YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atalay: Yargıda ilk defa...
Atalay: Yargıda ilk defa...
11 Temmuz 2010 23:24
İçişleri Bakanı Beşir Atalay, ''Bu paket şu hali ile Anayasa Mahkemesinin üç konuya müdahalesinden sonra bile iyi bir demokrasi paketidir.

Yine bizim hedeflediğimiz bir pakettir ve yine Türkiye'ye gerçekten bundan sonraki demokratik hayatında çok fazla açılımlar sağlayacak hususlar barındırmaktadır. Çok değerli ve tam bir demokrasi paketidir'' dedi.

 Atalay, Korel Termal Otel'de basına kapalı yapılan Afyonkarahisar İl Danışma Meclisi toplantısının ardından 'Türkiye'nin Güncel Meseleleri' konulu istişare toplantısına katıldı. 

Bakan Atalay, burada yaptığı konuşmada, bugünün dünyasında kişilikli, haysiyetli, ekonomik yönden gelişen ve uluslararası itibarı olan bir ülke olabilmek için 'açık toplum' olmanın, insan onurunu geliştirmenin çok önemli olduğunu belirtti.

Atalay, şunları kaydetti:

''Türkiye'ye özgüven, bu dönemde kazandırılmıştır. Türkiye korkan bir ülkeydi. Devlet, 'Beni birileri yıkacak' diye korkuyordu. Öbürüsü öbüründen korkuyordu. Sürekli korkular ve telaşlar içinde sınırlarını birbirine kapatan üç tarafı deniz, dört tarafı düşman ile çevrili bir ülkeydi Türkiye. Artık dünyanın her tarafında Türkiye var. Türkiye'de bir dönem faili meçhuller olmuş, karanlık işler olmuş, işkenceler olmuş. Türkiye, AİHM'de işkenceden en çok mahkum olan ülkelerden biriydi. Karanlık bir sürü gelişmeler olmuş. Şimdi aydınlanıyor onlar. Bu dönemde iktidarımızın belki de en önemli başarılarından birisi çeteler ve organize suçlar ile mücadeledir.''


-''OLAĞANÜSTÜ HAL, ARTIK 'OLAĞAN HAL' OLMUŞTU''


Bakan Atalay, Türkiye'nin bir zamanlar 'olağanüstü hal''ler ile yaşadığını belirterek ''Ülkenin üçte birinde olağanüstü hal vardı. Olağanüstü hal, artık olağan hal olmuştu. Kalkmıyordu ve yıllarca sürüyordu. Birileri kalksın da istemiyordu'' ifadelerini kullandı.

Atalay şöyle devam etti:

''Şimdi de bazı terör olayları oldu diye olağanüstü hal teklif edenler oldu. Birileri çok istiyor bunu. Olağanüstü hal olsun, hukuk dışılıklar olsun, karşılıklı terör daha artsın. Zaten terör örgütü ve olağanüstü hal yanlıları da ilk defa karşılarında ezber bozan bir hükümet buldu. 'Teröre demokrasiyi ve hukuk devletini feda etmeyeceğiz' diyen bir hükümet gördü. Bu onları da tabii bir anlamda zor duruma soktu.''


-''TERÖR, SON BUNALMIŞLIĞINI VE SIKIŞMIŞLIĞINI YAŞIYOR''-


''Yaşadığımız ve zaman zaman artan bir terör olayı Türkiye'de son 30 yıldır var'' diyen Bakan Atalay, ''O da son bunalmışlığını ve sıkışmışlığını yaşıyor. Bunu bilerek söylüyorum. O konuda hükümet olarak sadece güvenlik ayaklı değil, bütün boyutlarını iyi kuşatan iç ve dış boyutlarını ince ince hesap eden ve yürüten bir politika izliyoruz'' diye konuştu.

Atalay şöyle dedi:

''Bölge insanımıza, terörün istismar ettiği olaylara, kesimlere, gelişmelere çok etkili müdahale etmiyoruz. Artık insanımızın desteğini falan alamıyor, alamayacak. İnsanımıza sahip çıkıyoruz ve çıkacağız. Terörle diğer vatandaşlarımızı iyi ayırmamız gerekiyor, ayıracağız. Buna çok özen göstereceğiz. Birileri bu konuları tahrik ediyor. Etnik kökenli tahrikler oluyor. Ülkemizin güzel geleceğine lekeler sürmek isteyen kişiler var. Vatandaşlarımız arasına fitne sokanlar var. Bu konuda kamu yöneticilerimiz çok hassas olmalı.''


-ANAYASA DEĞİŞİKLİĞİ-


Anayasa Mahkemesinin verdiği karara rağmen mevcut düzenlemenin, ''İyi bir Anayasa paketi'' olduğunu belirten Atalay, şöyle dedi:

''Anayasa Mahkemesinin de müdahale ettiği küçük bir boyut ile birlikte bizim hedeflediğimiz ve bu değişiklikle fazla da özelliğinden bir şey kaybetmemiş bir pakettir. Bu paket şu hali ile Anayasa Mahkemesinin üç konuya müdahalesinden sonra bile iyi bir demokrasi paketidir. Yine bizim hedeflediğimiz bir pakettir ve yine Türkiye'ye gerçekten bundan sonraki demokratik hayatında çok fazla açılımlar sağlayacak hususlar barındırmaktadır. Çok değerli ve tam bir demokrasi paketidir. Meclisin yaptığı Anayasa değişikliğine Anayasa Mahkemesi sadece şekilden bakabilir. Onun dışında müdahalesi yanlıştır. Anayasa Mahkemesi yanlış bir iş yapmıştır. İşi olmayan bir iş yapmıştır. Kendisine görev olarak verilmeyen iş yapmıştır. Şekli aşarak öze ilişkin yapmakla yanlış bir iş yapmıştır. Ama şekilde yaptığı 3 müdahale bu paketi özünde çok fazla etkilememektedir.''


-ANAYASA MAHKEMESİ 'UPGRADE' EDİLDİ-


Anayasa Paketi ile Anayasa Mahkemesinin üye sayısının artırıldığını hatırlatan Atalay, bu uygulama ile yüce mahkemeye insan hakları ihlallerinde bireysel başvuru kabul edebilme hakkının verildiğini ifade etti.

Atalay, şöyle konuştu:

''Burada Anayasa Mahkemesinin üye sayısı artırılıyor, iki bölüm halinde çalışacak, yine Yüce Divan. İnsan hakları ile ilgili konularda Anayasa Mahkemesine bireysel başvuruları kabul etme hakkı veriliyor. Anayasa Mahkemesi bunu uzun süredir istiyordu. Yani bununla biz Anayasa Mahkemesini upgrade (yükseltme) etmiş oluyoruz. İnsan Hakları Mahkemesi seviyesine yükseltmiş oluyoruz bu değişiklikle ve Anayasa Mahkemesi bundan sonra daha özgürlükçü bir bakışı kazanmak zorunda. Daha özgürlükçü derken şimdiye kadar Anayasa Mahkemesi özgürlükçü bakışta değil miydi? Anayasa Mahkemesinin imajı özgürlükçü bir bakışta değildi. Dünyada bütün anayasa mahkemeleri insan haklarının daha geniş kullanımına gayret eder. Türkiye'de Anayasa Mahkemesi parti kapatıyordu. Meclisten çıkan çoğu insan hakları ile ilgili yasalara müdahale ediyordu. Yani Anayasa Mahkememiz biraz yasakçı bir anlayışa sahipti. Şimdi değişecek artık. Artık 'İnsan hakkı ihlal edildi' diyenler Anayasa Mahkemesine başvuracak.''


-''YARGIYA İLK DEFA DEMOKRASİ GELİYOR''-


Hakimler ve Savcılar Yüksek Kurulunun (HSYK) halen 7 üyesinin bulunduğunu dile getiren Atalay, ''Şimdi üye sayısı artırılıyor ama üyesinden yarısından fazlasını alt derece mahkemelerin hakim ve savcıları seçiyor. 7'si adli yargıdan 3'ü idari yargıdan seçilecek. Buraya hükümetin falan üye atadığı yok. Biz bu konuda 'Yargıya da ilk defa demokrasi geliyor' diyoruz. Bütün yapılan budur'' diye konuştu.

''Normalleşmeden daima birileri rahatsız olur'' diyen İçişleri Bakanı Atalay, şöyle dedi:

''Türkiye ne zaman böyle adımlar atsa, bir yerlerde ya terör pompalanır ya da başka huzursuzluklar geliştirilir. Türkiye'nin her gelişme adımında böyle şeyler olur. Cumhurbaşkanının halk tarafından seçilmesini öngören referandum öncesinde Aktütün saldırısı olmuştu. Tam insanların sandığa gideceği bir zamanda Türkiye böyle acı bir haberi aldı. Bu hafızamızdan silinmiyor. Normalleşmeden daima birileri rahatsız olur. Çünkü terörden ve olağanüstü dönemlerde kimisi ticaret yapar, kimisi silah satar, kimisi uyuşturucu ticareti yapar. Herkes bir şekilde nemalanır. Bu nemalar kurudukça birileri rahatsız olur.''

Atalay, toplantının ardından Afyonkarahisar Belediyesini ziyaret etti.  AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler