YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aynı geminin içindeyiz
Aynı geminin içindeyiz
Aynı geminin içindeyiz
26 Nisan 2008 / 08:04 Güncelleme: 00 0000 / 00:00


Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç, mahkemeyi etkilemeye çalışan her kesime “farkındayız” mesajı verdi ve hem siyasileri, hem yargı mensuplarını uyardı. Yeni bir Anayasa'nın gerekliliğini vurgulayan Kılıç, hukuk dışı yollardan güç kazanmak isteyen kesimleri de sert bir şekilde uyardı.


Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, mahkemenin 46. kuruluş yıldönümü töreninde yaptığı konuşma bir hukuk manifestosuna dönüştü. Cumhurbaşkanı ve Başbakan başta olmak üzere yüksek yargı organları başkan ve üyeleri ile bakan ve çok sayıda milletvekilinin katıldığı törene, Başsavcı Abdurrahman Yalçınkaya ile muhalefet partilerinin katılmaması dikkat çekti.


HAKİM KENDİNE MİSYON YÜKLEMEZ


Anayasa'daki kuvvetler ayrılığına dikkat çekerek, “Güçler kaynağını Anayasa'dan olmadığı bir yetkiyi üstünlük kurmak için kullandığı sürece bu çatışma devam edecektir” diyen Kılıç, hukukun üstünlüğünün yargıcın üstünlüğü anlamına gelmeyeceğini ifade etti. Yargıçların bir dereceye kadar değil, mutlak anlamda tarafsız olması gerektiğini vurgulayan Kılıç, “Tarafsızlığın olmadığı yerde adalet de olamaz. Yargıç kendisini anayasa ve yasalarla verilmiş görevler dışında misyon üstlenemez. Millet adına kullanılan yargı yetkisinin adalet duygularını tatmin edebilmesi için kararların irdelenmesi, eleştirilmesi ve tartışılması gerekir. Kurumsal özeleştiri, yapılan görevin ve sorumluluğun doğal sonucu olup anayasal organlar bu özeleştiri yapabilme cesaretini gösterebilmelidir.”


'MUTLAK İKTİDAR YOZLAŞTIRIR'


Herkesin aynı şekilde düşünmeye ve inanmaya zorlandığı bir ülkede çoğulcu demokrasiden bahsetmenin mümkün olmadığını söyleyen Kılıç, “tek doğru” anlayışı etrafında toplumu şekillendirmek isteyen bir siyasi yapının, bir adım ötede siyasi vesayetçiliğin tuzağına düşeceğini vurguladı.


AYNI GEMİNİN İÇİNDEYİZ


“Siyasi kutuplaşmaların bu ülkeye ağır bedeller ödettiği hepimizin malumudur” diyen Kılıç, “Gün, farklılıklarımızı zenginlik kabul edip, bir arada refah ve özgürlük içinde yaşamak için elimizden geleni yapma günüdür. Gün, demokratik, laik ve sosyal hukuk devleti olarak, çağdaş uygarlık düzeyine ulaşmak için bir adım daha atma günüdür” diye konuştu.


DEMOKRASİ VE LAİKLİK VURGUSU


Kılıç, “Farklı inanç ve dinlerin ya da inançsızlıkların bir arada yaşamasının temel güvencesi olan laiklik, bir büyük 'barış projesi' olarak Türk toplumunun koruması ve güvencesi altındadır” diye konuştu.


Yeni anayasa gerekli mesajı


Kılıç, 12 Eylül dönemini kastederek, olağanüstü dönemdeki “aşırı” hükümlerin, normalleşmeyle değiştirilmesine ihtiyaç duyulduğunu, özgürlükçü bir anayasa gerektiğini söyledi. Kılıç, toplumsal dönüşümün ancak özgürlüklerle ileri bir düzeye taşınabileceğini, iç barışın toplumun yalnızca demokratik kültüre sahip olmasıyla değil, siyasetin ve bürokrasinin demokratik bir kültürü içselleştirmesiyle sağlanabileceğini söyledi.


Ergenekon'a dikkat çekti


Üstü kapalı olarak Ergenekon ve benzeri oluşumklara dikkat çeken Haşim Kılıç'ın “Hukuk dışı yollardan güç alarak, rejimi ya da ülkeyi kurtarma girişimlerinin ülkenin batışını hızlandırmaktan başka işe yaramayacağı bilinmelidir” sözleri, darbe tehditlerine ve girişimlerine uyarı olarak değerlendirildi.


Yapılanların farkındayız


Mahkeme üyelerine yönelik kategorik değerlendirmelerin “yargıçların kendilerini koruma içgüdülerini harekete geçirerek vicdani kanaatlerini saptırmaya yönelik ağır bir saldırı” olduğunu söyleyen Kılıç, üyelerin hedef gösterildiğini de ifade ederken, “Yaşanmış elim olaylardan ders çıkarmayanları sorumluluktan kurtaramayacaktır. Yapılanları izliyor ve farkındayız” dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler