YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Aygün'ün açıklamaları CHP'yi gerdi
Aygün'ün açıklamaları CHP'yi gerdi
16 Ağustos 2012 07:35
Aygün'ün kendisini kaçıran teröristlerle ilgili 'genç arkadaşlar, 'öpüştük ayrıldık' gibi ifadeler kullanması CHP'de krize yol açtı.

Aygün ile diğer tanıkların anlatımları arasındaki farklılıklar da ciddi şüphe doğurdu.

PKK tarafından kaçırılan CHP Tunceli Milletvekili Hüseyin Aygün'ün serbest bırakıldıktan sonra yaptığı açıklamalar, siyasetin ana gündemi oldu. Siyasi parti genel merkezlerinde, Aygün'ün açıklamaları satır satır analiz edildi.

Aygün'ün, PKK'lılarla ilgili "genç arkadaşlar", "öpüştük ayrıldık", "CHP'den ayrıl dediler, ben de silahların gölgesinde karar verememkarşılığını verdim" şeklindeki sözleri, CHP'nin ulusalcı milletvekilleri arasında da sıkıntı yarattı. Aygün'ün "Bahoz Erdal" ile ilgili bazı ifadeleri de milletvekilleri arasında "olumlama" olarak algılandı.

FEYZİOĞLU BOMBALADI

Kurultayda, Parti Meclisi (PM) üyesi seçilen ve ulusalcı kimliği ile bilinen Ankara Barosu Başkanı Metin Feyzioğlu, Facebook’taki sayfasına geç saatlerde yazılı açıklama koydu. Feyzioğlu'nun, isim vermeden yaptığı açıklama, Aygün'e yönelik olarak algılandı. Feyzioğlu, "son gelişmeler ışığında zorunlu açıklama" başlıklı açıklamasında, "Yasama, yürütme veya yargıdan birini temsil eden hiç kimse, şiddetin en acımasızına, baskının en koyusuna başvurmayı olağan yöntem haline getirmiş bölücü terör örgütünü 'hak savaşçısı kardeşlerimiz'den oluşan, iyi niyetli bir örgüt olarak tanıtamaz.

Terör örgütünün çeşitli yöntemlerle kandırdığı kişilerin topluma kazandırılması için uğraş vermek, onların insan haklarını korumak ayrı, terör örgütüne sempatiyle yaklaşmak ayrı şeylerdir" dedi. Bu arada CHP Genel Merkezi ve partinin Meclis grubunda, "Aygün'ün kamuoyunda yanlış algılanabilecek bazı açıklamalarının yazılı açıklama ile düzeltilmesi" yöntemi tartışıldı.

Tunceli'deki CHP heyetine bu konudaki sıkıntı aktarıldı.Heyetin, Kılıçdaroğlu ile yüz yüze görüşmesi sonrası "gerekirse" açıklama yapmasına karar verildi. Tunceli'de temaslarda bulunan CHP heyeti dün akşam Ankara'ya dönerken, Aygün, Tunceli'de kaldı. Aygün, olayla ilgili açılan soruşturma kapsamında bugün ifade verdikten sonra Ankara'ya gideceğini açıkladı.

‘GENEL BAŞKAN SÖYLEDİ’

Aygün'ün "Kürt sorununa ilişkin CHP'nin ayrıntılı program hazırladığı ve önümüzdeki günlerde açıklayacağı" demeci de merak uyandırdı. CHP heyeti, basın açıklamasının ardından Aygün'e bu bilgiyi sordu. Aygün, "Genel Başkan geçen hafta söyledi" yanıtını verdi. Söz konusu raporun, CHP İstanbul eski Milletvekili, emekli diplomat Şükrü Elekdağ'ın üzerinde çalıştığımetin olduğu belirtildi.

ULU DİVAN POLEMİĞİ

Hüseyin Aygün, kaçırılmasıyla ilgili soru işaretlerine dikkat çeken AK Parti'li Şamil Tayyar'a "Ne diyeyim ağzımı mı bozayım, o adama cevap verilmez ki. Ben onu ulu divana havale ediyorum. Ulu divan Alevi geleneğinde kullanılan bir deyimdir, daha çok Pir Sultan kullanırdı" karşılığını verdi. Ulu divanın, haksızlığa uğrayanların kullandığı bir ifade olduğu belirtiliyor. Aygün, bir soru üzerine CHP'den istifa etmeyeceğini dile getirdi. Bu arada Tayyar, Aygün’ün ulu divan cevabını Twitter’den şöyle değerlendirdi: "Öç almaya yönelik açık tehdittir, savcıları göreve çağırıyorum.''

Kafanıza sıkarızmı, dost selamı mı?

Aygün'ün serbest bırakıldıktan sonra kaçırılma anına ilişkin açıklamaları ile yanında bulunanlar tarafından aktarılan ifadeleri arasında çelişkiler olduğu iddia ediliyor. Aygün'ün kaçırılma anı, yanında bulunan muhabir ve danışmanı tarafından kamuoyuna "kafana sıkarız, bizimle geleceksin" şeklinde aktarılmıştı. Ancak Aygün, "Yolumuzu kesen grup beni tanıyordu bana karşı herhangi bir zor kullanılmadı. Kendimi tanıtmam üzerine silah bile doğrultmayacaklarını, beni dost bir arkadaş olarak selamladıklarını söylediler" dedi.

BAŞKA ARAÇLAR MI VARDI?

Aygün'ün "Arkadan gelen başka araçlar çoğalınca herkesin canı tehlikeye girer diye düşündüm ve gönüllü gitmeyi kabul ettim" sözleri, olay anına başka kişilerin tanık olup olmadığı sorusunu tartışmaya açtı.

Yargıyla PKK’yı kıyaslayan Cihaner’e tepki yağdı

CHP Denizli Milletvekili İlhan Cihaner, terör ve suç örgütlerini bitiren özel yetkili mahkemeleri, binlerce şehidin katili PKK ile bir tuttu. Kendisi de eski bir cumhuriyet savcısı olan Cihaner, Twitter'da yaptığı değerlendirmede Aygün'ün bırakılmasını, terör örgütünün yaptığı çok iyi bir iş gibi duyurdu.

Cihaner, "Şiddeti yöntem olarak kullanan bir örgüt, 'Tunceli halkının siyasi iradesine saygı' diyerek kaçırdığı milletvekilini bırakırken ileri demokrasinin ÖYM'leri TBMM'nin 8 milletvekilini, parti başkanlarını, öğrencileri, yurtseverleri zindanlarda tutmaktadır" ifadelerini kullandı.

BDP Eşgenel Başkanı Selahattin Demirtaş da Cihaner'den geri kalmadı. Demirtaş, "Aygün, özel yetkili mahkemeler tarafından alıkonulsaydı ailesi daha da kaygılı olurdu. Şimdi PKK tarafından alıkonulmuş ailelerinin bir kaygısı yok. Çünkü infaz etmiyorlar, serbest bırakıyorlar" ifadelerini kullandı. Cihaner ve Demirtaş'ın şoke eden sözleri, sert tepkilere yol açtı.

KİMSE CİDDİYE ALMIYOR

Eski Bakan Hasan Celal Güzel: Üç kuruşluk tiyatro. Aygün'ün kaçırılışı gerçek gibi duruyor mu? Rezil oldular tüm millet onlara gülüyor. Bu tarz şeyler söyleyip daha çok güldürüyorlar. ÖYM'ler ile PKK'nın ne alakası var. CHP'yi kimse ciddiye almıyor.

ACINACAK BİR HAL

Hukuk ve Hayat Derneği Başkanı Av. Mehmet Kasap: Bu açıklama PKK'nın ekmeğine yağ sürmek demektir. Eski bir hukukçunun illegal bir örgüt ile demokratik bir hukuk devletini veya onun kurumunu kıyaslamaya kalkması anlaşılamaz bir durumdur. Çok acınacak bir hal.

YARGIYA DARBE

Prof. Dr. Nurullah Aydın: Bu yaklaşım tarzı ne demokrasiye ne hukuk devletine ne de yargının bağımsızlığına sığar. Son derece yakışıksız. Tunceli milletvekilinin durumu terör örgütüyle anlaşmalı gözetim altına alınma ve bırakılma şeklinde bir intiba oluşturmuştur. Onca askeri şehit eden terör örgütüyle ÖYM'leri nasıl bir tutarlar.

PKK'YA DESTEK ANLAMINDA

Cumhuriyet eski Başsavcısı Reşat Petek: Savcılık yapmış birisinin PKK ile yargıyı mukayese etmesi son derece talihsizlik. Bu mukayese kabil değil ve bunu bir hukukçunun yapması açıkça terör örgütüne destek anlamındadır.

ÇOK VAHİM BİR DURUM

Ankara Strateji Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Özcan: Çok vahim bir açıklama. Örgüt hiçbir zaman yasaları, kuralları olmayan ve gerektiğinde insanları acımasızca katleden kuralsız bir yapıdır. Devlet ile devletleşmeye çalışan bir yapıyı eşdeğer göstermek bir milletvekili ve hukukçuya yakışacak en son şeydir. Savcılık ve hâkimlik yapmış bir insanın mahkemenin kararı ile terör örgütünün kararını karşılaştırması çok vahim ve acı bir durum.

TALİHSİZ BİR BEYAN TÜRKSAM

Başkanı Prof. Dr. Celalettin Yavuz: Çok talihsiz bir beyandır. Birisi terör örgütü birisi devletin yaptığı veya yapmadığı bir şey. Aygün'ün açıklamasına baktığınız zaman orada da yanlışlar var. Terör örgütüne daha insancıl daha sempati ile yaklaşması adeta örgütün propagandasına alet olduğu görünümü veriyor. İlhan Cihaner'in yaptığı da bundan farklı değil.

ABESLE İŞTİGAL

AK Parti Malatya Milletvekili Cemal Akın: Türkiye Cumhuriyeti'nin 3 temel unsurundan biri olan yargının, bir terörist grupla aynı kefeye konması abesle iştigaldir. Yargı bağımsızdır. Yargıyı baskı altına almak yasalarla engellenmiş bir durumdur. Görülmekte olan davalara sivil baskı yapılmasını istemek çok yanlıştır.

AKLINI KAÇIRMIŞ OLMALI

AK Parti Manisa Milletvekili Selçuk Özdağ: PKK kandan rant devşiriyor. 7 bin askerimizi, polisimizi, sivil vatandaşımızı öldürdü. İç dünyalarının dışarıya yansıması olarak görüyorum. Yargı ile PKK örgütü aynı kefeye konmaz. Koyan aklını kaçırmış ve sağduyulu düşünemiyor demektir.

ZAVALLI BİR YAKLAŞIM

MHP Ankara Milletvekili Özcan Yeniçeri: Türkiye Cumhuriyeti'nin mahkemelerini terör örgütünün bir simetriği gibi düşünüp kıyaslama yapmak için insanın aklından zoru olması gerekir. Zavallı bir yaklaşım. Mahkemelerin kararlarını eleştirebilirsiniz ama onları terör örgütü ile aynı paralelde değerlendiremezsiniz. BDP ile örtüşen bir jargon kullanıyorlar. (Bugün)

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler