YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aziz Kocaoğlu CHP'ye rest çekti!
Aziz Kocaoğlu CHP'ye rest çekti!
14 Şubat 2014 15:50
CHP'nin İzmir'de mevcut belediye başkanlarından 15'ini aday göstermemesi üzerine başlayan tartışmalarda listelerin yeniden gözden geçirilmesi gündeme geldi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, Ankara'ya çağrılırken, listede değişim istemediği ve adaylıktan çekilme mesajı verdiği ifade edildi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Kocaoğlu dün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Genel Başkan Yardımcıları Gökhan Günaydın ve Adnan Keskin ile sürpriz bir buluşma gerçekleştirdi. Bazı adaylarda değişiklik yapılmak istenmesi üzerine Kocaoğlu'nun adaylıktan çekilme resti çektiği öğrenildi.

Vekiller de bölündü

CHP'nin haftasonu yapılan PM toplantısında İzmir'de 15 adayın değiştirilmesi kararı çıkması İzmir'i karıştırdı. PM toplantısı devam ederken Kılıçdaroğlu ve Kocaoğlu görüşmüş ve Kocaoğlu "İstifa ederim" resti çekince 15 isim değişmişti.

Mevcut belediye başkanları ile partililerin istifa etmesi ve bazı adayların DSP'ye gitmesi parti yönetiminde endişeye neden oldu. Milletvekilleri de ikiye bölünürken partide "yenilikçi" olarak adlandırılan isimler Kocaoğlu'nu "ulusalcı" olarak adlandırılan isimler de eski adayların arkasında durdu.

CHP’nin en güçlü olduğu yerlerden İzmir’de yaşanan tartışmalar sonlanmayınca CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’nu Ankara’ya çağırdı.

Görüşmede Kılıçdaroğlu, İzmir’de yaşanan durumla ilgili Kocaoğlu’nun görüşlerini aldı. Görüşmede İzmir listesinin yeniden değerlendirildiği belirtilirken Kocaoğlu’nun listede herhangi bir değişiklik istemediği ve Konak, Karşıyaka, Buca gibi metropol ilçelerde değişiklik halinde adaylıktan çekileceği mesajı verdiği öğrenildi.

Görüşmeden sonra Kocaoğlu’nun "herhangi bir problem yok. PM'den geçen adaylarla devam edileceği izlenimi aldım" değerlendirmesi yaptığı kaydedilirken, Kılıçdaroğlu’nun da isim değişikliklerine sıcak bakmadığı bildirildi. Kocaoğlu daha sonra genel başkan yardımcıları Keskin ve Günaydın ile de bir görüşme yaptığı ancak yine ikna edilemediği öğrenildi. Kocaoğlu 2009 yerel seçimlerinde kendi istediği adaylar olmaması durumunda Önder Sav'a karşı da istifa resti çekmişti.

Tartışma Konak'ta

İzmir Baro eski Başkanı Sema Pektaş'ın Hakan Tartan yerine Konak adayı yapılmasına partide bir kesim "KCK'nın avukatı" sözleriyle karşı çıkıyor. Ancak Pektaş'ın İzmirliler tarafından sevilen bir isim olması nedeniyle bazı vekiller ve Kocaoğlu arkasında duruyor. 

İzmir'de büyük değişim

İzmir'de CHP'li mevcut başkanlardan 15'i aday gösterilmemişti. CHP yönetimi Konak, Urla, Torbalı, Menderes, Kiraz, Kınık, Karşıyaka, Karaburun, Aliağa, Karabağlar, Bornova, Çeşme, Çiğli, Dikili ve Buca'da başkanları aday göstermedi.

İzmir'de belirlenen adaylar şöyle:

Aliağa- Barış Eroğlu
Balçova- Mehmet Ali Çalkaya,
Bayındır - Ufuk Sesli, 
Bayraklı-Hasan Karabağ,
Bornova - Olgun Atilla
Buca - Levent Priştina
Çeşme - Muhittin Dalgıç
Çiğli - Hasan Arslan
Dikili - Mustafa Tosun
Gaziemir - Halil İbrahim Şenol
Karabağlar - Muhittin Selvitopu
Karaburun - Ahmet Çakır
Karşıyaka - Hüseyin Mutlu Akpınar
Kınık - Mehmet Çetinkaya
Kiraz - Ercan Ekici
Konak - Sema Pektaş
Menderes - Ahmet Pala
Narlıdere - Abdül Batur
Urla - Sibel Uyar

Dikili'nin görevden el çektirilen mevcut başkanı Osman Özgüven'in de aday yapılmak istendiği ancak hakkındaki mahkeme akrarı nedeniyle koltuğua oturamayacak olması nedeniyle aday yapılmadığı ifade edildi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler