20 Haziran 2018 Çarşamba
 • Altın194,212
 • BIST94.437
 • Dolar4,7316
 • Euro5,4729
 • Euro/Dolar0.00
 • Sterlin6,2433
 • İstanbul23 °C
 • Ankara15 °C
 • İzmir22 °C
 • Konya15 °C
 • Adana21 °C
 • Antalya21 °C
 • Diyarbakır20 °C
 • Bursa20 °C
 • Kayseri15 °C
 • Kocaeli18 °C
 • Şanlıurfa24 °C
 • Gaziantep18 °C
 • İçel22 °C
YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa'daki Türkler sandık başında
Avrupa'daki Türkler sandık başında
08 Mayıs 2015 14:21
Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları, 7 Haziran genel seçimleri için Türkiye'nin 13 kentte bulunan başkonsolosluklarının görev alanlarında oylarını kullanıyor.

Almanya'da yaşayan Türk vatandaşları, 7 Haziran genel seçimleri için Türkiye'nin 13 kentte bulunan başkonsolosluklarının görev alanlarında oylarını kullanıyor.

Berlin, Hamburg, Hannover, Frankfurt, Düsseldorf, Münster, Köln, Essen, Stuttgart, Münih, Karlsruhe, Nürnberg ve Mainz başkonsolosluklarına bağlı görev bölgelerinde oy kullanma işlemi TSİ 11.00'de başladı. Almanya'da yaklaşık 1,4 milyon seçmen bulunuyor.

Başkent Berlin'deki vatandaşlar oy kullanmak için Türkiye'nin Berlin Başkonsolosluğu önüne erken saatlerde gelmeye başladı. Başkonsolosluk bahçesine yerleştirilen konteynerlerin önünde bekleyen vatandaşlar uzun sıralar oluşturdu. Sırası gelen vatandaşlar kayıt işlemi yapıldıktan sonra oylarını kullandı.

Başkonsolos Ahmet Başar Şen, gazetecilere yaptığı açıklamada, Berlin Başkonsolosluğu görev bölgesinde yaklaşık 140 bin seçmenin 8-31 Mayıs tarihlerinde yerel saat ile 10.00-19.00 saatleri arasında oy kullanabileceğini söyledi. Şen, vatandaşların cumartesi ve pazar günleri ile tatil günleri de dahil olmak üzere 24 gün sandık başına gidebileceğini belirtti. Başkonsolosluğun bahçesinde kurulan konteynerlerde 8 sandık bulunduğunu kaydeden Şen, bir sandığın da engelli vatandaşlar için ayrıldığını bildirdi. Şen, oy verme işlemini siyasi partilerin görevlilerinin de takip edeceğini belirtti.

Seçmenlerin rahat bir şekilde oy kullanmaları için seçim süresinin 24 güne çıkarıldığını hatırlatan Şen, "Bütün seçmenlere bizim tavsiyemiz bir an önce gelsinler, oylarını kullansınlar. Son güne bırakmasınlar. Son günde aşırı yığılma olursa sandık sayımız sınırlı olduğu için o gün oy kullandırmakta zorlanabiliriz" dedi.

Oyunu ilk kullananlar arasında yer alan Emin Acar, yurt dışında genel seçimler için oy kullanabilmekten dolayı mutluluğunu dile getirdi. Acar, "Türk milletine böyle bir hak verilmesinden dolayı mutluyum. Geldik vatandaşlık görevimizi yerine getirdik" ifadesini kullandı. Acar ayrıca son seçimde uygulanan randevu sisteminin kalkmasından dolayı memnuniyetini ifade etti.

Almanya'da yaşayan Türklerden 67 yaşındaki Müşerref Erdoğan da ilk defa oy kullandığını belirterek, "İlk defa bu yaşımda oy kullandığımdan dolayı çok mutluyum. Şu an küçük bir çocuk gibi sevinçliyim. Benim için değişik bir şey oldu" şeklinde konuştu. Erdoğan, geçmişte havalimanlarında ismi çıkmadığı için zorluk yaşadığını dile getirdi.

Schleswig-Holstein ve Hamburg eyaletlerinde yaşayan yaklaşık 83 bin Türk seçmenin oy kullanacağı Hamburg Başkonsolosluğu da yerel saat ile 10.00'da oy kullanma işlemi başladı.

Siyasi partilerin temsilcileri ve müşahitler gözetiminde vatandaşlar oylarını kurulan üç sandıkta kullanmaya başladı. Konsolosluk binasındaki oy sandıklarından bir tanesi de hafta sonları engelli vatandaşların kolayca oy kullanabileceği başka bir yere yerleştirildi.

Hamburg'da ilk oy kullananlardan biri de Türkiye'nin Hamburg Başkonsolosu Fatih Ak oldu. Geçen yıl Almanya'da cumhurbaşkanlığı seçimi için yedi bölgede oy kullanıldığını, katılımın düşük kaldığını hatırlatan Ak, "Bu defa katılımın yüksek olacağını ümit ediyoruz. Beklentimiz, vatandaşlarımızın haklarına sahip çıkarak ayaklarına kadar gelen bu sandıklarda oylarını kullanmalarıdır. 31 Mayıs akşamı siyasi parti temsilcilerinin denetiminde bu oyları Yüksek Seçim Kurulu'na ulaştıracağız" dedi.

Oyunu kullanan Türklerden Naime Erdem Başaran, yurt dışında ilk kez oy kullandığını söyledi. Başaran, "Yaşadığımız yerde ilk kez sandık başına gitmenin heyecanı bir başka. Oy hakkını kullanmak, geldiğimiz ülkede söz sahibi olabilmenin, varlığımızın göstergesidir. Yurttaş bilincinde olan herkesin sandık başına gitmesini tavsiye ediyorum" diye konuştu.

Görme engelli Neriman Giszas ise oy pusulasını içeride doldururken yakınlarından, sandığa atarken de sandık görevlilerinden destek aldı. Sürekli hastanelerde olduğu için ilk kez oy kullandığını söyleyen Giszas, "Bütün vücudum heyecandan titriyor ve çok güzel bir duygu yaşıyorum. Kim kazanırsa kazanın sonucun hepimize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum" ifadesini kullandı.

Köln Başkonsolosluğu'nda kurulan sandıklara gelen çok sayıda vatandaş da sabahtan itibaren oylarını kullanmaya başladı. Erken saatlerde gelen vatandaşlar konsolosluk önünde uzun kuyruklar oluşturdu.

Konsolosluk bahçesinde kurulan çadırlardaki özel bölümde oylarını kullananlar, vatandaşlık görevlerini yaptıkları için mutlu olduklarını belirtti ve herkesi oy kullanmaya çağırdı. Sandığa gidenlerin çoğu ilk kez oy kullandıkları, sandıkların yurt dışındaki konsolosluklarda kurulmasından dolayı mutlu olduklarını söyledi.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler