YENİ HABERLER
ÇOK OKUNANLAR
Atalay: MİT'in çalışmaları mevzuata uygun
Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MİT'in istihbari çalışmalarını, mevzuata uygun şekilde, terörle mücadele konusunda yürütülen faaliyetlerin bir parçası olarak yerine getirdiğini kaydetti.
Atalay: MİT'in çalışmaları mevzuata uygun
15 Şubat 2012 / 11:00 Güncelleme: 15 Şubat 2012 / 10:55

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay, MİT'in, istihbari çalışmalarını mevzuata uygun şekilde, terörle mücadele konusunda yürütülen faaliyetlerin bir parçası olarak yerine getirdiğini belirterek, ''Ancak bütün bu çalışmalar yargısal süreçlerden bağımsızdır. Anayasanın, mahkemelerin bağımsızlığına ilişkin 138. maddesi uyarınca yargı makamlarına ve yargısal süreçlere hiçbir suretle müdahale edilmesi söz konusu olamaz'' dedi.

Atalay, CHP Kırklareli Milletvekili Turgut Dibek'in soru önergesine yazılı yanıt verdi. Atalay, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu uyarınca, ülkenin anayasal düzenine yönelik tehdit unsurlarının başında gelen terör örgütlerine karşı, devletin tüm kurumlarıyla birlikte yürütülen mücadeleye gerekli desteğin sağlanması amacıyla yapılacak her türlü girişimin, MİT Müsteşarlığının asli görevleri arasında yer aldığını anımsattı.

Müsteşarlığın, bu görevlerini yerine getirirken, istihbarat teşkilatı olmanın vazgeçilmez zorunluluğu olarak faaliyetlerini, Devlet İstihbarat Hizmetleri ve Milli İstihbarat Teşkilatı Kanunu ve diğer ilgili mevzuat uyarınca gizli faaliyet usul, prensip, teknikleri çerçevesinde yürüttüğünü belirten Atalay, şunları kaydetti:

 ''Kanunun 27. maddesinde de bu görev ve faaliyetlere ilişkin her türlü bilgi ve belgenin istihsal ve ifşası suç olarak kabul edilmektedir. Müsteşarlık, istihbari çalışmalarını ilgili mevzuata uygun şekilde ve terörle mücadele konusunda yürütülen faaliyetlerin bir parçası olarak yerine getirmektedir. Ancak bütün bu çalışmalar yargısal süreçlerden bağımsız olup, Anayasanın, mahkemelerin bağımsızlığına ilişkin 138. maddesi uyarınca yargı makamlarına ve yargısal süreçlere hiçbir suretle müdahale edilmesi söz konusu olamaz.''

AA

SİYASET Kategorisindeki Diğer Haberler