YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atatürk'ün vasiyeti kayboldu
Atatürk'ün vasiyeti kayboldu
10 Mart 2015 12:35
Atatürk Orman Çiftliği (AOÇ) arazilerine ilişkin Atatürk'ün vasiyetinin ihlal edildiği iddiasıyla açılan davada, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü mahkemeye, Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetnamesi ve bağış senedinin kurumda bulunmadığına yönelik yazı gö

Ankara 26. Asliye Hukuk Mahkemesindeki duruşmaya, davacı odaların  temsilcileri, müdahillik talebinde bulunanlar ve tarafların avukatları katıldı.

Hakim Asuman Ada Şahin, Ankara 3. Sulh Ceza Mahkemesi ve Devlet  Arşivleri Genel Müdürlüğüne yazılan müzekkere yazılarının cevabını okudu.
 
Şahin'in okuduğu müzekkere yazısına göre, Ankara 3. Sulh Ceza  Mahkemesi, Mustafa Kemal Atatürk'ün vasiyetnamesi ve bağış senedinin, 1989'da  Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğüne teslim edilmek üzere eski bakanlardan Oltan  Sungurlu'ya verildiği bilgisini paylaştı.
 
 Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünün müzakere cevabında ise ne  vasiyetnamenin ne de bağış senedinin kurumda bulunmadığı bildirildi.
 
 Hakim Şahin, Maliye Bakanlığı ve Ankara Büyükşehir Belediyesi ile  ilgili açılan davaların idari yargının görev alanı olduğu için davanın  ayrılmasına, müdahillik konularının değerlendirilmesi ve söz davada eksikliklerin  giderilmesi için duruşmayı erteledi.
 
  Eski Bakanlardan Oltan Sungurlu ise AA muhabirine yaptığı açıklamada,  o dönemde Adalet Bakanlığı arşivlerini temizlerken Atatürk'ün el yazısı  vasiyetnamesinin bulunduğunu belirterek şunları ifade etti:
 
 "Senesini hatırlamıyorum ama Adalet Bakanlığı arşivlerini temizlerken  Atatürk'ün el yazısı vasiyetnamesi çıktı. Bizde bunun kaybolmaması için  televizyon huzurunda Başbakanlık Arşivler Genel Müdürlüğüne teslim ettik.  Hatırladığım kadarıyla vasiyetnamede AOÇ ile ilgili bir şey yoktu. İş  Bankasındaki hissesinden İsmet İnönü'nün çocuklarına 500 lira civarı eğitim  parası verilmesine dair vasiyetti."

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler