YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atalay'dan sert tepki
Atalay'dan sert tepki
05 Eylül 2010 21:38
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BDP'nin seçim sandığı üzerine X işareti koymasını, 'Akıl almaz bir şey' olarak nitelendirdi.

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, halk oylamasıyla ilgili yapılan çalışmalarda bir partinin boykot çağrısı yaptığını ifade ederek, ''Dileriz ona da kimse kulak asmaz çünkü sandığa boykot tehlikeli bir şeydir. Sandığa boykot, demokrasiye, millete boykotu getirir. Sandık demek millet demektir, milletin oyu demektir'' dedi.

Ankara'nın Çubuk ilçe belediyesi ve sivil toplum örgütlerince Esenboğa Otel'de düzenlenen iftar yemeğine katılan Bakan Atalay, yemek öncesinde yaptığı konuşma, mitingle ilgili her şeyin çok iyi denetlendiğini belirtti.

''Şuna asla izin vermiyoruz, biri gelip mitingi provoke etsin veya orada yanlış şeyler yapsın, protesto etsin buna izin vermedik'' diyen Atalay, halk oylaması dolayısıyla düzenlenen mitinglerde en küçük bir olumsuz olayın yaşanmadığını ve hiçbir partiden de o manada şikayet gelmediğini bildirdi.

Halk oylaması günü Türkiye'nin her tarafından vatandaşların özgür iradeleriyle sandıklarda oylarını kullanmalarını istediklerini ifade eden Atalay, dileklerinin katılımın yüksek olması olduğunu kaydetti.

Bazı yerlerde siyasi parti yetkinliğiyle bağdaştırılamayan ''boykot'' gibi tercihlerin olduğunu bildiren Atalay, şöyle konuştu:

''Tercih derken oy pusulasında yok o tercih, partilerin kendi tercihleri var. Oy pusulasında iki tercih var: evet veya hayır. Başka yok, partiler de oylanmıyor, milletvekili seçimi de değil ama bir parti boykot çağrısı yapıyor. Dileriz ona da kimse kulak asmaz çünkü sandığa boykot tehlikeli bir şeydir. Sandığa boykot, demokrasiye boykotu getirir peşinden, sandığa boykot millete boykotu getirir. Sandık demek millet demektir, milletin oyu demektir. Onun için bütün siyasi partilerin varlık nedeni de sandıktır. Sandığı kaldırırsanız siyasi parti olmaz. Bu sebeple vatandaşlarımızın kendini inkar eden bir partinin çağrılarına da kulak asacağına inanmıyoruz.''

Oyların kullanılmadan önce anayasa değişikliği paketinin çok iyi bilinmesi gerektiğini ifade eden Atalay, ''Oyumuzu kullanmadan önce burada ne var, bu 26 madde neyi ifade ediyor, bize ve geleceğimize ne getiriyor, Türkiye'ye ne getiriyor bunu bilmek gerekir. Esas önemli olan da ona göre oy kullanmaktır'' dedi.


-''PARTİLERİN ŞARTLANDIRMASINA GÖRE OY KULLANMAYIN''-


Partilerin şartlandırmasıyla oy kullanılmaması gerektiğini çünkü her partinin kendine göre gerekçesiyle burada belli bir tezi ileri sürdüğünü ifade eden Atalay, ''Özellikle muhalefet partisi bir yanlıştan başlayarak yola çıktı. Keşke işbirliği içinde bu kimsenin beğenmediği, sevmediği anayasayı el birliğiyle değiştirseydik ama muhalefet buna yanaşmadı. Dolayısıyla biz elimizden gelen çabayı gösterdik ve bu paketi, milletin önüne sandığa getirdik. Millet ne derse o olacak, milletin kararının başımızın üstünde yeri var'' diye konuştu.


-''ANAYASA İNSAN RUHLU VE İNSAN MERKEZLİ HALE GELECEK''-


Milletin kendine verilen bu hakkı mutlaka kullanmasını istediğini kaydeden Atalay, anayasa değişiklik paketinde her şeyden önce insanın olduğunu, anayasaya insan haklarının daha fazla girdiğini söyledi.

Atalay, daha insan ruhlu ve insan merkezli hale gelecek olan anayasanın insanı daha özgür ve güçlü hale getirdiğini, her haliyle insanı koruyan bir anayasa olacağını kaydetti.

Demokrasinin kesintiye uğratılamayacağını, kimsenin Türkiye'de ihtilale heveslenmemesi gerektiğini, bu yönde heveslenenlerin de zaten yargılanıp cezasını bulduğunu söyleyen Atalay, Türkiye'yi milletin yönettiğini, bir avuç kişinin ihtilal yaparak Türkiye'yi yönetemeyeceğini bildirdi.


-''HARCADIĞIMIZ PARA HAZİNEDEN ALDIĞIMIZ PARA''-


Halk oylamasıyla ilgili ''kara kampanya'' yürütüldüğünü, AK Parti olarak negatif siyaset yapmadıklarını ifade eden Atalay, ''Ana muhalefet lideri, iki gündür meydanlarda 'bu bilbordların parasını nereden buluyorlar' diyor. AK Parti gelirinin de harcamasını sitesinde açıklar. Bu konuda hassasiyetimiz büyüktür. Paramızın yerden geldiği nereye harcandığı bellidir. Şu harcadığımız paraların çok büyük miktarı yüzde 99'u diyebilirim, bizim hazineden aldığımız paralardır'' dedi.

 

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler