YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Babacan: Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini söylüyor ama...
Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, muhalefetin seçim beyannamelerinde yaptıkları ile ilgili hiçbir şeyi yazamadığını belirtti. Babacan Kılıçdaroğlu için, iktidara gelemeyeceğini söylüyor ama iktidara gelince yapacaklarını açıklıyor" dedi.
Babacan: Kılıçdaroğlu iktidara gelemeyeceğini söylüyor ama...
05 Haziran 2015 / 05:55 Güncelleme: 05 Haziran 2015 / 07:08

Kanal A'da Türkiye'nin seçimi programında Fatin Dağıstanlı'nın konuğu olan Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, muhalefete yönelik eleştirilerde bulundu.

İşte Ali Babacan'ın konuşmasında öne çıkan o kısım:

Biz hayallerle uğraşmayız

"Biz hayallerle uğraşamayız. Biz kimseyi aldatamayız. Bu bizim kültürümüzde yok. Ne aldatan oluruz ne aldanan oluruz. Biz ekonomi politikalarımız hep gerçekler üzerine inşa ettik. Samimi bir şekilde gerçek anlamda yapılabilecekler üzerine inşa ettik. Hayallere dönük kurgulanan ve aldatmaya yönelik ekonomi politikalarının nasıl sonuçlar verdiğini de kendi tarihimizde canlı örnekleri ile yaşadık. Bakın bizden önceki koalisyon hükümeti 3,5 yıl görevde kalmışlar. Ama 3,5 yıl gibi kısa bir süre içerisinde bir ülke ne hale düşebilmiş ona bakalım."

"Birkaç rakamla hemen size anlatayım. Bakın Türkiye'nin, merkezi hükümetin iç ve dış toplam borcu o hükümet kurulduğu gün 29 katrilyon. Bırakıp gittikleri gün 236 katrilyon. Bakıyorsunuz kurlara. Dolar kuru, hükümeti kurdukları gün 395 bin. Bırakıp gittikleri gün 1 milyon 646 bin. Tam 4.2 katına çıkmış. Yani paramızın değeri 4'te birine düşmüş. Bu sadece tek bir hükümet döneminde. Bakıyoruz gayri safi yurtiçi hasıla yani toplam ekonomik büyüklüğümüze 262 milyar dolar teslim almışlar. Bize devrettikleri Ekim sonu 215 milyar dolar. Böyle bırakıp gitmişler. Çünkü o dönemler siyasi istikrarın olmadığı ve ekonomi politikalarının kötü olduğu dönemler."

"Muhalefet partilerinin gündeme getirdiği konular, hep o kötü dönemin kötü politikalarıdır. Maaş zamlarını yüksek gösterip fakat arkasından daha yüksek enflasyonla halkımızın parasının cebinden alındığı dönemlerdir o dönemler. Kaldı ki ana muhalefet partisine bakın, MHP'ye bakın. Bunların iktidar olduğu dönemleri Türkiye'yi şöyle bir inceleyin. Hepsinde hiper enflasyon vardır. Vatandaşımızın parası sürekli erimiştir. Satın alma gücü sürekli düşmüştür. Oysa bizim dönemimizde ne oldu bakın."

Seçim beyannamelerine baktığınızda o partiler yaptıkları ile ilgili hiçbir şey yazamazlar

"Birkaç örnek verelim. En düşük esnaf emeklimizin aldığı maaş. 2002 yılında bu maaşla Aralık ayında 52 litre ayçiçek yağı alınabiliyormuş. Bugün tam 128 litre ayçiçek yağı alınabiliyor. Bakın paranın satın alma gücü yüzde 144 artmış. Maaşların nominal olmasından öte paranın satın alma gücü önemlidir. Yani bunları yapmışlar. Zaten seçim beyannamelerine baktığınızda o partiler yaptıkları ile ilgili hiçbir şey yazamazlar. Bunların hepsi bir dönem iktidar olmuş partilerdir. Ama biz şunu yaptık diye yazamazlar. Sayın Kılıçdaroğlu'ndan duyuyor musunuz. "Ben SSK Genel Müdürü idim ve memlekete şu hizmeti getirdim." Sadece mazeret."

Kılıçdaroğlu iktidar olmayacağını söylüyor ama iktidar olduğunda yapacaklarını açıklıyor

"Şimdi hedeflerine bakın bir partinin hedefi nedir? Barajı geçmek. Ya bir destek atın da barajı geçelim. Baraj ne? Yüzde 10. Yahu yüzde 10 ile iktidar olunur mu? Ana muhalefet partisine bakıyorsunuz. Yüzde 35 diyor benim hedefim. 3-4 tane partinin Meclis'te olacağı bir aritmetikte yüzde 35 ile hiçbir parti tek başına iktidar olamaz ki... Yüzde 35 hedefliyorum diyor. Ondan sonra projeler açıklıyor. Resmen iktidar olmayacağını söylüyorsun. Ama iktidar olduğunda yapacaklarını açıklıyorsun. Bu söylediklerinin hiçbir kıymeti yok ki."

KANALAHABER.COM / ÖZEL İÇERİK

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler