YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aylin Nazlıaka'dan Erdoğan'a dans yanıtı
CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, kadına karşı şiddet protestosunda dans etmesi üzerine eleştiri oklarının hedefi haline geldi. Nazlıaka, hakkında yapılan eleştirilere cevap verdi.
Aylin Nazlıaka'dan Erdoğan'a dans yanıtı
16 Şubat 2015 / 19:06 Güncelleme: 16 Şubat 2015 / 19:09

CHP Ankara Milletvekili Aylin Nazlıaka, geçen cumartesi günü dans ettiği kadına yönelik şiddete karşı düzenlenen etkinliğin Özgecan Aslan için olmadığını belirterek, "Katledilmiş kadın kardeşimizin arkasından dans etmek için herhalde deli olmak gerekir" dedi.

Nazlıaka, Meclis'te düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, kendisinin Mersin'de öldürülen Özgecan Aslan için dans ettiğini söylediğini anımsattı.

Erdoğan'ın kadına yönelik şiddetin artmasının baş müsebbibi olduğunu öne süren Nazlıaka, "Bir kadın cinayeti sonrasında bile yine bir kadına saldırarak siyaset yapıyor" diye konuştu.

Dünyanın her yerinde kadınların 14 Şubat'ta, "one billion rising" eylemiyle kadına yönelik şiddeti, tecavüzleri, ensesti, sünneti ve seks köleliğini protesto etmek için bir araya geldiğini ve aynı dansı yaptığını anlatan Nazlıaka, "14 Şubat Cumartesi günü etkinlik Özgecan için düzenlenmedi, dans edilmesinin nedeni Özgecan'a ilişkin anma değildi" dedi. Nazlıaka, AK Parti'li TBMM Başkanvekili Ayşe Nur Bahçekapılı ve kadın milletvekillerinin de 2013 yılının 14 Şubat günü Meclis'te aynı etkinlik kapsamında dans ettiğini vurguladı.

Dansa odaklanmanın, konuyu çarpıtmak ve tartışmayı özünden uzaklaştırmak için seçilen yol olduğunu ifade eden Nazlıaka, dün Özgecan Aslan'ın ailesini Mersin'de ziyaret ederek, taziyesini ilettiğini ve Fatiha suresini okuduğunu söyledi.

Nazlıaka, sosyal medya üzerinden "Özgecan için 1 milyar insan dans etti" şeklinde paylaşımda bulunup bulunmadığı sorusuna, "Bu bir saptırmadır. Sosyal medyada 'kadına yönelik şiddete dair dans etmektedir' dedik. O etkinlikte yaptığım konuşmada Özgecan'a atıfta bulunduğum için Özgecan diye etiket açtım. Eylem Özgecan için düzenlenmiş bir eylem değildir. Katledilmiş kadın kardeşimizin arkasından dans etmek için herhalde deli olmak gerekir" cevabını verdi.

Aylin Nazlıaka başka bir soru üzerine konuyu ilk önce Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'ın çarpıttığını ve siyasi malzemeye dönüştürdüğünü söyledi.

 

AA

hiç bir şey anlamadım
 // erdoğan
bu açıklamadan bir şey anlayan varsa beri gelsin kaş yapayım derken göz çıkarmış...
16 Şubat 2015 Pazartesi 23:21
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler