YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli: Bu tarih ve rakamlar tesadüf değil, MHP iktidar olur
Bahçeli: Bu tarih ve rakamlar tesadüf değil, MHP iktidar olur
Bahçeli: Bu tarih ve rakamlar tesadüf değil, MHP iktidar olur
16 Ocak 2009 / 13:42 Güncelleme: 16 Ocak 2009 / 00:00

MHP Lideri Devlet Bahçeli’nin, Antalya’da partisinin belediye başkan adaylarını açıklarken yaptığı hesap Hurufîlik tartışmalarını gündeme getirdi. Bahçeli, MHP’nin 40. kuruluş yıl dönümüyle ilgili yaptığı hesap şöyleydi: “2009 yılındayız. 2009’un sıfırlarının üzerine çarpı koyun, atın. Ne kalır, 2 ile 9. 2 ile 9’u toplayın 11 eder. Şimdi de 29’la 11’i toplayın, 40 eder. Bunlar tesadüf olamaz...”


Ak Parti iktidarının ekonomi politikalarını eleştiren Bahçeli, MHP’nin iktidar olma zamanının geldiğini söyledi. MHP’nin 9 Şubat 1969’ta kurulduğunu ve bu yıl partinin 40. yılının kutlanacağını hatırlattı. Devlet Bahçeli, Siyasi Partiler Yasası gereğince bu yıl, 9. büyük kurultayın da toplanacağını kaydederek konuşmasını şöyle sürdürdü:
 “Değerli arkadaşlarım demek ki 9 ışık, 3 dalga 9 ile iktidara doğru yürüyor demektir. “Takvim yazıyorsunuz 09.02.2009. 2009’u yazarken de 2 sıfır var. 9’un yanındaki sıfır, solda sıfır, sildiniz kaldı mı; 9… 2’nin yanında var bir sıfır onu da sildiniz kaldı mı; 2… Toplayın ne yapar, 11 yapar. 2009’un içindeki iki sıfırı da sildiniz ne kaldı, 29 kaldı. 11 ile 29’u toplayın, 40 yapar, MHP iktidar olur. Bunlar tesadüf müdür, gönül gözüyle okumak mıdır bunu da aziz milletimiz takdir edecektir.”


HURUFİLİK NEDİR?
Hurufilik (Hurufiyye): Arapça'da harfin çoğulu anlamındaki ‘huruf’ kelimesinden gelir. İran, Azerbaycan ve Türkiye'de 14. ve 15. yüzyıllarda etkin olan bir tarikatı benimseyenlere ‘Hurufi’ denir. Kurucusu Fadlullah Astrabadi veya Naimi (1339?-1394) İran'ın Astrabad kentinde doğmuş ve hayatının erken yaşlarında tasavvufa ilgi duymuştur. Hallac ve Rumi'den etkilenen Fazlullah 1370'lerde tüm Azerbaycan bölgesinde öğretisini yaymaya başlamış Timur Han’ın emriyle 1393’te Nahçıvan’da o kendini Tanrı ilan ettiği gerekçesiyle idam edilmiştir.
 
Fazlullah, Kur'an'ı Yahudi gizemciliği olan Kabalistik harf sistemiyle izah etmeye çalışır. Hurufilikte 7 rakamı anahtardır ve gerek Kur'an'daki Fatiha suresinin ayetleri, gerek imanın şartları gerekse de yüzdeki ana yedi nokta hep 7 rakamını işaret eder. Bu sebeple insan da hakikat için anahtardır. Naimi'nin ölümünden sonra fikirleri Azerbaycan ve Türkiye'de taraftarlarınca sürdürülmüştür. Nesimi ve diğer Hurufi yazarlar tasavvufun mistik kavramlarını kabalistik harf yorumu metoduyla birleştirmişlerdir. Nesimi'nin şiiriyle Hurufi fikirleri Niyazi, Fuzuli, Kani, Habibi, Hatai, I.İsmail, Ruşeni gibi kişilerin yanı sıra özellikle Bektaşilik geleneğini etkilemiştir.


Hurufilik İslamiyet’te açıkça bildirilen hükümlerin dışında fazladan hüküm çıkarması sebebiyle bid’at ve sapıklık olarak değerlendirilmiştir. Ancak uzmanlık isteyen ebced ve cifir hesaplaması bundan farklıdır. Divan şairleri Arapça’daki her harfin aynı zamanda rakam değeri de olduğu için imzalarını çoğu kez bu yöntemle atıyorlardı. Osmanlı döneminde yapılan birçok çeşme ve tarihi eserin üzerine yazılan beyitlerin harf toplamı sözkonusu eserin yapılış tarihini vermektedir. Ehli Sünnet geleneği genel olarak, din adına yeni hüküm çıkarmamaları kaydıyla ebced ve cifir yoluyla Kur’an ayetlerini yorumlamayı fikir zenginliği olarak kabul etmiştir.


Bahçeli'nin 9 rakamının sırrı


Araştırmacı-Yazar Mustafa Yakutcan’ın “Tanrı Zar Atmaz” kitabında MHP’nin ve özellikle Bahçelinin “ rakamından nasıl etkilendiğini ve parti çalışmalarında nasıl yer verdiğini örneklerle anlatıyor. İşte “ rakamı ve MHP’deki ilginç  serüveni;


 


MHP’NİN SEÇİMİ ‘9’Bazı insanların rakam ve sayıların uğuruna inandıkları için çalışmalarında, eserlerinde, fikirlerinde, teşekkül ettirilecek bir ekipte bu sayıyı sık sık tercih ettiklerini görmek mümkündür. Kişi, grup, taraftar veya düşünce sistemlerinin özel tercihi olan bu sayılara uğur atfetmek ne derece doğru olur bilemiyoruz. Benimsenen bir sayı irade dışı denk gelirse belki bağlılarını motive edeceği ve moral açısından olumlu tesir edeceği düşünülebilir.


Tercih edilen ‘9’


         Bu konuda en bariz örnekleri Milliyetçi Hareket Partisinin, çalışmalarında görmekteyiz. MHP’nin efsanevi lideri ve kurucusu Alpaslan Türkeş’in ve dava arkadaşlarından meydana gelen bir heyet’in ortaya koyduğu 9 Işık ilkesinin takipçileri, bu ilkenin özellikle sayısına faaliyetlerinde bazen zorlamayla da olsa yer vermeye çalışmaktadır.


         Hatırlanacağı gibi Alpaslan Türkeş’in 1997 yılında vefat etmesinden sonra MHP Genel Başkanlığına seçilen Devlet Bahçeli, 18 Nisan 1999 seçimlerinin, startını da 1998 yılının 9’uncu ayının 9’unda, saat 9’da, 9 kurban keserek, 9 davul-zurna eşliğinde, kurtuluş törenlerinin de kutlandığı İzmir’de vermiş, her ülkücüden 9 oy istemiştir. Neticede 1999 yılında yapılan genel seçimlerde MHP 129 milletvekilliği kazanarak ikinci büyük parti konumuna yükselmiştir.


         MHP, siyasi çalışmaları çerçevesinde bu defa bünyesinde oluşturduğu heyetleri 2001’yılının 9’uncu ayının 20’sinde Anadolu’ya uğurlarken, partinin 9 Işık ilkesi, söz konusu projenin her adımında öne çıkarıldı.  Plakalarının son rakamı ‘9’ olan ‘9’ minibüs ve 9’un katları olan 36 kişiden oluşan ‘9’ heyet Anadolu’nun 81 ilini dolaşmak için yollara koyuldular.  


Yine MHP’nin 9 ilde başlattığı ‘Türkiye sevdalıları Türkiye’yi konuşuyor’ isimli programlarında, ‘teşkilatların kendi aralarında ve bölge milletvekilleriyle’ sorunlar yaşadığı tespit edilmiştir. (4.12.2001/Zaman)


MHP’nin, sorun yaşadığı kişilerden birisi de 57.Hükümet kabinesinde dışarıdan görevli Devlet Bakanı Kemal Derviş’tir. MHP’nin 9 kişilik bir ekip kurarak Kemal Derviş’in icraatini takibe aldığı öne sürüldü. Ekipte; bir profesör, bir doçent ve 5 bürokratın da yer aldığı belirtildi. (13.1.2002/Zaman)


Bu rakama özellikle dikkat eden MHP’nin yeni lideri Devlet Bahçeli’nin kullandığı makam arabasının plaka numarasının “06 DB 09” olması da elbette bir tesadüf değil, kendi arzusu idi.


Ancak, 1997 yılından beri kullandığı bu plakayı arabanın modeli 2007'ye yükseltilmesi ile birlikte değişti. Yeni plaka '06 MHP 01' oldu. (2008)
           


              Sıkıntı sebebi ‘9’


            Yukarıda sözü edilen 9 sayısının uğurlu geldiğine inanıldığı için özellikle tercih edildiği anlaşılıyor.


Ancak, 57.Hükümetin ikinci defa uygulamaya koyduğu azil kararının gerekçeleri arasında bu defa irade dışında 9 rakamı gündeme gelir.


Türk Cumhuriyetlerinden sorumlu MHP’li Devlet Bakanı Abdulhalûk Çay, 9.Türk Devlet ve Toplulukları Dostluk, Kardeşlik ve İşbirliği Kurultayı’nı toplama talebini ekonomik krize dikkat çekerek reddeden MHP lideri Devlet Bahçeli’ye rağmen 9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel’e başvurarak konuyu çözer. Demirel vasıtasıyla gerekli finans kaynağını temin eden Çay, kurultaya Bahçeli’yi davet etmek ister. Bunun için 19 Kasım’da Bahçeli’nin makamına çıkan Çay, beklemediği bir tavırla karşılaşır. Son derece resmi bir havada geçen görüşme sadece bir dakika sürer. Çay hiç bir şey olmamış gibi davranarak kurultayı tamamlar. Hatta MHP lideri Bahçeli’nin katılmadığı kurultayda, 9 MHP’li hazır bulunur. (27.12.2001/Zaman) Bu gelişmelerden sonra, Başbakanlara bakanları görevden alma (azil) yetkisi tanıyan Anayasa’nın 109. maddesine dayanılarak Bakan Çay görevinden alınır. (26.12.2001/Gazeteler)


         MHP Çorum Milletvekili Abdulhalûk Çay, bu gelişmelerden sonra, memleketi Çorum’da 9 Mart Cumartesi günü Çorum Radyo ve Televizyonu’nda  (ÇRT) yayınlanan bir programda lideri Bahçeli’yi “partiyi plan ve programsız yönetmekle” suçlar. MHP’nin harekete geçerek konuşma kasetlerini incelemeye aldığı basına akseder. (12.3.2002/Zaman)


         27 Aralık 2001 tarihinde Bakanlık görevinden alınan ve ilerleyen günlerde MHP’den istifa eden Çorum Milletvekili Abdulhaluk Çay, 27 Haziran 2002’de DYP’ye girdi.


Anlaşılan bu defa ‘ sayısının MHP içerisinde bir sıkıntıya sebep olduğu görülüyor.


Daha sonraki günlerde de MHP’nin bir defa daha 9’la başı ağrıdığı görülmektedir:


 ‘MHP’de 399’dan fazla üye kaydı yok!


 Parti tüzüğüne göre, üye sayısı 400’ü aşan yerlerde delege seçiminin zorunlu olması yüzünden MHP’nin birçok il ve ilçe teşkilatında üye kaydına izin verilmiyor.” (22.1.2002/Zaman)


         1999 seçim çalışmalarının başlangıcında olduğu gibi yakında olabilecek muhtemel bir seçim için de çalışmaya başlama işaretinin verildiği tarih, doğrusu şaşırtıcı değildir. Onun haberini de MHP’ ye yakınlığı ile bilinen gazeteden okuyalım: 


“MHP, 9 Martta başlayacak ve seçime kadar sürecek eğitim ve seçim çalışması başlatıyor. ...Hedef tek başına iktidar olmak.”(6.3.2002/Ortadoğu)


         Deprem günü 9’uncu ayın 9’u


        


         MHP, 1999 yılı genel seçimlerinin startını 1998 yılının 9’uncu ayının 9’unda, saat 9’da, 9 kurban keserek, 9 davul-zurna eşliğinde, kurtuluş törenlerinin de kutlandığı gün İzmir’de verildiğini, 2002 Genel Seçimleri çalışmalarının da 9 Martta başladığını yukarıda belirtmiştik.


         Ama bu defa 2002 yılının 9’uncu ayının 9’unda bazı gazetelerin manşetleri şöyleydi.


         “MHP’de deprem” (9.9.2002/Sabah)


         “MHP’de teşkilat depremi”


         “Bahçelinin A takımı delege vetosu yedi” (9.9.2002/Hürriyet)


         “MHP’de deprem”


         MHP’li delegeler Meclis’te görmek istedikleri milletvekili adaylarını belirlemek için sandık başına gitti. 74 ildeki ‘temayül’ yoklamasına bakan ve milletvekili en alt sıralarda yer aldı. (9.9.2002/Posta)         İstanbul Gaziosmanpaşa’daki MHP mitinginde hidrojen gazı doldurulan balonlar ateş aldı. Zincirleme patlamalar neticesinde 30 dolayında kişi yaralandı.(25.10.2002/Zaman) Olayı canlı olarak kameraya alan İHA’nın haberine göre, havaya atılan havai fişeklerden dokuzuncusunun balonlara çarpması sonucu meydana geldiğini ifade edildi.


         Hatırlanacağı gibi 2002 erken genel seçimlerinde MHP yüzde 8.36 oy alarak barajı aşamamıştı.


         2005 yılında yapılan Erciyes Zafer Kurultayı’nın son gününde partililere seslenen MHP lideri Devlet Bahçeli, iktidara gelebilmeleri için her ülkücüden 99 oy toplamasını istedi. 1999 genel seçimleri öncesinde ‘dokuz oy’ istediğini hatırlatan Bahçeli, bunun tek başına iktidar olmalarına yetmediğini vurguladı. (8.8.2005 /Zaman)


 


         MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, 22 Temmuz 2007’de yapılan Genel Seçimlerin startını da MHP ve Ülkücüler’in, "9 Işık Doktrini" bağlantılı 9 sayısının uğurunu çağrıştıracak şekilde 9 Haziran’da Adana’da verdi. Bahçeli, bu mitingde, "Tek başına iktidar", "60. Hükümet, Milliyetçi Hareket" parolası ile çıktı.


 


                                              Karanlığa 9 ışık yaktı


      Bahçeli, siyasetin içine düştüğü istikrarsızlık tablosundan kurtulabilmesi için 9 maddelik bir yol haritası çizdi. Türkiye’nin yeni gerginlikler üretmeye müsait bir alacakaranlık dönemine girdiğini belirten Bahçeli, “Meclis bünyesinde geniş tabanlı bir mutabakatla kararlaştırılacak değişiklikleri samimiyetle ele almaya ve 70 milletvekili ile sürece katkıda bulunmaya hazırız” dedi. (27.8.2008-Akşam)


 


Bu örneklerden yola çıkarak 9 sayısının partinin bundan sonraki çalışmalarında da göreceğimiz söylenebilir.


Bu sayısal tercihin, partiye ne getirip, ne götürdüğünü ilgililerin takdirine bırakıyorum. 


  

Dokuzuncu Cumhurbaşkanı ve MHP’nin kurucusu Alpaslan Türkeş(KANALAHABER.COM)


SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler