YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aysel Tuğluk'tan ezber bozan çıkış
Aysel Tuğluk'tan ezber bozan çıkış
11 Ocak 2013 14:28
Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, "Kürt meselesini çözmüş, güçlü bir Türkiye istemiyorlar" dedi.

 

Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk, Paris'te 3 PKK'lı kadının öldürülmesi olayıyla ilgili, "Bazı güç odakları Türkiye'nin Kürt meselesini çözmüş güçlü bir Türkiye olmasını istemiyor da olabilir." dedi. Özellikle İmralı görüşmelerinin başladığı süreçte böyle bir cinayetin yapılmış olduğuna dikkat çeken Aysel Tuğluk, "Kürt ve Türk kardeşliğini istemeyen güçler olduğu açıktır. Biz Kürtler ve Türkler ne zaman konuşmaya başlasak, provokasyonlar devreye giriyor ve bu sürecin ilerlemesini engellemeye çalışıyorlar." dedi.
 
Tuğluk, Paris'e hareket etmeden önce Atatürk Havalimanı VIP Salonu önünde basın mensuplarının sorularını cevapladı.
 
Terör örgütü PKK üyesi 3 kadının öldürülmesinden üzüntü verici ve manidar bulduğunu ifade eden Tuğluk, 3 kadının da Kürt siyaseti için önemli simalar olduğunu vurguladı.
 
Tuğluk, "Bu olayın açığa çıkartılması gerekiyor. Fransız hükümetine çok büyük görev düşüyor. Sadece katilleri açığa çıkartmayacaklar, aynı zamanda Kürt meselesinin çözümsüzlüğünden yana olan kimlerdir bunlar da açığa çıkacak. Ben doğrudan bağlantılı olduğunu düşünüyorum. Özellikle İmralı görüşmelerinin başladığı  bu süreçte böyle bir cinayetin  işlenmiş olması Kürt ve Türk kardeşliğini istemeyenlerin işidir. Bunlar hangi güçlerse, istemeyenler olduğu açıktır. Biz Kürtler ve Türkler ne zaman konuşmaya başlasak bu Türk provokasyonlar devreye giriyor ve bu sürecin ilerlemesini engellemeye çalışıyorlar. Fransız hükümeti kadar Türk hükümetinin de bu olayın üzerinde durması gerektiğini düşünüyordum. Keşke Türk hükümeti de bununla ilgili bir soruşturma komisyonu açsa." diye konuştu.
 
"Güçlü bir Türkiye istemiyor olabilirler"
 
"Bazı güç odakları Türkiye'nin Kürt meselesini çözmüş güçlü bir Türkiye olmasını istemiyor da olabilir." diyen Tuğluk, cinayetin bunlarla da bağlantılı olabileceğine işaret etti.
 
Cinayetin aydınlatılmasının Kürt sorunun çözümüne katkı sunacağını kaydeden Tuğluk, "Çok üzgünüz. Çözüm umutlarının arttığı bir süreç böyle bir olayı yaşamak hepimiz açısından üzüntü verici. Bütün bunlara rağmen barış ve çözüm arayışımızı daha güçlü yürütmeliyiz. Bu tür provokasyonlara gelinmemeli. Her zaman bu tür süreçlerde bu tür olaylar yaşanabilir. Daha kararlı, daha iradeli çözüm endeksli bir süreci ilerletmek gerekiyor. Bu sorunu çözmedikçe pek çok güç bu işin içerisine girecek. Biz çözmek istesek bile, Türkler ve Kürtler barışmak istesek bile bazı güçler bunu engellemeye çalışacaklar. Umut ediyorum ki bu katliam açığa çıkar." ifadesini kullandı.
 
Olayın sıradan bir cinayet olmadığını söyleyen Tuğluk, "Arkasındaki  güçler çok derin güçler Türkiye'deki gladionun bu işin içinde olabileceği ihtimalini üzerinde  duruyoruz. Aynı zamanda bu gladionun uluslararası güçlerle işbirliği sonucu mu oldu bu da bir soru işareti tabi." iddiasında bulundu.
 
Cinayetlerin örgüt içi hesaplaşma olabilme ihtimalinini belirtilmesi üzerine Tuğluk, bunun PKK içi bir infaz olabileceğine yönelik çıkarımları doğru bulmadıklarını söyledi. Öldürülen kişileri tanıdığını ifade eden Tuğluk, "PKK böyle bir cinayeti işleyebilecek bir örgüt değil diye düşüyorum. Zaten bunu reddettiler. Bunun bilinçli manüpilatif bir haber olduğunu ifade ettiler PKK yetkilileri. Bütün bunları ortadan kaldırmanın yolu cinayetin aydınlatılması. Bunun PKK'nın yapmadığına biz kesin olarak inanıyoruz." yorumunu yaptı.
 
 
 
CHA
 
geberin
 // ahmet çevik
hepiniz birgün gebereceksiniz çünkü bunu hakediyonuz biz kürt sorunu yok hepimiz kardeşiz desek sizler bundan bişey çıkarıp hala şımarıyosunuz....
11 Ocak 2013 19:45
17:16
 // Kenan Akkuş
DERİN DEVLET VE DERİN PKK
Bu barış girişimini, sabote etmek için, derin güçler, elbette boş durmayacak, hatta aşırı odaklar bile, bilerek yada bilmeyerek bu atmosfere zarar verecektir. Bahane yaratmak bunların işi. Meclis ve Hükümet ve dahi Bdp, bu sabotajlara ve tahriklere aldırmadan, huzur ve barış projesine, tam gaz devam etmelidir. Yeter artık, 2013 olmuş, hala etnik meselelerle uğraşıyoruz. Edi bese, bu vatanı hepimiz seviyoruz ve özgürlük herkesin hakkı. Bu vatan toprağı hepimize aynı gülü, aynı meyveyi, aynı buğdayı veriyor, ama kimi güller al, kimisi ak, kimimisi mor; neticede hepsi gül....
11 Ocak 2013 17:16
Teşbihte hata olmasın
 // Düşünür
Amiyane tabirle maymun gözünü açtı denilir.Denilir denilmesine ama, onca olumsuz örneklere rağmen, etrafımızı saran,yok olup giden, onca devletciklere rağmen,bizdeki malum zihniyetin kimlerin nasıl oyunlarına gelindigini görmeden hamaset üreterek sorun yaratmaya devam etmelerini neyle izah edebiliriz?Herkesin şunu iyi bilmesi lazımki sen şusun busun falan aldatmacaları ile böl parçala yönete devam edilmek isteniyor ama lütfen maymun gözünü açsın artık!!!
...
11 Ocak 2013 15:10
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler