YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa ve ABD sözde çatışıyor
Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan, açıklamalarda ve bütün yayın organlarında Avrupa ile çatışmalı olduğu izlenimini vermeye çalışan bir ABD profili oluşturulmaya çalışıldığını ama görünenin ötesinde çok başka planlar olduğunu ifade etti.
Avrupa ve ABD sözde çatışıyor
07 Haziran 2016 / 08:30 Güncelleme: 07 Haziran 2016 / 09:32

Kanal A'da yayınlanan Kanal A Genel Yayın Yönetmeni Alper Tan'ın moderatörlüğünü yaptığı 'Sivil Düşünce' programının daimi konukları gazeteci yazar Celal Kazdağlı ve Tamer Korkmaz, dış politikada yaşananlara ve buna bağlı olarak Türkiye üzerinde gerçekleştirilmeye çalışılan hedeflere dair değerlendirmelerde bulundular.

İşte Alper Tan'ın değerlendirmesinden önemli satırbaşları:

"Dış politika değişsin, diyenler eski Türkiye'yi savunanlardır"

Almanya'nın son günlerdeki hareketlerini kendi başına aldığı başlı başına bir tavır gibi görmüyorum. Bu sanki başka bir tavrın Almanya'ya yüklenen kısmı. ABD ile Almanya'yı birbirinden farklı düşünemiyorum. ABD ve Almanya dış politikada aynı yönde ilerliyor.

Alman derin devleti ABD ve Vatikan'la ilişkili. ABD, Suriye'yle politik olarak karşı karşıya. Ama bir taraftan Türkiye'nin dostu olduğu yönünde laf salatası yapıyorlar. ABD'nin Suriye'de yaptıklarına bakarsak hiç müttefik gibi durmuyor. 

ABD, Türkiye'de terör yapan PKK'yı destekliyor. Suriye'de PKK'nın Suriye kolunu destekliyor. IŞİD'e karşı bunları terörist olarak görmüyorum, müttefikimdir diyor. Onları terör örgütü olarak görmediğini fiilen ilan etti. En son istihbarat, silah, mühimmat verdi en son armalarını da taktı ve beraberiz görüntüsünü v erdi. Bizim stratejik ortağımız Türkiye değil YPG'dir mesajını verdi. Bundan Türkiye rahatsız. Ama ABD'nin tek başına yaptıklarıyla da geri adım atmadı. 

Almanya Avrupa'nın en büyük devleti ekonomik, siyasi ve parasal olarak bakarsak motor gücü oluşturuyor. ABD'nin Suriye politikasına paralel olarak Almanya'nında Suriye'yi sıkıştıran bir tavır aldığını görüyoruz. Eş zamanlı olarak Rusya, bir taraftan geri çekilmiş olarak görünüyor ama bir yandan Suriye'yi vurmaya devam ediyor.

Rusya ile ABD karşı karşıyaymış gibi görünüyor ama birlikte oturup anlaşıyorlar her görüşmelerinden sonra ABD ve Rusya müşterek hareket ediyor. Dolayısıyla Türkiye'yi çevreleme, baskı altına alma ve ikna etme çabasının olduğunu görüyoruz.

Bunlar olurkan iç  siyasete baktığımızda, artık Türkiye'nin dış politikasının değişmesi gerektiği, bu şekilde devam edilemeyeceğine dair yüksek sesli değerlendirmeler başlıyor. Bunu isteyenler aynı zamanda eski Türkiye'yi savunanlardır. Bu istek CHP ve HDP'nin istediği dış politikaya uygun bir istek halini alıyor. 

Avrupa ve ABD sözde çatışıyor

Avrupa ve ABD arasında çatışma var diyenler şuraya getiriyorlar lafı. Amerika'yla Avrupalılar mücadele ediyorlar. Eskiden soğuk savaş döneminde dünya iki kutupluydu. Bir tarafta Varşova Paktı ve öbür tarafta NATO vardı. NATO'nun patronu Amerika, Varşova'nın Paktı Sovyetler'di. Sovyetler'in yıkılmasından sonra tek başına ABD kaldı ama dünyayı tek başına yönetemiyor. 

Şimdi dünyayı bir takım nüfuz alanlarına ayırıp o bölgelere de değişik devletleri patron olarak koymak istiyor. Ortadoğu'da da bu bölgenin lideri olarak Türkiye'yi görüyor. Benim adıma sen bu işleri idare et diye talep ediyor. Rusya ve ABD'de bundan rahatsız ve bunun mücadelesini veriyor. Dolayısıyla bizi destekleyen ABD ile birlikte olmalıyız -ki burayı hiç söylemiyorlar- demeye getiriyorlar.

KANALAHABER.COM/ÖZEL İÇERİK

 

Hiristiyan Batı Ülkelerin
 // Adıyaman'lı Akın
Hepsi düşman....
07 Haziran 2016 14:37
YANİ
 // CEM
Küfür tek millet...
07 Haziran 2016 Salı 12:05
 // Ayhan
Eyyy mülüman ülkeler uyanın. Simdi birlik ve beraberlik olamasak sizleri tek tek parçalarlar. Bu ciyonistler sizi çiğ çiğ yerler bitirirler. Bizler bizlere yeteriz. Yeterki birlik olsun....
07 Haziran 2016 07:24
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler