YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli grubunda  partililere seslendi
Bahçeli grubunda partililere seslendi
09 Mart 2010 13:02
Bahçeli'nin hedefinde yine Erdoğan ve politikaları vardı. Haftalık olağan grup toplantısında yaptığı konuşmada Erdoğan'a "Senin hakkından sandığı bekleyen esnaf gelecek" dedi

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, ''Başbakan Erdoğan'a son olarak diyeceğim şudur: Senin hakkından, inen kepenklerinin arkasında gözü yaşlı ve sabırla önüne konulacak sandığı bekleyen esnafımız gelecektir. Sana bu millet hakkını helal etmeyecek, hayatının geri kalanında vicdan azabıyla baş başa kalmaktan başka seçeneğin olmayacaktır'' dedi.

Partisinin MHP grup toplantısında konuşan Bahçeli, Hakkari'nin Şemdinli ilçesinde PKK terör örgütü tarafından döşenen mayının patlaması sonucu bir askerin şehit, 3 askerin de yaralandığını hatırlattı. Elazığ'ın Karakoçan ve Kovancılar ilçelerinde meydana gelen deprem felaketine de değinen Bahçeli, ''Terör saldırısında şehit olan Mehmetçiğimize ve bu doğal afetle hayatını kaybeden vatandaşlarımıza Cenab-ı Allah'tan rahmet, yaralılara acil şifalar, milletimize başsağlığı diliyorum'' diye konuştu.

Yaşanan bu depremle birlikte, Türkiye'nin talihsiz bir gerçeği ile tekrar ve acilen yüzleşmesi gerektiğini vurgulayan Bahçeli, can ve mal kayıplarının sorumluluğunu yalnızca bugünkü yönetime yükleyecek bir siyasi fırsatçılığın peşinde olmadıklarını söyledi.

Bahçeli, konuşmasına şöyle devam etti:

''Ancak görülmemiş kalkınma ve gelişme iddialarının ne kadar temelsiz olduğunu da görmek lazımdır. 6 şiddetindeki bu depremin neden olduğu tahribatın boyutu, milletimizin uzun yıllardır nasıl ihmal edildiğini, medeniyetten nasıl mahrum bırakıldığını gösterdiği gibi yaşadığımız acı derslerden hala sonuç çıkaramadığımızın da uyarısı olmuştur.

Depremin zamanını ve tesirini önlem değilse de tahribatını asgariye indirmek insanoğlunun elindedir. Bu konuda şuurlanmış toplumlarla, sorumluluk üstlenmiş yöneticilerin bulunduğu ülkelerdeki depremlerin en az hasarla nasıl atlatılacağı yaşanan örneklerle sabittir. Elbette ki ülkemizin ihmal edilmiş sorunlarının boyutları ve çeşitliliği büyüktür. Ancak insan hayatının doğrudan etkilendiği bu konuda mutlaka tedbirler alınmalıdır. Bu olayın İstanbul gibi dünyanın en büyük metropollerinden birinde beklenen depremde, alınacak tedbirleri hızlandırması temennimizdir. Allah'tan milletimize böylesi acıları bir daha yaşatmamasını niyaz ediyorum''

''İŞSİZLİK VAHİM BOYUTA ULAŞTI''

Devlet Bahçeli, AK Parti ile birlikte, ''hukuk düzeninin çiğnendiğini ve dejenere olduğunu, siyasetin değerlerden koptuğunu ve ayrıştığını, ekonomik yapının ise tükendiğini ve ümitleri bitirdiğini'' ileri sürdü.

''İktidarın ekonomi politikasının, Türkiye'yi işsizliğin yoksulluğun ve sefaletin karanlık mahzenine kapattığını'' iddia eden Bahçeli, ''PKK açılımıyla zaten yaralı hale gelen toplumsal birliğimizi ve dirliğimizi temelinden infilak ettirecek özelliği bulunan işsizlik meselesi bugün çok vahim bir boyut almıştır'' dedi.

Başbakan Erdoğan'ın bu soruna hala duyarsız olduğunu ileri süren Bahçeli, ''Erdoğan'ın siparişini verdiği başka tartışma alanlarında kendini aklamanın peşine düştüğü'' görüşünü savundu. Bahçeli, ''Türkiye'nin bir numaralı sorunu olan işsizlik, AKP'nin gündeminde yoktur. Bundan sonra olma ihtimali de görülmemektedir'' diye konuştu.

Vatandaşların büyük çoğunluğunun, kendi dertlerinin çözümü için AK Parti'nin yakasına yapışması gerekirken, iktidar partisi tarafından kurgulanan kamplaşma ve gerginlik oyunun içine düştüğünü iddia eden Bahçeli, şunları söyledi:

''Doğal olarak yaratılan yüksek gerilimli siyasi atmosfer içinde, ekonomik açmazlar hak ettiği ilgiyi görmemiş aynı zamanda ciddiyetle ve önemle ele alınmamıştır. AKP, işsizliğin etki ve kuvvetini zayıflatmak yerine, her şeyi ters yüz etmiş, mağdur ettiği milyonlarca kardeşimizi alçakça kandırmıştır. Artık utanma ve haya duygusunu kaybeden zihniyet sahipleri, işsiz kardeşlerimizin kaygı verici hayat şartlarıyla dalga geçer gibi konuşmakta, 'laf üretmiyoruz, iş üretiyoruz' diyerek sabırları zorlamaya başlamışlardır. Başbakan Erdoğan'ın kimin için iş ürettiği, kimlerin işini  takip ettiği esasen milletimiz tarafından bilinmektedir. Hal böyleyken, laf cambazlığı konusunda maharet sahibi olan bu zihniyetin iş üretmekten bahsetmesi; yeni yolsuzluk kanallarının açılacağını, akraba ve yakınlara yeni iş alanlarının oluşacağını işaret etmektedir. İş üretmekten bizim de milletimizin de anladığı budur. İşsiz vatandaşlarımız için yeni iş sahaları, çalışabilecekleri iş yerlerinin tesisi ve kurulabilmesi şimdilik hayaldir. Çünkü Başbakan Erdoğan, yandaşları istihdam etmekten ve onlara milletimizin kaynaklarını peşkeş çekmekten, başını kaldırıp durumları çok acil hale gelen milyonlarca işsizimizle ilgilenmeye vakit bulamıyor.''

''ZANNEDERSİNİZ Kİ İŞSİZLİK GELİP GEÇİCİ''

MHP Lideri Bahçeli, iktidarın ısrarla işsizliği konuşmamaya özen gösterdiğini öne sürerek, ''Bunu gören herkes, sanki Türkiye'de böyle bir felaketin yaşanmadığını düşünecektir. Zannedersiniz ki işsizlik gelip geçici bir problemdir'' dedi.

''Milletimizin; çapsız, heyecansız, bitkin, yorulmuş, buna rağmen cebini de dolduran AKP kadrolarının, Türkiye'nin gelerek perspektifine engel olmasına daha fazla katlanması düşünülmeyecektir'' diyen Bahçeli, ''iktidar partisinin bu aczini ve yetersizliğini perdelemek amacıyla sinsi ve habis senaryolar tertip etmekten çekinmediğini'' ileri sürdü.

Hükümet etme zihniyetinin önceliği ve politika esaslarının belli olduğunu dile getiren Bahçeli, şunları kaydetti:

''Bunun içinde ne Malatyalı işsiz kardeşim vardır, ne de yoksul Kahramanmaraşlı hemşehrim bulunmaktadır. Pancar tarlalarında çalışmak için gurbete çıkan Konyalı topraksız vatandaşım AKP'nin aklına dahi gelmemiştir. Karınlarını doyurabilmek amacıyla, memleketlerinden koparak yüzlerce kilometre uzağa fındık toplamaya giden Mardinli, Urfalı insanımız AKP'nin hatırında değildir. Onun için varsa da yoksa da küresel şebekeler, ülkeler üzerinde sıcak para operasyonları yapan para baronları, Peşmerge kalıntıları, Kandil kadroları, Brüksel komiserleri ve okyanus ötesinden alacağı talimat listesi önemlidir. Milliyetçi Hareket Partisi, böylesi bir zilleti reddetmektedir. Bu hayasız ve seviyesiz yönetim anlayışıyla sonuna kadar mücadele edecek ve ilk fırsatta bu devrin tüm sorumlularının lekeli alınlarını adaletin duvarına vuracaktır.''

MİLLET HAKKINI HELAL ETMEYECEK''

İşsizlik rakamları ile enflasyondaki artışa dikkati çeken Bahçeli, sözlerine şöyle devam etti:

''Başbakan Erdoğan bilincini kaybetmiş bir şekilde, her şeyi çarpıtmaktan ve yalanla, riyayla gerçekleri tahrif etmekten hiç çekinmemektedir. 'Bu ülkenin fabrikaları tıkır tıkır işleyecek ve üretecek ve üretiyor. Bu ülkenin esnafı her sabah umutla kepengini açıyor' diyecek kadar gözü dönen, nerede yaşadığını unutan ve ülkemizi ne hale getirdiğini ihmal eden Başbakan Erdoğan'a son olarak diyeceğim şudur: Senin hakkından, inen kepenklerinin arkasında gözü yaşlı ve sabırla önüne konulacak sandığı bekleyen esnafımız gelecektir. Senin yakandan, toprağında bereketi kalmayan, mahsulü tarlasında kalmış olan, güneşin altında yanmış çiftçimiz tutacaktır. Senin hesabını, feryatlarına kulak tıkadığın milyonlarca işsizimiz görecektir. Sana bu millet hakkını helal etmeyecek, hayatının geri kalanında vicdan azabıyla baş başa kalmaktan başka seçeneğin olmayacaktır. Sayın Erdoğan sen gideceksin. Devri iktidarın mutlaka sona erecektir. O zaman Türkiye'de güneş başka doğacak ve üç hilal sevgi olacak, aş olacak, iş olacak ve huzur halinde vatanımızın her köşesine yağacaktır.''

"DİYARBAKIR'DAKİ OLAYLARIN SORUMLUSU AK PARTİ VE POLİTİKALARIDIR"

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, hafta sonu Diyarbakır'da oynanan ve yarım kalan Diyarbakırspor-Bursaspor maçında yaşanan olayların sorumlusunun AK Parti'nin yürüttüğü politikalar olduğunu savundu. Maçta İstiklal Marşı'nın ıslıklanmasına da tepki gösteren Bahçeli, "Hangi gerekçeyle olursa olsun Türk milletinin bağımsızlık beyannamesi olan bu anıtsal esere saygı göstermeyenler, bu marşın yazıldığı yıllarda buna yeltenen alçakların akıbetlerini öğrenmeli ve hadlerini bilmelidir" dedi.  

MHP'nin Meclis Grup Toplantısı'nda bir konuşma yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 12 Mart'ta İstiklal Marşı'nın TBMM'de kabulünün 89. yıldönümünün kutlanacağını hatırlatarak, Türk milletinin bekasına yönelik tehditlerin sıklaştığı bugünlerde, bu eeşsiz kahramanlık manzumesinin yazıldığı sancılı sürecin bütün belirtileri ve aktörlerinin yeniden ortaya çıkmasının üzücü olduğunu ifade etti. Yokluk ve zorluklara rağmen büyük bir inanç, şuur ve heyecanla girişilen istiklal mücadelesinin mükafatı olan Cumhuriyet'in temel değerlerinin bugün tehdit altında olduğunu dile getiren Bahçeli, bazen zaferlerle, bazen yenilgilerle, bazen göçlerle, bazen fetihlerle yazılmış ve muazzam bedeller ödenerek vücut bulmuş Türk milletinin, birbirinden kopmuş kabileler haline getirilmeye çalışıldığını öne sürdü. Bahçeli, "İstiklal Marşımızın abideleştirdiği Kurtuluş Savaşımızın sebebi olan tarihi defterler yeniden açılmakta, 89 yıl sonra Türk milletine karşı yine ahlaksızca meydan okunmaktadır. Kim ne derse desin bir asır sonra tehdit yine aynı tehdittir, hedef aynı hedeftir, hasım aynı hasım, proje aynı projedir. İşbirlikçiler de ne üzücüdür ki o günkülerin bugün yaşayan torunlarıdır" şeklinde konuştu.  
Asırlarca süren yönetim iradesini ve yaşama ülküsünü tersten okuyarak alt kimliklerin tahriki zanneden gafillerin çürük yönetim algıları ile, İstiklal Marşı'nın aziz şairinin 'şehit fışkıracağını' ifade ettiği bu topraklar için hayatını vermiş vatan evlatları ile eli kanlı teröristleri bir tutmaya çalışan alçalmış zihniyetlerin devamı halinde Türkiye'nin değil asırlarca yaşatmaya, bu yüzyılın çeyreğini bile çıkarmaya gücünün yetmeyeceğinin savunan Bahçeli, yanlış yoldakilere ışık tutacak olan şeyin, ağızlarına sakız yaptıkları tarihin doğru tahlil edilmesi olacağını belirtti. Bahçeli şöyle konuştu: "İçinde bulunduğumuz süreçte farklılıkların kaşınarak ayrılıkların gerekçe haline getirilmesi, bunun da demokrasi adı altında yapılması bize bu vatanı bırakan atalarımızın yönetim mirasına en büyük hakaret sayılacaktır. Her satırı şehitlerin kanları, gazilerin hatıraları ile yazılan bu abidevi eserin anlamına vakıf olamayanları buradan uyarıyorum. İster spor müsabakası, ister sanat etkinliği, hangi gerekçeyle olursa olsun Türk milletinin bağımsızlık beyannamesi olan bu anıtsal esere saygı göstermeyenler, bu marşın yazıldığı yıllarda buna yeltenen alçakların akıbetlerini öğrenmeli ve hadlerini bilmelidir. Başbakan Erdoğan da İstiklal Marşı'mıza anlam ve ruh veren mücadeleyi bir kez daha incelemeli, bugün çarpık ilişkilerle halel getirdiği bağımsızlığımızı nasıl kazandığımızı usulden değil esastan öğrenmelidir. Bugün İstiklal Marşımızda anlamını bulan mücadelenin şuuruna vararak ecdadımızın emaneti olan vatanımıza sahip çıkmak ve Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmak, her zamankinden daha önemli ve öncelikli hale gelmiştir."  

Bahçeli, hafta sonu Diyarbakır'daki Diyarbakırspor-Bursaspor maçında yaşanan üzücü gelişmeler konusunda da hükümeti uyarmak istediğini belirtti. Gelişen vahim hadiseleri bir spor taşkınlığı olarak küçümsemenin, toplumsal boyutları bulunan bu konuyu ciddiye almamak anlamına geleceğini ifade eden Bahçeli, "Suçlu veya kusuru ne aziz Diyarbakırlılardır, ne de güvenlik tedbirlerini almakta zorlanan fedakar emniyet teşkilatıdır. Sorumluluk, süreci adım adım davet eden AK Parti hükümeti ve politikalarıdır. İkazını daha önceki konuşmalarımızda yaptığımız gibi hükümetin açılım adını verdiği yıkım projesinin neden olduğu yüksek gelirim kendisini göstermeye başlamıştır" değerlendirmesinde bulundu. Gündelik hayatın akışı içinde kabul edilebilecek olan, kişiler arasındaki karşılıklı münakaşaların veya yaşanan tartışmaların bile aniden etnik kutuplaşmalara döndüğü tehlikeli bir iklime girildiğini söyleyen Bahçeli, yıllardır içten içe tırmandırılan etnik kışkırtmalar ve Başbakan'ın açıktan yaptığı tahriklerin, toplumsal kardeşliği tehdit edecek çok kritik bir seviyeye geldiğini bildirdi. Bahçeli şunları kaydetti: "Bir ülkenin vatandaşlarını, bir milletin fertlerini ötekileştirerek, yabancılaştırarak beraberliğin sağlanması ne tarihen mümkündür, ne de insanlığın böyle bir tespiti bulunmaktadır. Bu itibarba sayın Cumhurbaşkanı'nın ve Başbakan Erdoğan'ın ısrarla söyleyegeldikleri farklılaştırma merkezli sözde açılım sürecinde yaşanacak derin ayrışmalar ve ardından vuku bulacak olan çatışmaların sorumlusu da, verilecek hesabın adresi de kendileri olacaktır."

AA

azarlamacı
 // emre
afyon mitinginde ya allah bismillah diyen ülkücüleri milletin önünde azarladınız,Cumhurbaşkanı adaylığını açıklayan sadi somuncu beyi tartakladınız,bakanınız trabzon başhekimini azarladı ama üç yıl boyunca sizi içine sindiremeyen rahşan hanımın bir dediğini iki etmediniz,tenkit etmeyi bırak yapacaklarını anlat,sizden sonra yapılanlara gerçi hayaliniz bile yetmez,siz olsaydınız hala dış politikada kıbrıslı rumları muhatap alan zavallı bir dış politikam...
09 Mart 2010 16:30
boş laflar 1
 // kemal
sayın bahçeli;terörist başının kellesini kurtarıp özel bir ada tahsis ettiniz,sayenizde krallar gibi yaşıyor,ama erzurumda yanınızda bulunan partilinizin bile ödünü koparacak bir nara ile urganı alda as diye fırlatabiliyorsunuz....
09 Mart 2010 16:13
boş laflar 2
 // kemal
99 seçimlerinde sağ koalisyona razı olsaydınız başbakan olacaktınız,sizce malum,bizce bilinmeyen bir sebepten,rahşan hanım sizi içime sidiremiyorum demesine rağmen ortak oldunuz,rahşan hanımın güzel hatırı kırılmasın diye mağdurların hakkını hiçe sayıp suçluları affettiniz.Milletvekilinizin başını meclis girişinde açarak başörtüsünüde hallettiniz,bir gecede bankaları hortumladınız,ülkeyi depremzedelere gelen yardımlarla maaşları ödeyecek hale getird...
09 Mart 2010 16:12
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler