YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli: "İsrail, adeta çıldırmış, adeta delirmiş!
Bahçeli: "İsrail, adeta çıldırmış, adeta delirmiş!
24 Temmuz 2014 17:08
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "İsrail, adeta çıldırmış, adeta delirmiş, adeta ölüm makinesine dönmüştür." dedi.

Bahçeli, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, Ortadoğu'nun "kana ve ölüme tutsak" olduğuna işaret ederek "Ne var ki aday Erdoğan ve hükümeti, uzaktan uzağa konuşmakla, geriden geriye hamasetle oyalanmaktadır. Ne üzücüdür ki Türkiye, Ortadoğu'da ciddiye ve dikkate alınmamaktadır. Bu yüzden soydaşlarımızın ve din kardeşlerimizin kayıpları çaresizce izlenmektedir" değerlendirmesini yaptı.

İslam ülkelerinin durgun, alimlerin de suskun olduğunu belirten Bahçeli, şöyle devam etti:

"İsrail adeta çıldırmış, adeta delirmiş, adeta ölüm makinesine dönmüştür. Filistin halkı, alçakça cezalandırılmakta, Gazze açık hedef olmaktadır. İsrail, Gazze'nin üzerinden silindir gibi geçmektedir. Uluslararası hukuk ihlal edilmekte, insanlık şerefi çiğnenmektedir. Gazze'de insanlık suçu işlenmektedir. Uluslararası toplum ise tercih ve teşviğini şiddetten yana kullanmaktadır. İsrail'in meşru savunma içinde hareket ettiği yalanı her batılı ülkece dillendirilmekte, hayatlarını kaybeden İsrailli askerlere peş peşe taziyeler dilenmektedir. Ne var ki tıpkı Türkmeneli'nde olduğu gibi, Gazze'yi gören yoktur. Gazzeli'nin çığlığını duyan, hisseden, insani tepki gösteren şu ana kadar çok sınırlı sayıdadır. Küresel vicdan, küresel adalet yerlerde sürünmektedir. İnsanlık sıfırı tüketmiş, haysiyetini yitirmiştir."

Ortadoğu'da kalıcı ve kapsamlı bir barış olmadan hiç kimsenin huzurlu ve rahat olmasının mümkün olmadığını bildiren Bahçeli, "Filistin davası hakkaniyetli bir çözüme kavuşmadan ne Londra ne Paris ne Berlin ne Brüksel ne de Washington sorumluluktan kurtulamayacaktır. Dünya güvenliği ve insanlığın geleceği için Ortadoğu'nun belini doğrultması, düzlüğe çıkması şarttır" diye konuştu.

"Filistin-İsrail arasındaki kördüğüm açılmadan Ankara'nın emniyetli olması imkansızdır" diyen Bahçeli, akan kanın durması ve kalıcı ateşkesin sağlanmasının milletimizin ortak istek ve fikri olduğunu ifade etti. Türkiye'nin bölgesel sorunların ve gelişmelerin tam ortasında olduğunu dile getiren Bahçeli, şunları söyledi:

"Çok acı verici bir gerçektir ki Türkiye, aday Erdoğan sayesinde hiçbir meseleye müdahil olamamakta, yön verememektedir. Aday Erdoğan, tribünlere, yandaş çevrelere, din istismarı yapan kendi mahallesindeki şakşakçılara şirin ve sempatik görünmek adına İsrail'e eften püften tepkiler vermektedir. Erdoğan'ın göstermelik İsrail husumeti, İsrail alerjisi, İsrail kızgınlığı hiçbir sonuç doğurmadığı gibi, bir tek Filistinli kardeşimizin de hayatını kurtaramamaktadır. Türkiye'nin bölgede eli zayıflamaktadır. Sözü dinlenmemekte, nazı ve hatırı geçmemektedir. Aday Erdoğan, Türkiye'nin saygınlığını darbelemekte ve ufalamaktadır. Şunu açık yüreklilikle söylemek istiyorum ki aday Erdoğan, Filistin davasına zarar vermekte, mazlumların feryadını iç siyasi kaygı ve hedeflere vicdansızca malzeme yapmaktadır. Filistin-İsrail ihtilafının çözümü konusunda AKP'nin cumhurbaşkanı adayının hiçbir yardım ve desteği olmamış ve olamayacaktır. Erdoğan, treni çoktan kaçırmıştır. Ayağına kadar gelen tüm imkanları tepmiştir. Aday Erdoğan, oturduğu yerden en ağır sözleri İsrail'e sarfetmekte, ağız dolusu hakaretler yağdırmaktadır ancak İsrail, yine kan akıtmaya, yine can yakmaya, yine vahşet sergilemeye devam etmektedir."

"Türkmeneli'nin Gazze kadar hatırı yok mudur "

Bahçeli, Türkmen yurtlarında akan kanın Gazze'yi aratmadığını belirterek Türkmenler'in üçlü kuşatma altında olduğunu vurguladı. Çok az kişinin Türkmenler'in sesini duyduğunu anlatan Bahçeli, Gazze'ye gösterilen alakanın yarısının Türkmenler'den esirgendiğini söyledi. IŞİD ve İsrail'in aynı şiddet ve vahşet yöntemleriyle katliam yaptığını dile getiren Bahçeli, IŞİD tarafından tutsak alınan 49 vatandaştan da hala haber alınamadığını bildirdi. Bahçeli, şu ifadeleri kullandı:

"Türk toprağını kirleten IŞİD'in tahrikleri, hala sünepece sineye çekilmektedir. Şurası bir gerçektir ki İsrail ve IŞİD, terörist saldırılarla bölgesel istikrarsızlığın iki kutup başı olarak gündemdedir. Aday Erdoğan, İsrail'e laf yetiştirirken, üç günlük yas ilan ederken Türkmenler'i aklının ucuna dahi getirmemektedir. Çünkü Erdoğan için Türkmenler, ezilmesi, elenmesi, eritilmesi ve asimile edilmesi gereken bir varlıktır. Erdoğan'ın IŞİD'e verdiği silah ve mühimmat, Türkmenler'i mezara sokmaktadır. Hakikaten merak ediyoruz: Türkmeneli'nin Gazze kadar hatırı yok mudur  Kerkük, Musul, Gazze kadar itibar ve ilgiye layık değil midir  Gazze Müslümandır da Türkmeneli değil midir  Sokaklarda İsrail'i protesto eden kalabalıklar, risk halinde herhangi bir ülkeye anında kaçacak bazı mevki ve makam sahipleri Türkmenleri ne zaman insan yerine koyacaktır  İnsani Yardım Vakfı hangi gelmez baharda Türk ve Türkmen lehine mücadele edecek erdem ve iradeyi gösterecektir "

"Erdoğan, PKK'nın iktidardaki adamı olduğunu asla gizleyemeyecektir"

Bahçeli, Başbakan Erdoğan'ın TBMM'deki grup toplantısında "MHP'nin Sosyalist İşçi Partisi ve Devrimci Halk Partisiyle aynı çatının altına yerleştiğini" söylediğini, "MHP'yi CHP'ye vagonluk yapmakla" suçladığını ve"İhsanoğlu'na destek veren partileri de eski Türkiye koalisyonu olarak mimlediğini" aktardı ve şöyle konuştu:

"Erdoğan, milletin adamı parolasıyla boy gösterse de PKK'nın iktidardaki adamı olduğunu asla gizleyemeyecektir. Yeni Türkiye sözleri de katmerli ve damgalı hainlerin el üstünde tutulacağı, bozgun ve bölünme çetesinin köşe başlarını işgal edeceği bir ülke özleminden başka bir şey değildir. Erdoğan, lafta Mustafa Kemal'in izinden giderek aslında Cumhuriyetin ve milli devletin izlerini silmektedir. Yeni Türkiye, ihanet, rüşvet, çözülme, çöküş, kir ve baskı habercisi olup, dönemsel ve korku eseridir."

"Erdoğan'ın yeni Türkiyesi, taviz, kayıp, hüsran ve yenilgidir"

"Aday Erdoğan'ın, rüşvetçileri suçüstü basan, yolsuzluk şebekesini deşifre eden yüzü aşkın emniyet mensubunun sahur bile yapmalarına izin vermeden kelepçeli şekilde gözaltına alması hırsızların hırsızlığı kapatma eyleminden başka bir şey değildir" görüşünü dile getiren Bahçeli, şunları söyledi:

"Türk askerinden sonra Türk polisi de AKP komplosuna feda edilmiştir. İranlı şarlatana, hırsıza, uğursuza gösterilemeyen aşırı ve intikamcı kaba güç muameleleri polislerimize reva görülmüştür. İşte bu eski Erdoğan'ın yeni Türkiye maskaralığının ön çalışması, yeni Türkiye mimarisinin temel atma teşebbüsüdür. TİB'i kurumsal olarak kaldırıp yetkilerini MİT'e devretme niyeti arşivlerdeki rüşvet ve soygun tapelerini imha, istihbarat devletini ise tesis etme hazırlığıdır. Bu da Erdoğan'ın haram yiyenleri koruyacağı yeni Türkiye provasıdır. Aday Erdoğan'ın Cumhurbaşkanı olması halinde MGK'da olduğu gibi, belirli aralıklarla Bakanlar Kurulu'na başkanlık hevesini peşinen seslendirmesi yeni Türkiye denen anti demokrat bir ülkenin ihsas, ilan ve ihya gayretidir. Erdoğan'ın yeni Türkiyesi, taviz, kayıp, hüsran ve yenilgidir. Yeni Türkiye, Türk milletinin 36'ya ağrılı ve kanlı bölünmesi, PKK'nın hedef ve taleplerine zorla, tehditle, gözdağlarıyla kavuşmasıdır."

Üç askerin şehit edilmesi

Bahçeli, 2 gün önce bölücü terörün üç askeri şehit ettiğine işaret ederek, şunları kaydetti:

"Şehitlerimizin vebali Erdoğan'ın elini sıktığı, pazarlıklarla gönüllerini okşadığı hain teröristlerdir. İmralı canisi tarafından büyülenen, PKK'nın kapanına kısılan Erdoğan'ın şehide-şühedaya hakaret edercesine açıklama yapmasını aziz milletim, AKP'ye oy vermiş kardeşlerim, ekranları başında bizleri takip eden muhterem vatandaşlarım eminim ki affetmeyecektir. Şehidi kelle olarak gören gafil hak ettiği dersi almalıdır. PKK'yı aklama telaşındaki bir adamın 10 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı olması Türk milletinin en acı mağlubiyeti olacaktır ki, buna da büyük milletimizin müsaade etmeyeceğine dair inanç ve kanaatim tamdır. Son grup toplantısında helallik isteyen Erdoğan'a şehitlerimiz haklarını haram etmektedir. Mehmetçiklerimiz, polislerimiz, gazilerimiz,yıllardır şehit evladının hüzün ve kederini yüreğinde taşıyan gözü yaşlı analarımız, babalarımız, bacılarımız ve evlatlarımız haklarını asla helal etmeyecektir."

 

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler