YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli ateş püskürdü
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, Başbakan Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu arasında gerçekleşen görüşmeyi eleştirdi.
Bahçeli ateş püskürdü
06 Haziran 2012 / 18:17 Güncelleme: 06 Haziran 2012 / 19:34

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, partisinin ''PKK'nın hain tekliflerini allayıp pullayıp kabul ettirmeye çalışan hiç kimseye boyun eğmeyeceğinin, iradeli ve omurgalı tavrından ödün vermeyeceğinin'' bilinmesini isteyerek, ''sözde Kürt sorunu dahilinde CHP ile görüşmelerinin, bin yıllık kardeşliği sorun olarak gören sinsi tertip ve önerileri müzakere etmelerinin asla söz konusu olmayacağını'' bildirdi.

Bahçeli, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun görüşmesine ilişkin yazılı açıklamasında, Erdoğan ile Kılıçdaroğlu'nun ''sözde Kürt sorununu konuşmak ve bu konu etrafında değerlendirmelerde bulunmak maksadıyla bir araya geldiğini'' belirtti.

Görüşmenin CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu'nun talebi üzerine gerçekleştiğini hatırlatan Bahçeli, açıklamasını şöyle sürdürdü:

''AKP ile CHP arasındaki siyasi akrabalık ilişkisi, bilhassa bölücü teröre sakat ve mahsurlu bakıştaki yakınlık yapılan karşılıklı temaslarla iyice su üstüne çıkmıştır. CHP'nin yanlış tespit ve içine girdiği tehlikeli ve tereddütlü teşhis karmaşası, bölücü terör yerine sözde Kürt sorununun tekrar ön plana geçmesine neden olmuştur. Özellikle anamuhalefet partisinin PKK'nın ve İmralı canisinin taleplerine sözcülük yapması kendi geçmişini inkardan başka hiçbir anlama gelmemiştir.

AKP'nin dikiş tutmayan yamalı zihniyeti ise bu garabet ve şaibeli yaklaşıma fırsattan istifade ederek hemen kapısını açmış ve bölücülük yarışı bu şekilde hız kazanmıştır. Bununla birlikte AKP'nin, CHP'nin getirdiği teklifleri prensipte kabul ettiği ancak bunların uygulanabilmesi için partimizin mutlaka ikna edilmesi gerektiği yapılan görüşme sonunda da ortaya çıkmıştır.

Başbakan Erdoğan'ın sözde Kürt sorununun bittiğini ifade eden açıklamalarından sonra CHP Genel Başkanı'nın tekliflerine sıcak yaklaşması, kaygan zeminde uzlaşma ve diyalog çabasına girmesi, zihniyetinin çelişkilere ve gelgitlere teslim olduğunu bir kez daha ispat etmiştir.

Öncelikle CHP'nin bölücülük ve terör sorununu kasıtlı olarak görmezden gelerek, sözde Kürt sorununu her şeyin öznesi yapan düşüncesi büyük sakıncaları beraberinde getirecektir.

Bu durum PKK'nın statü arayışına dayanak teşkil ederek, İmralı canisinin ve Kandil fitnesinin önerilerini kaygı verici düzeyde meşrulaştıracaktır. Türkiye'nin halihazırda Kürt sorunu asla yoktur. Israrla bu sorunun varlığı kabul edilirse, terör ve bölücülükle Kürt kökenli kardeşlerimizin irtibatlandırılması kaçınılmaz bir hal alacaktır.''


-''Kürt sorunu değil, vahşi nitelikli bölücülük ve terör sorunu var''-


Türk milletinin her ferdinin var olan ve hukukla sınırları çizilen haklardan eşit bir şekilde istifade edebildiğini belirten Bahçeli, yöresi, kökeni ve inancı ne olursa olsun tüm Türk vatandaşlarının hiçbir ayrım gözetilmeksizin siyasal, sosyal, ekonomik, kültürel ve insan olmaktan kaynaklanan haklara ulaşabildiğini ve bunları kullanabildiğini vurguladı.

Bunun tersine, Türk milletinin bir bölümünü etnik aidiyet kümesi içine sokarak sorun tanımlaması yapmanın terör ve yandaşlarının hanesine kazanç olarak yazılacağını kaydeden Bahçeli, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

''Şayet Türk vatandaşlarının sahip olduğu temel hakların kullanımında açmazlarla ve engellerle karşılaşılıyorsa; ortada demokrasi, eşitlik ve özgürlük alanlarında biriken sorunlar olduğu açıkça görülecektir. Bu meselelerin aşılmasında ise Milliyetçi Hareket Partisi sonuna kadar katkı vermeye hazırdır. Bu itibarla Türkiye'nin Kürt sorunu değil, vahşi nitelikli bölücülük ve terör sorunu bulunmaktadır.

Tüm vahametiyle ortada duran bu gerçeğin üzerini örterek, sözde Kürt sorunu çevresinde AKP ile CHP'nin fikir birliği içine girmesi Türk milleti adına büyük bir talihsizlik ve hüsrandır.''


-''Sözde Kürt sorununu konuşmaktan acilen vazgeçilmeli''-


MHP'nin, AK Parti ve CHP'ye, ''emperyalist mirastan tevarüs edilen yapay, asılsız ve suyu yokuşa akıtmaktan başka hiçbir işe yaramayan tehditlerle dolu sözde Kürt sorununu konuşmaktan acilen vazgeçilmesi'' çağrısı yaptığını belirten Bahçeli, Kürt kökenli vatandaşların sorun değil, Türk milletinin şerefli ve onurlu mensupları olduğunu kaydetti.

Bahçeli, açıklamasına şu değerlendirmelerle devam etti:

''Milletimizin bin yıllık derin kardeşlik hukukunu problem haline getiren ve Kürt kökenli kardeşlerimizi ayrımcılığın bir parçası olarak gören tahripkar fikirler acilen bir kenara bırakılmalıdır. Terör sorununu etnik kimlik mertebesine indirmekten ve bununla izah etmekten uzak durmak mutlak anlamda elzemdir.

Siyaset kurumunun temsilcileri, eğer bir araya gelecekse, bu etnik bölücü terörün kökünün kazınması amacına dönük olarak gerçekleşmelidir. Uludere'ye birlikte gitmeyi planlayan AKP ile CHP, asıl terörle mücadele amacıyla müşterek bir çaba içinde hareket edecek iradeyi göstermelidir.

MHP, hunhar cinayetlerini sürdüren kanlı örgütün tümüyle tasfiye etmeye yarayacak ve bölücülüğün besin kaynaklarını kurutacak her girişim ve teklife açık olup bunlara destek vermeye ne pahasına olursa olsun hazırdır. Maksat çözüm ve huzuru temin etmek ise herkes bölücü terörün yok edilmesi amacına baş koymalı ve bu hedefe samimiyetle eğilmelidir.

Bilinmelidir ki MHP, PKK'nın hain tekliflerini allayıp pullayıp kabul ettirmeye çalışan hiç kimseye boyun eğmeyecek, iradeli ve omurgalı tavrından ödün vermeyecektir.

Bu durum ışığında partimizin sözde Kürt sorunu dahilinde CHP ile görüşmesi, bin yıllık kardeşliği sorun olarak gören sinsi tertip ve önerileri müzakere etmesi asla söz konusu olmayacaktır.'' AA

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler