YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Babacan: "Türkiye olarak çok iyi noktaya geldik"
Babacan: "Türkiye olarak çok iyi noktaya geldik"
17 Mayıs 2015 16:35
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Çevremizdeki ülkelerde şartlar son derece zor olmasına rağmen çok şükür hep beraber Türkiye olarak çok iyi noktaya geldik" dedi.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, AK Parti iktidarıyla Türkiye'de oluşan güven ortamı sayesinde huzur ve istikrarın sağlandığını belirterek, "Çevremizdeki ülkelerde şartlar son derece zor olmasına rağmen çok şükür hep beraber Türkiye olarak çok iyi noktaya geldik" dedi.

Babacan, Şanlıurfa'daki iş adamlarıyla bir çay bahçesinde bir araya geldi.

Dünyada son yüzyılın en büyük finansal krizinin yaşadığı dönemde Türkiye'nin önemli başarıları gerçekleştirdiğini vurgulayan Babacan, söz konusu krizin ülkelere maliyetinin İkinci Dünya Savaşı'nın maliyetinden daha büyük olduğuna dikkati çekti.

Halen komşu ülkelerin ciddi sıkıntılarla uğraştığını belirten Babacan, şöyle devam etti:

"Bugünlerde kuzeyimizdeki Rusya ve Ukrayna birbirleriyle silahlı çatışma halinde. Güneyimizdeki Suriye'de bir iç savaş var, Irak topraklarının üçte biri ise terör örgütünün işgali altında. Diğer taraftan Yunanistan iflasın eşiğine gelmiş durumda, artık ay değil gün sayıyorlar. Türkiye, bu başarıyı böylesine zor bir konjonktürde elde etti. Dışarıdan olumlu bir rüzgar esti, bütün ülkeleri önüne kattı herkes birden iyi duruma geldi gibi bir şey yok. Çevremizdeki ülkelerde şartlar son derece zor olmasına rağmen çok şükür hep beraber Türkiye olarak çok iyi noktaya geldik. Türkiye'nin bu noktaya gelmesinde hükümetin payı var. Biz köstek olmamaya, ön açmaya, destek olmaya çalışıyoruz. Güven ve istikrar ortamını korumak için uğraşıyoruz."

"Asıl kalkınma özel sektör eliyle oldu"

Kalkınmada özel sektörün öneml bir misyon üstlendiğini ifade eden Babacan, şöyle konuştu:

"Türkiye özel sektörün çabalarıyla büyüyor, istihdam özel sektör eliyle oluyor. Son bir yılda çalışan sayımız Türkiye genelinde 1 milyon 300 bin arttı. 2009 krizinden bu yana 6 milyon 300 bin yeni çalışanımız var. Dünya'da bizim kadar hızlı çalışan ve istihdamını artıran ülke sayısı çok az."

"Çareyi uzakta aramaya gerek yok"

Babacan, Türkiye'nin en kıymetli varlığının istikrar ve güven ortamı olduğunun unutulmaması gerektiğini belirterek, bu kapsamda çözüm sürecinin geliştirildiğini ifade etti.

Süreçle bütün insanlara ayrım gözetmeksizin aynı mesafede yaklaşıldığını anlatan Babacan, sürecin daha güzel sonuçlarının gelecek dönemlerde görüleceğine inandığını bildirdi.


AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler