YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayna: "Türk-Kürt tutsaklar serbest bırakılmalı"
Ayna: "Türk-Kürt tutsaklar serbest bırakılmalı"
03 Mart 2013 16:52
BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, müzakerelerin gelişmesi için askeri operasyonların bir an önce durdurulması gerektiğini belirterek, “BDP’li, KCK’lı, PKK’lı ayrımı yapmadan Türk-Kürt tutsaklar, hemen serbest bırakılmalıdır” dedi.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Bingöl’e gelen Ayna, BDP tarafından Yenimahalle Meydanı’nda düzenlenen etkinlikte kadınlara seslendi.

Fransa’da öldürülen Sakine Cansız, Fidan Doğan ve Leyla Şaylemez’in de anıldığı etkinlikte bir konuşma yapan Ayna, “Her gün çıkıp televizyonlarda ‘PKK ateşkes yapacak mı?’ tartışması yürütüyorlar. 10 bin insan, genç, yaşlı, çocuk, kadın, erkek cezaevinde tutsak. Biz de yüzyıllardır verdiğimiz eşitlik mücadelesini sonunda bugün başkana diyoruz ki, arkandayız. Sen orada bizim eşitliğimizin, bizim özgürlüğümüzün mücadelesini veriyorsun, biz de burada eşitlik ve özgürlük diye haykırıyoruz. Sayın Başbakan’a söyleyeceğimiz bir tek şey var. Müzakerelerin gelişmesi için askeri operasyonlar bir an önce durdurulmalı. BDP’li, KCK’lı, PKK’lı ayrımı yapmadan Türk-Kürt tutsaklar, hemen serbest bırakılmalı. Ancak böyle bir adım olursa biliriz ki çözme niyeti var. Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni ateşkese çağırıyoruz. Çözüm için, barış için, diyalog için derhal askeri operasyonları durdurmaya çağırıyoruz” diye konuştu.


İHA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler