YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Ayışığı araştırılsın' önergesi Meclis'te
Ayışığı araştırılsın' önergesi Meclis'te
Ayışığı araştırılsın' önergesi Meclis'te
17 Temmuz 2008 / 07:38 Güncelleme: 17 Temmuz 2008 / 00:00


Türkiye, tarihî bir süreç yaşıyor. Ergenekon terör örgütüyle ilgili iddianame mahkemeye sunulurken, Meclis darbe günlüklerini araştırmaya hazırlanıyor.


ÖDP Genel Başkanı Ufuk Uras, eski Deniz Kuvvetleri Komutanı Özden Örnek'in günlüklerinde yer alan 'Ayışığı' ve 'Sarıkız' isimli darbe girişimlerini dün Parlamento'ya taşıdı. İddiaların araştırılması için araştırma önergesi veren Uras, Türkiye'nin, son 50 yılını askerî darbe ve muhtıralarla geçirdiğini hatırlattı. DTP'li vekillerin de imzasını taşıyan önergeyi verdikten sonra Meclis'te basın toplantısı düzenleyen Ufuk Uras, "Yakın tarihimiz 'kahraman' olarak ortalıkta dolaşan yargılanmamış darbecilerle, binlerce kanunsuz operasyonun sorumlusu siyasetçi ve devlet memurlarıyla dolu. Karanlık ilişkiler açığa çıkarılmalı." dedi. Darbelerin yasal dayanağı olarak değerlendirilen geçici 15. madde- nin kaldırılmasını, özgürlükçü ve demokratik bir anayasa hazırlanmasını isteyen ÖDP lideri, militarizm ve askerî vesayetin aşılabilmesi için ba- zı adımlar atılması gerektiğini vurguladı: "Hukuk ve yargı sivrisineklerle uğraşırken, Meclis'in bataklığı kurutması gerekir."


Ayışığı ve Sarıkız adlı darbe girişimi iddialarının 5 Nisan 2007'de Meclis İnsan Hakları Komisyonu'nda gündeme geldiğini hatırlatan Ufuk Uras, çoğu milletvekilinin konunun araştırılmasına karşı çıktığını söyledi.


Demokrasi karşıtı müdahalelerin tarihiyle köklü bir hesaplaşma yaşanabilmesi, militarizm ve askerî vesayetin aşılabilmesi için bazı adımların atılması gerektiğini ifade eden Uras, şöyle devam etti: "Darbeler tarihiyle hesaplaşmak isteyen bir Meclis'te, Anayasa'nın geçici 15. maddesi kaldırılmalı ve 12 Eylül darbecilerinin yargılanması sağlanmalıdır. 12 Eylül Anayasası yerine özgürlükçü, demokratik ve sosyal bir anayasa hazırlanmalıdır. Türkiye, hiçbir demokratik rejimde var olmayan çok başlı bir yargı sistemi ile karşı karşıyadır. Askerî ve sivil yargı ikiliği ortadan kaldırılmalı, disiplin suçları dışında asker kişiler de yerel ve tabii mahkemelerde yargılanabilmelidir. Darbelerin yasal dayanağı olarak değerlendirilen orduya, iç güvenlikle ilgili herhangi bir görev verilmesi imkânı yasal ve idari düzenlemelerle önlenmelidir. Bu amaçla İç Hizmetler Yönetmeliği'nin ilgili maddesi değiştirilmelidir."


Meclis'in iradesini savunmak için Ankara'ya geldiğini ifade eden Uras, "Eğer kendisine yönelik bir kasıt varsa Meclis buna sessiz kalamaz, kalmamalıdır." dedi. Hukuk ve yargı sivrisineklerle uğraşırken, Meclis'in bataklığı kurutması gerektiğini söyledi. Uras, Ergenekon davasını alaycı bir üslupla eleştiren CHP lideri Deniz Baykal'a da isim vermeden göndermede bulundu: "Böyle önemli bir dava, komedyen tavrıyla savunarak ele alınamaz." Halkın iradesini gasp etmeye çalışanlara karşı şapkasını alıp gitmeyeceğini ifade eden ÖDP lideri, "Başkalarına şapka çıkartacak iradenin bu Meclis'te mutlaka çıkacağını düşünüyorum. Ama bizim halkımıza verdiğimiz bir söz var. Halkın iradesine saygı duymayanlara karşı bu saygınlığı koruyacağımıza 549 milletvekili olarak yemin ettik. Ne Ergenekon avukatlığına soyunarak, ne 1982 Anayasası'nı savunarak bu süreçten çıkamayız. Kimse demokrasiye, hukuka karşı odak oluşturanlara el uzatamaz, kol kanat geremez, avukatlığını üstlenemez." şeklinde konuştu.


Genç Siviller, Uras'a destek verilmesini istedi


Ufuk Uras darbe girişimlerinin araştırılması için önerge verirken, Genç Siviller desteklerini açıkladı. TBMM Çankaya Kapısı önünde toplanan gençler, darbe söylentilerinden duydukları rahatsızlığı dile getirdi. Grup temsilcisi, Meclis'e hitaben yazılan açık mektubu okudu, arkadaşları ise 'Elini kaldır, darbeyi indir, Genç Siviller rahatsız' yazılı pankartı açtı. Özellikle, iktidar partisi milletvekillerine seslenen gençler, "Karanlık bulutları dağıtmak için Uras'a destek verin." dedi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler