YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli, CHP’nin fezleke çağrısına ne cevap verdi?
Bahçeli, CHP’nin fezleke çağrısına ne cevap verdi?
08 Mart 2014 15:15
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 4 eski Bakanla ilgili fezlekelerin Genel Kurul’da okunmasına ilişkin CHP’nin çağrıda bulunmasıyla ilgili açıklamada bulundu.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin Siyaset ve Liderlik Okulu’nun 10. dönem açılışı sonrası gazetecilerin sorularını cevapladı. Bir gazetecinin, "CHP’nin, fezlekelerle ilgili 26 Mart’ta toplanmasına ilişkin bir çağrısı oldu. Sizin partinize de bir çağrıda bulundu, fezlekelerin genel kurulda okunmasına dair. Değerlendirmeniz nasıl olur" sorusuna Bahçeli, "Fezlekeler TBMM Başkanlığı’na geçtiğimiz hafta geldiği söyleniyor. Ayrıntılı bilgi siyasi partiler tarafından bilinmiyor, o sebepten dolayı zannediyorum bütün siyasi partiler fezlekelerin Meclis’e bir an evvel gelmesini onun için tatil edilmiş bir meclis var.

Eğer, anlaşılabilirse o şartlar altında bir de olağanüstü toplantıyla görüşülebilir ama böyle bir çağrıyı sadece yapmak yetmiyor. Sonuca varabilmek için AK Parti’nin de Meclis’te olmasında yarar var. O bakımdan partiler arasında bir diyalog kurulabilir. Bir sonuç elde edilebilirse bir an evvel Meclis’te tezkerenin görüşülmesinde yarar var.

Ayrıca neyi görüşeceklerini de milletvekillerimizin bilmesi lazım. O sebepten dolayı Meclis Başkanına büyük görev düşüyor. Bilgilendirme imkanını da tanımaları lazım ki görüşmeler üzerinde böyle çok yüzeyde kalmasınlar. Birçok konu aydınlatılsın, bilinsin çünkü önemli bir süreçten geçiyoruz. O sebepten dolayı bunu kısa, hafife alır, üstünden kolayca geçilebilecek bir olay olarak görmemek lazım" cevabını verdi.

"Meclis Başkanı değerli bir siyasetçi"

Başka bir gazetecinin, "Milletvekilleri bilgilendirilmesi gerekir dediniz. Sayın Meclis Bakanı ’Genel Kurul’da bu görüşülmeden, öncesinde bir bilgilendirme olamaz’ diyor. Siz farklı görüştesiniz anladığım kadarıyla" demesi üzerine Bahçeli, "Bilginin kimseye bir zararı yok. Öncesiyle gecikmesiyle bir farkı yok ama Meclis Başkanının yetkisinde olan konular bunlar. O da değerli bir siyasetçidir. Tecrübeleri vardır.

Birçok tezkerelerin görüşüldüğü ortamda hem Meclis Başkanlığı yapmamış olsa dahi milletvekili bakan olarak orada bulunmuştur. Ama Türkiye’yi 82 gün oldu, 82 günden bu yana Türkiye’yi bu kadar meşgul etmenin şeyi de yoktur. Çünkü o 17 Aralık, Türkiye için bir kara gün olmuştur. O kara günü aşmamız lazım. Bunun için uzatmanın ’bazı şüpheleri hala bırakmanın gereği yoktur’ diye düşünüyorum" şeklinde konuştu.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler