YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Bağış'a 'vuvuzela' cevabı
MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Başmüzakereci Eğemen Bağış'ın sözlerine tepki gösterdi.
Bağış'a 'vuvuzela' cevabı
13 Aralık 2011 / 16:31 Güncelleme: 13 Aralık 2011 / 16:57

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış'ın MHP Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan'a yönelik ''Oktay Bey'den vuvuzela alsın'' sözlerine tepki gösterdi.

TBMM'de basın toplantısı düzenleyen Vural, Bağış'ın Türkkan'a yönelik sözlerini hatırlattı. ''Sefil AB'ye girmek için boş müzakereler yapan Egemen Bağış'ın mütalaaları var'' diyen Vural, vuvuzelanın Türk siyasi hayatına girdiğini ve AK Parti politikalarını simgelediğini iddia etti. Vural, Bağış'a ''Türkkan'ın benden vuvuzela almasını istiyor ama bende yok. Zafer Çağlayan'dan istesin'' diye seslendi.

 iPad'inden gazetecilere 3 görüntü izlettiren Vural, ''Bize göre şehit cenazelerinde vatandaşlarımızın birlik ve bütünlük çağrısını yaygara diye ifade eden zihniyet vuvuzeladan başka anlam taşımıyor'' ifadesini kullandı.

Vural, vuvuzelanın 'kime yakıştığını' ve 'kimin çaldığını' çok iyi bildiklerini ifade ederek, ''Egemen Bağış vuvuzelayı Zafer Çağlayan veya Başbakan'dan alsın. Bu ülkeye yabancı politikaları yerleştirmek isteyen onlar. Kendisi vuvuzela gibi siyaset yapan bakan olarak tarihe geçecek'' dedi.

Vural, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklamaları ile ilgili olarak ise ''Türkiye'nin siyasi anlamda yaşadığı çalkantılarla ilgili endişelerini dile getirmiş. Daha önce Başbakan hasta iken birilerinin rol kapma çalışmasının Türk devlet geleneği ile bağdaşmadığını söylemiştim'' diye konuştu.

Vural, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın KCK davası ile ilgili olarak ''Devlet ve AKP yetkililerinden hiçbirinin adı dosyada yok. Çok önemli isimleri görüşmüş ve ricacı olmuşlardır. Bakanlar var'' dediğini söyleyen Vural, sözlerine şöyle devam etti:

''Ben buradan soruyorum: Kim bu bakanlar  'PKK ile hiç müzakere etmedik' dedikten sonra kasetler çıktı. Bu bakanların kasetleri de bir yerde var mı  Açıklasınlar. Böyle bir şeyi iddia eden, iddiasını ispat etmezse, tırnak içerisinde Başbakan'ın kullandığını kullansınlar. Dolayısıyla Türkiye'de kimin eli kimin cebinde... Bu millet görsün bilsin. KCK ile kim görüşmüş  Hangi konularda kimler ricacı olmuş  Bunlar açığa çıkmalıdır. Bunun içinde BDP ile AKP arasında bir rol paylaşımı olduğu açıktır. Arka planda müzakereler sürüyor, beri planda KCK'dan ricacılar çıkıyor. Ondan sonra da veryansın ediyorlar. Doğrusu yavuz hırsız misali bu ayıpları örtmek istiyorlar. Bu konuda AKP'li bakanları, kimlerin görüştüğünü, ricacı olduğunu açıklamaya ya da yalanlamaya davet ediyorum. 'Bu görüşmeleri yapanların KCK davasının muhatabı olmaları gerekmiyor mu ' sualini sormamız gerekiyor.'' AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler