YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
AYM Başkanı Haşim Kılıç: AK Parti kapatılmamıştır
AYM Başkanı Haşim Kılıç: AK Parti kapatılmamıştır
AYM Başkanı Haşim Kılıç: AK Parti kapatılmamıştır
30 Aralık 2008 / 20:34 Güncelleme: 30 Aralık 2008 / 00:00

Başbakan Tayyip Erdoğan: Velev ki bir siyasi simge olarak taktığını düşünün… Bir siyasi simge olarak takmayı da suç kabul edebilir misiniz? Simgelere bir yasak getirebilir misiniz? Sembollere bir yasak getirebilir misiniz?


Başbakan Erdoğan'ın bu açıklamaları iyisiyle kötüsüyle geride bırakacağımız 2008 yılına damgasını vurdu. Bundan sonraki takvim süreci nasıl işleyecekti? AK Parti kapatılacak mıydı?


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, siyasi literatüre geçen bu açıklamasının ardından, İspanya dönüşü, başörtüsü sorununu çözmek üzere Milliyetçi Hareket Partisi’ne çağrı yaptı.


AK Parti ile MHP’nin girişimine ana muhalefetin gösterdiği tepki sertti ve kamuoyunu da şaşırtmadı.


CHP’nin bu tepkisinin ardından Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, başörtüsü ile ilgili girişimin laikliğe yönelik saldırı olduğunu ima eden yazılı bir açıklamayla, AK Parti ve MHP’ye adeta gözdağı veriyordu… Bununla da yetinmeyen Yalçınkaya, iki parti hakkında kapatma davalarının yolunu açmak üzere, 19 Ocak’ta AK Parti ve MHP ile ilgili inceleme başlattı.

Üniversitelerde başörtüsüne serbestlik tanıyan Anayasa değişikliği ise 9 Şubat’ta Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden 411 kabul oyuyla geçti. 
Başörtüsü yasağının kaldırılmasına şiddetle karşı çıkan Cumhuriyet Halk Partisi, Demokratik Sol Parti’nin de desteğini alarak, başörtüsü düzenlemesinin iptali istemiyle, 27 Şubat’ta Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.


Ve Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı Abdurrahman Yalçınkaya, 19 Ocak’ta başlattığı incelemeleri 14 Mart’ta sonuçlandırdı… Yalçınkaya, laikliğe aykırı eylemlerin odağı olduğu iddiasıyla, AK Parti’nin kapatılması ve aralarında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın da bulunduğu 71 kişinin siyasetten yasaklanması istemiyle, Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Başsavcının girişimi, yalnız Türkiye’de değil, uluslararası toplumda da “yargı darbesi” olarak adlandırılacaktı.
Mahkeme, 5 Haziran’da başörtüsü kararını açıkladı. Üniversitelerde başörtüsüne serbestlik tanıyan düzenleme, 2’ye karşı 9 oyla reddedilmişti.

Anayasa Mahkemesi, kendi tarihinde benzeri görülmemiş bir uygulamaya imza atarak, başörtüsü kararıyla, bir anayasal düzenlemeyi ilk kez içeriği nedeniyle iptal ediyordu. Nitekim yüksek mahkemenin 22 Ekim’de açıkladığı gerekçeli kararında da, “anayasa değişiklikleri, cumhuriyetin temel niteliklerine aykırıysa, esasa girilebilir” deniliyordu…

Mahkeme, kendisini meclis iradesinin de üzerinde gören bu tavrıyla, kuvvetler ayrılığı ilkesine aykırılık ve yetki aşımı eleştirilerine hedef oldu… Anayasa Mahkemesi’nin, başörtüsü düzenlemesinden yana oy kullanan 2 ismi başkan Haşim Kılıç ve üye Sacit Adalı da, karşı oy gerekçelerinde, mahkemenin yetkisini aştığı yönünde görüş bildirdi.


Öte yandan, Anayasa Mahkemesi’nin önünde bekleyen diğer acil dosya ile ilgili süreç de hızla işliyordu.

Savunma ile iddiaların dinlenmesi ve raporun tamamlanmasının ardından, Anayasa mahkemesi 28 Temmuz günü AK Parti’ye yönelik kapatma davasını görüşmeye başladı. 
İki günlük yoğun bir mesainin ardından, Mahkeme başkanı Haşim Kılıç kameraların karşısındaydı.Yüksek mahkemenin 6 üyesi AK Parti’nin kapatılması, 1 üyesi kapatılmaması, 4 üyesi ise hazine yardımının kesilmesi yönünde oy kullandı. Kapatma kararı 7 üyenin oyu ile alınabildiği için, AK Parti kapatılmaktan, 71 kişi de siyasi yasaklı olmaktan kurtulmuştu. Ne var ki, mahkeme Haşim Kılıç, başta AK Parti olmak üzere tüm siyasi partilere önemli bir hatalarını hatırlatıyordu…Anayasa Mahkemesi’nin önünde, halen bir parti kapatma davası daha bulunuyor. Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 16 Kasım 2007’de açtığı davada, DTP’nin eylemleri ile üyelerinin beyanlarının, devletin ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğüne aykırılık oluşturduğu iddia ediliyor. Hem partinin kapatılması, hem de bazı milletvekillerinin dokunulmazlıklarının kaldırılması ve vekilliklerinin düşmesi talep ediliyor.


İz bırakanlar:Terörle mücadelede yeni dönem


İz bırakanlar: Beyaz Saray'a SİYAH başkan


 SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler