YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
"Avrupa Müslüman halkı hazmedecek mi?"
Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Cibuti Cumhurbaşkanı İsmail Ömer Guelleh ortak basın toplantısı düzenledi.
"Avrupa Müslüman halkı hazmedecek mi?"
24 Ocak 2015 / 11:58 Güncelleme: 24 Ocak 2015 / 14:57

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir gazetecinin AB süreci ile ilgili sorusuna yanıt verdi ve bu süreci Avrupa'nın İslamofobiye karşı olup olmadığını belirleyecek bir karar olarak değerlendirdi.

"Avrupa'yı test ediyoruz. Müslüman bir devleti Avrupa hazmedecek mi?"

AB süreci devam ediyor. Alırlar almazlar önemli değil. Aslında biz Avrupa'yı test ediyoruz. Halkı Müslüman olan bir devleti Avrupa hazmedecek mi edemeyecek mi? İslamofobiye karşı mısınız değil misiniz?

"Türkiye kapınıza gelip dilenecek bir ülke değildir"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: "Türkiye NATO'da var, Türkiye OECD'de var. Türkiye, diğer birçok oluşumlarda var. Niye Avrupa Birliği'ne almıyorsunuz  Demek ki sorun başka. Bir, Türkiye artık güçlü bir Türkiye'dir. Eğer Türkiye'yi kapınıza gelip de dilenecek bir ülke olarak görüyorsanız, Türkiye kapınıza gelip dilenecek bir ülke değildir. Türkiye ayakları üzerinde duran bir ülkedir." dedi.

"Türkiye'ye veya bize karşı bir saldırı olarak düşünmüyorum"

''(Somali'deki bomba yüklü araç saldırısı) Doğrusu ben bu saldırıyı Türkiye'ye veya bize karşı bir saldırı olarak düşünmüyorum. Düşünmek istemiyorum. Bu olsa olsa belki bugüne kadar Somali'de, Somali yönetimlerine karşı yapılmış olan saldırıların bir türüdür, diye düşünüyorum.''

"Türkiye Somali'ye yardımlar yapacak"

Cibutili öğrencilerin Türkiye'de eğitim alması bizi memnun eder. Burada güzel bir cami ve külliye yapılması bizim sözümüzdür. Bu adımalrı süratla atacağız.Burada butik hastane kuracağız, tam donanımlı ambulans göndereceğiz.

"İslam dünyası üzerinde ciddi oyun oynanıyor"

İslam dünyası üzerinde ciddi oyun oynanıyor. Bu oyunun önemli başlığı İslamofobi. Bu Müslümanlara, İslam'a karşıdır, medeniyetler çatışmasıdır.

Arap Baharı'nın Suriye'ye sıçrayacağını biliyorduk. Esed'i uyardık ama sonuç alamadık. Mısır'da 5 bine yakın siyasi tutuklu var. Halkın yüzde 52 oyu ile seçilen Mursi şu anda cezaevinde.

Darbeciler suç lahiyası hazırladılar. Bunu yapmak darbeciler için zor değil.

"Bombaladıklar yer neresi? Müslümanlar"

Şu anda ülkemizde 1 milyon 700 bin Suriyeli var. Onları ülkemizde barındırıyoruz. Şu ana kadar 5 buçuk milyar dolar harcama yaptık. Dünyadan bize 250 milyon dolar destek geldi. Avrupa'daki Suriyeli sayısı 130 bin.

Bizim kadar da Lübnan'da var. Ürdün'de bir milyona yakın Suriyeli var. Dünya buna bakıyor. Bombaladıklar yer neresi? Müslümanlar.

"Terör Müslümanlar içinden çıkıyorsa o da canidir"

Hangi inançtan olursa olsun terör, katildir, barbardır, canidir. Terör Müslümanlar içinden çıkıyorsa o da canidir.

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler