YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bahçeli:" Ana uçağı baba uçağı ile..."
Bahçeli:" Ana uçağı baba uçağı ile..."
06 Ağustos 2014 15:57
Bahçeli, cumhurbaşkanı seçimi çalışmaları kapsamında Sulakyurt ilçe Belediye Başkanı İsmail Bildik’i ziyaret etti.

MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, "İlk defa halk tarafından cumhurbaşkanı seçildiği için yasal düzenlemesi sırasında önemli boşluklar ve basitlikler olmuştur. Bu boşlukların giderilmesi tabiatıyla yasayı çıkartan iktidarın görevi olsa gerektir" dedi.

Ziyaretin ardından Çarşı Meydanı’nda vatandaşlara hitap eden Bahçeli, herkesin cumhurbaşkanı adayı olma hakkının olduğunu söyledi.

Bahçeli, her siyasi partinin, o partilere gönül vermiş milletvekillerinden 20 kişinin 'şu adayımız olsun' demesinin de onların özel hakkı olduğunu belirterek şöyle konuştu:

"Başbakan bu yarışta adil olmalıydı"

"Öyle baktığımız vakit 12 yıldan bu yana ülkeyi yöneten AK Parti Genel Başkanı ve iktidarda olması sebebiyle de Başbakanın böyle bir müracaatı AK Parti’yi TBMM’de temsil edilen milletvekillerinin önerisiyle aday olması da onun en temel hakkıdır. Ancak ilk defa halk tarafından cumhurbaşkanı seçildiği için yasal düzenlemesi sırasında önemli boşluklar ve basitlikler olmuştur. Bu boşlukların giderilmesi tabiatıyla yasayı çıkartan iktidarın görevi olsa gerektir. Ama iktidarın başı bu yasadaki boşluklardan yararlanarak haksız bir rekabete girme yolunu tercih ederse o zaman cumhurbaşkanlığı seçiminin meşruiyeti tartışılır hale gelir. Recep Tayyip Erdoğan şöyle bir yaklaşım içerisinde bulunabilmiş olsaydı, zannediyorum halkımız kendisini çok daha iyi takdir edebilirdi. Diyebilirdi ki 'Milletvekili arkadaşlarım beni önerdiler, ben de kabul ettim ve aday oldum. Adaylığım 11 Temmuz’da YSK tarafından onaylandı. Başbakan olarak artık bu demokratik yarışa katılmamam gerekir. Onun için başbakanlıktan ayrılıyorum' diyerek diğer iki aday gibi adil, eşit bir yarışın içerisinde olması gerekirdi. Ama bunu yapmadı Başbakan.”

Bahçeli, böyle bir ortamda Erdoğan'ı Başbakan olarak kabullenmenin adaletsizliği kabullenmek olduğunu savundu.

"Her yere ana uçağı baba uçağı ile gidiyor"

Bahçeli, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Başbakansınız her tarafa devletin imkanlarıyla gidiyorsunuz. Ana uçağı, baba uçağı… Havalimanına gidiyorsunuz. Gideceğiniz yerde havalimanı yoksa helikopterler sizi bekliyor, onlara biniyorsunuz. Vali orada, kaymakam orada, emniyet müdürü orada, ilkokul müdürleri dahi orada. Bir ilkokul öğrencileri gelmemiş, Herkes orada. Böyle bir demokratik, adil bir seçim olabilir mi? Buradan çıkacak olan cumhurbaşkanı milletin vicdanında nasıl yer bulacak. Bunlar dikkate alınması gereken konulardır.”

 

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler