandaşın yüzde 54'ünün 'bugün seçim olsa ben oyumu AK Parti'ye veriyorum' dediğini kaydeden Çelik, ''Vatandaş, kendisine haksızlık eden bir iktidarı iktidarda tutmaz. Eğer siz vatandaş memnuniyetini sağlamazsanız vatandaş sizi sandığa gömer'' ifadelerini kullandı.
 
''Böyle bir ifadeyi bir genel başkan kullanamaz''
 
Kılıçdaroğlu'nun, ''Herkes geldi gitti ama CHP dimdik ayakta'' sözlerini ''Çemberlitaş'taki dikili taş da asırlardır orada ayakta fakat işte öyle ayakta'' görüşüyle değerlendiren Çelik, ''CHP, Türkiye'nin en eskimiş partisidir'' diye konuştu. 
 
Kemal Kılıçdaroğlu'nun ''Bizim köklerimizde anaların gözyaşı vardır'' tespitine katıldığını vurgulayan Hüseyin Çelik, ''Vallahi doğrudur, CHP'nin köklerinde gerçekten anaların gözyaşı var'' dedi.
 
Çelik, Kılıçdaroğlu'nun, ''CHP, bu ülkede yurtseverlerin, namuslu insanların birleştiği, bir araya geldiği partidir'' sözlerini şöyle değerlendirdi:
 
''Bu ne demek, mefhumu muhalifinde  'CHP'de toplananların dışındakilerin namustan falan hiç haberi yok. Namustan payları yok.' Böyle bir ifadeyi bir genel başkan kullanamaz. 'Bizim partililer, dürüst namuslu insanlar' diyebilirsiniz. 'Yalnız namuslu insanların toplandığı bir partidir burası' derseniz kusura bakmayın çok yadırgarım.'' 
Kılıçdaroğlu'nun bu değerlendirmeyle Türkiye'de vatandaşların yüzde 75'ini itham ettiğini ifade eden Hüseyin Çelik, Kılıçdaroğlu'nun, Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulu'na ilişkin ''Kusura bakmayın, sizin adınızda yüksek var ama siz çukursunuz' sözlerinin yakışıksız ve kabullenilmez olduğu söyledi.
 
''Sayın Bahçeli size aynen iade ediyorum''
 
Sakin olarak nitelediği MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin de kürsüye çıktığı zaman farklı adam olduğunu savunan Çelik, ''Hani bu bilim kurgu filmlerinde var ya akşam ay çıktıktan sonra bir başka şekil alırsınız. Kürsüye çıktığı zaman Sayın Bahçeli o şekli alıyor ve küfrün, hakaretin, iftiranın, yalanın, dolanın haddi hesabı yok. Biz iktidarız birçok şeyi sineye çekeriz. Sayın Başbakan dün hiç bir şey söylemedi. Büyük bir olgunluk örneği gösterdi ama kusura bakmayın ben camiam adına Parti Sözcüsü olarak bu kadar geniş olamayacağım. Ben o bütün kötü sarf ettiği sözleri... Bakın bizi Haçlılarla, kafir planlarıyla aynı niyete sahip olmakla suçluyor. Damat Ferit'in bayrağını taşımakla suçluyor, soytarılıkla suçluyor. Yeni anayasayla birlikte Türklüğün tasfiye edicileri olarak bizi niteliyor O kelimeleri kim yazdıysa oraya ben bütün bu kötü yakıştırmaları, bu hakaretleri, bu tahkir ve tezyif ifadelerini Sayın Bahçeli bunu yapmak istemezdim ama Sayın Bahçeli size aynen iade ediyorum.''
 
''BDP ve MHP birbirine muhtaç''
 
BDP ile MHP'nin birbirine muhtaç iki parti olduğunu belirten Çelik, ''Birbirinin teşvikçisi, tahrikçisi konumunda iki partidir bunlar. Kan gözyaşı, şehit cenazeleri, ölme ve öldürme faaliyetleri olduğu sürece etnisiteye dayalı faaliyet yapan siyasi partiler varlıklarını sürdürürler'' dedi. BDP'lilerle MHP'lilerin birbirleriyle polemiğe girmediğine dikkati çeken AK Parti Sözcüsü Çelik, şöyle devam etti:
 
''BDPliler, MHP'ye bir şey söylemiyorlar niye çünkü MHP onlara lazım. Sayın Bahçeli, Güneydoğu'da vatandaşa dışkı yediren zihniyet sizin zihniyetinizdi. Sizin partinizdi demiyorum bakın, sizinle aynı zihniyetti. OHAL'i sürdüren zihniyet, failleri meçhulleri yapan zihniyet, köy boşaltan, köyleri yakan zihniyet, sizinkiyle aynı zihniyetti. PKK'nın eline koz veren, PKK için malzeme oluşturan, PKK için bahaneler üreten zihniyetle Sayın Bahçeli, sizin zihniyetiniz aynıdır. Bakın bir zihniyet... O gün iktidarda olan zihniyetten söz ediyorum.''
 
Çelik, ''Türkiye bölünüyor, Türkiye bölünecek'' değerlendirmelerine de karşı çıkarak, ''Türkiye'yi böler bu kafa. Aksine, insanların aklına gelmeyen şeyi getiriyorsunuz. Biz Türkiye'nin bütünlüğünden, Türkiye'de kan dökülmesinin önlenmesinden yanayız. Gözyaşı bitsin istiyoruz. Bu ateşi söndürmüyorsanız, su taşımıyorsanız hiç olmazsa benzin püskürtmeyin. Yaptığınız budur sayın Bahçeli. Esas bu yapılan iş soytarılıktır'' diye konuştu.
 
Türkiye Taşkömürü Kurumu Genel Müdürlüğü'nde yayımlanan bir genelgede işçilerin durumuyla ilgili değerlendirmelerin yer aldığını ve bu genelgenin kaynağının Sayıştay'ın yaptığı denetlemeye dayandığını kaydeden Hüseyin Çelik, söz konusu genelgenin ilgili bakan tarafından iptal edildiğini vurguladı.
 
TTK Genel Müdürlüğü'ne bağlı maden ocaklarında çalışan devlet işçilerine ödenen ücretin, özel sektördeki maden işçilerine göre çok fazla olduğuna dikkati çeken Çelik, ''Sayın Kılıçdaroğlu'nun borçlu olan işçilerle ilgili değerlendirmelerine ben de katılıyorum. Onlar bizim insanımız, bizim işçilerimiz. İşten atmak en son akla gelebilecek yöntem olmalı. Atılması gereken onlarca adımdan sonra nihai olarak işten çıkarma gündeme gelebilir. Sayın Bakanın hazırladığı sonradan hazırladığı genelge de bu çerçevededir'' ifadelerini kullandı.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Çelik, bugün bir gazetenin manşetinde yer alan ''asabiyet'' ifadesini, ''gazetecilik mesleği açısından yüz karası kabul ettiğini'' belirterek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın dün TBMM Grup konuşmasında dile getirdiği asabiyet kavramının ''baba tarafından olan akrabalara, kabileye düşkünlük, milliyete düşkünlük ve onlar dışındakileri küçük görmek'' anlamına geldiğini kaydetti.
 
 
AA
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler