YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Babacan: Yolsuzluğun üzeri örtülmez!
Babacan: Yolsuzluğun üzeri örtülmez!
12 Şubat 2014 19:58
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, 'Biz yolsuzlukların üzerine gideriz, hiçbir yolsuzluğun üzeri örtülmez' dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, “Biz yolsuzlukların üzerine gideriz, hiçbir yolsuzluğun üzeri örtülmez. Türkiye’de bu işlerin yürüyebilmesi için yargının bağımsızlığı önemlidir. Ama bağımsız çalışan yargının tarafsız çalışması da önemlidir” dedi.

Başbakan Yardımcısı Babacan, TBMM Genel Kurulu’nda milletvekillerinin sorularını yanıtladı. Babacan, yolsuzluklarla ilgili bir soru üzerine AK Parti seçim beyannameleri ve hükümet programlarında temel ilkelerin Türkiye’nin hukuk devleti olması konusunda verilen mücadele olduğunu söyledi. Türkiye 4 yargı reformunun yapıldığını belirten Babacan, yapılanlar kadar yapılacaklar listesinin olduğunu vurgulayarak, “Gerçek anlamda hukukun egemen olması, birinci demokrasi olmamız ve birinci sınıf bir ekonomiye sahip olmamız için olmazsa olmaz şartlarımız” şeklinde konuştu.

Babacan, yolsuzlukla mücadele önemli olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:

“Biz yolsuzlukların üzerine gideriz, hiçbir yolsuzluğun üzeri örtülmez. Türkiye’de bu işlerin yürüyebilmesi için yargının bağımsızlığı önemlidir. Ama bağımsız çalışan yargının tarafsız çalışması da önemlidir. Hem yargı içerisinde hem de emniyet içerisinde ve bazı kurum ve kuruluşlarda bazı yetkililerin farklı emir, komuta zincirinde çalıştıkları önemli tespitler vardır. Her kurum kendi içerisinde kendi organizasyon yapısı içerisinde çalışması gerekirken, kurumların yetkilileri farklı yerlerden gelen talimatlar gelmesi, farklı adımlar atabilmeleri, yargıda taraflı bir tutum almaları devletimiz için risk alanıdır.”

Babacan, soruların bir kısmının devam eden dava ile ilgili olduğunu ifade ederek bazı soruların ise Borçlar ve Bankacılık Kanunu gereğince ticari sır olduğunu söyledi.

 

İHA

20:26
 // Rasim DUMAN
Gozu kararmış bir "partici" degilim. Ama CHP'de de MHP'de de bu çapta bu karatta kimse yok maalesef. AK Parti kalifiye insan zenginligiyle milletimizin itimadını ve teveccuhunu hakediyor. ALLAH (C.C.) yardımcıları olsun....
12 Şubat 2014 20:26
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler