YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Avrupalı,ne olduğunu anlamaya çalışıyor"
"Avrupalı,ne olduğunu anlamaya çalışıyor"
"Avrupalı,ne olduğunu anlamaya çalışıyor"
17 Mart 2008 / 08:09 Güncelleme: 17 Mart 2008 / 00:00

Dışişleri Bakanı Ali Babacan, AK Parti'ye açılan kapatma davasından dolayı Avrupa Birliği'nin üyelik müzakerelerini durdurabileceği uyarısında bulundu.
Gelişmeyi, 'anakronizm vakası'na benzeterek, "16. yüzyılı gösteren bir filmde arkadan bir uçağın geçmesi ya da 8. yüzyılı gösteren bir filmde insanların saat takması gibi." ifadesini kullandı. AB'li yetkililerin davaya inanamadıklarını belirten Babacan, partinin kapatılması durumunda müzakerelerin tamamen askıya alınma tehlikesi bulunduğunu kaydetti. Davanın açılmasından sonra Avrupalı pek çok muhatabı ile telefonda konuştuğunu aktaran Dışişleri Bakanı, "Ciddi bir şaşırma söz konusu. Sonrasında kaygı ve üzüntü. Ne olduğunu anlamaya çalışıyorlar, inanamıyorlar." dedi. Muhataplarının olan bitenleri AB şablonuna koydukları zaman hiçbir yere sığdıramadıklarını dile getiren Babacan, "Daha ileri aşamada olacak gelişmeler Türkiye'nin AB sürecini ciddi bir şekilde etkileyecek. Müzakerelerin devamı dahi riske girebilir, tamamen askıya alma bile olabilir." şeklinde konuştu. Babacan, 27 Nisan bildirisi ve Anayasa Mahkemesi'nin 367 kararına işaret ederek, "Halk barajları yıkar geçer. Onun iradesi önünde engel duramaz." diye konuştu.
Kanal 7'de yayınlanan Başkent Kulisi programında konuşan Babacan, terör örgütü PKK ile mücadele konusunda Türkiye'nin kararlılığını tekrarladı. Başbakan Tayyip Erdoğan'ın 5 Kasım'daki ABD ziyaretinden önce PKK'ya karşı askerî operasyona karar verildiğini bildiren Ali Babacan, "ABD'ye 'bizimle var mısın' diye sorduk? Koordineli olursa daha başarılı olacağını söyledik." ifadesini kullandı. Babacan, PKK'nın tasfiyesi yönünde ABD'den bir kuşkuları olmadığını belirtirken, kara operasyonunun bitirilmesi yönündeki Amerikan açıklamalarını da kendi menfaatlerine mesaj verme amaçlı olarak nitelendirdi. Kara harekâtından önce Irak Devlet Başkanı Talabani'ye bilgi verildiğini aktaran Babacan, ciddiye alınmalarından dolayı Bağdat'ın bundan onore olduğunu kaydetti.

Celal Talabani, PKK talebine ayetle cevap vermiş


Irak hükümetinin PKK ile mücadele konusunda kudreti ve yeteneği olmadığını Ankara'ya bildirdiğini dile getiren Ali Babacan, "Bağdat ziyaretimizde Talabani de bunu bir ayetle anlattı. 'Kimseden yapabileceğinin fazlasını istemeyin' diyerek buna güçlerinin yetmeyeceğini aktardılar." şeklinde konuştu. Bakan Babacan, "Durumunuzu anlıyoruz, o zaman biz kendimiz yapıyoruz." diyerek operasyonu gerçekleştirdiklerini ve buna Bağdat'ın itiraz etmediğini söyledi.

"Kuzey Irak'la kanalımız var." diyen Dışişleri Bakanı Babacan, karşılıklı mesajların kısa sürede iletildiğini kaydetti. Bölgesel Kürt yönetiminin Türkiye ile temas kurma niyetinde olduğuna vurgu yapan Babacan, "Kuzey'de bu yönde arayış var." dedi. Kürt yönetiminin herkesten bu yönde baskı gördüğünü ve kendilerine destek veren kimsenin kalmadığını dile getiren Ali Babacan, "ABD var gibiydi, onun da artık olmadığını gördüler." diyerek bu arayışın sebebine işaret etti. Bakan Babacan, K.Irak'ın dünyaya açılan kapısının Türkiye olduğunu yineleyerek, "Onların oksijen kapısıyız." dedi. Babacan, gerektiğinde operasyonların sürebileceğini sözlerine ekledi. AB sürecinin yavaşladığı eleştirilerini reddeden Ali Babacan, Vakıflar Yasası'nın geçmesinin büyük bir gelişme olduğunu vurguladı. Genelkurmay Başkanlığı'nın kesinlikle AB sürecine karşı olmadığını dile getiren Babacan, müzakere heyetlerinde askerî yetkililerin de bulunduğunu aktardı.

İsrail, sivil ayrımı yapmıyor

Babacan, Türkiye'nin K.Irak operasyonunda bir tek sivilin bile zarar görmediğini vurgularken, Gazze'de Filistinlileri katleden İsrail'i eleştirdi. "Terörle mücadele adına İsrail'in yaptığını görüyoruz, çocukları öldürüyorlar. Sivil ayrımı yapmıyor ya da yapamıyorlar." diyen Ali Babacan, Türkiye'nin bölgeye yardımlarının da Tel Aviv'in yaklaşımından dolayı güçlükle ulaşabildiğini kaydetti.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler