YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Avrupa soluna, sağa kaydınız eleştirisi
CHP, kendisini eleştiren Avrupa soluna “Sağa kaydınız” eleştirisi yaptı.
Avrupa soluna, sağa kaydınız eleştirisi
17 Ağustos 2009 / 11:57 Güncelleme: 00 0000 / 00:00

CHP Merkez Yürütme Kurulu’nun 6 Ağustos tarıhli raporuna eklenen bir yazıda Avrupa solunun sağa kaydığı ve “CHP’ye saldırı yapıldığı” değerlendirmesinde bulunuldu. “Bugün AB ülkelerinde dolaşıyorsanız, CHP’nin yaptığı modernleşmeye borçlusunuz” denilen “CHP ve AB Solu” başlıklı makalede öne çıkan başlıklar şöyle:

CHP: Asıl Avrupa’daki sol partiler sağa kayıyor

Sosyal demokrat partilerin savunduğu öncelikler değişiyor. Sağ partilerin iş kanununda yaptıkları değişikliklerle işçi çıkarmak kolaylaştı. Sosyal demokratlar da bu yasaları destekliyorlar. Hollanda PvdA lideri Bos, “Sosyal demokrasinin eşitlik ilkesini terk etmeliyiz” dedi.

Batı’nın sol partileri “emperyalist”, “sömürgeci” ve “yayılmacı” anlayışlarından kurtulmuş değiller. Avrupa’da ırkçı, ayrımcı ve yabancı düşmanlığının aktörleri, sağcılar kadar solculardan çıkıyor.

Avrupalı sosyal demokratlar, eski sosyal demokrat köklerine dönenler ve neo liberal sol politikaları savunanlar olarak ikiye bölünmüş durumdalar. CHP’yi her fırsatta eleştirenler, sağ ve neo liberal politikaları savunanlar.
SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler